Почетна Празници Денеска се слави првата Црква во чест на Богородица
Денеска се слави првата Црква во чест на Богородица

Денеска се слави првата Црква во чест на Богородица

130
0

Верски календар: 05 Август 

КАТОЛИЧКА ЦРКВА/ Просветување на Базиликата Св. Марија.

gospa_snjezna3По одржувањето на саборот во Ефес во 431 година, на кој Исусовата мајка била прогласена за Богородица, во Рим на Есквилино папата Сиксто Трети изградил базилика во нејзина чест. Базиликата била наречена “Света Марија Велика”. Тоа е најстрата црква посветена во чест на благословена Девица Марија.

 

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *