Почетна Вести Донаторска конференција за летниот камп по веронаука на Бигорскиот манастир
Донаторска конференција за летниот камп по веронаука на Бигорскиот манастир

Донаторска конференција за летниот камп по веронаука на Бигорскиот манастир

166
0

Veronaukata nas vlog vo idninata ВЕРТИКАЛНОЗдружението за негување на православни вредности денеска организира донаторска средба за собирање средства за доизградба на летниот камп за веронаука во Бигорскиот скит „Свети Кирил и Методиј“.

Првиот летен камп за веронаука во земјата се наоѓа во подножјето на планината Дешат, над селото Битуше, а се гради по иницијатива на игуменот на Бигорската обител, Архимандрит Партениј.

На донаторската средба свое излагање ќе има сестринството од манастирот Св. Георгиј Победоносец – Рајчица, а ќе бидат презентирани и првите резултати од досегашната работа со најмладите.

Донаторската манифестација ќе се одржи во хотел Континентал со почеток во 16 часот

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *