Почетна Празници Денеска се слават Преподобните Исакиј, Далмат и Фауст
Денеска се слават Преподобните Исакиј, Далмат и Фауст

Денеска се слават Преподобните Исакиј, Далмат и Фауст

48
0

Верски календар: 16 Август

МПЦ-ОА/ Преподобните Исакиј, Далмат и Фауст

981Исакиј се празнува уште еднаш посебно (под 30 мај). Свети Далмат најнапред беше офицер кај царот Теодосиј Велики и царот го чуваше во голема чест. Но кога во него се разбуди духот, тој презре с ѐ светско, го напушти чинот, го зеде својот син единец Фауст и со него отиде во предградието на Цариград, во обителта на Свети Исакиј, каде што обајцата примија монашки потстриг. Далмат сиот му се предаде на богоугодниот живот, на голема радост на старецот Исакиј. И кога му се приближи смртниот час, старецот го постави Далмат за игумен наместо себеси. Подоцна таа обител по него се нарече Далматска

 

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *