Почетна Празници Денеска се слави апостолот на покајанието

Денеска се слави апостолот на покајанието

131
0

Роден е во Сирија од бедни родители во времето на царот Константин Велики. Трудољубив како пчела. Непрестајно пишуваше книги или ги поучуваше монасите во манастирот и народот во градот Едеса или пак самиот се предаваше на молитва и богомислие.

Се упокои во длабока старост во 378 година.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *