Почетна Празници Денеска е Свети Прохор Пчински
Денеска е Свети Прохор Пчински

Денеска е Свети Прохор Пчински

205
0

Верски календар: 01 Ноември

МПЦ-ОА/ Преподобен Прохор Пчински

prohor-pcinskiБидејќи се молеше за тоа, Бог му го покажа местото на неговиот подвиг. Тоа место беше на брегот на реката Пчиња. Свети Прохор се подвизуваше таму до старост и до својата смрт. Само Едниот Бог знае за сите негови подвизи и искушенија што ги претрпе во текот на овој живот. Но според неговите мироточиви мошти и безбројните чудесни исцеленија, коишто и денес не престанаа, може да се суди за големината на Божествената благодат што му ја подари Бог за неговите големи страдања. Свети Прохор се упокои и се пресели во Царството Небесно во 9 век.

 

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *