Почетна Празници Денеска е Свети Мамант, светителот кој неговата мајка го роди в затвор

Денеска е Свети Мамант, светителот кој неговата мајка го роди в затвор

1.87K
0

Македонската православна црква денеска, (2 септември според јулијанскиот календар) го слави светиот маченик Мамант.

Кој бил Св. Мамант, како и зошто се случило да биде вбројан во редот на светителите на христијанската црква, објаснува Отец Бобан Митевски во видео православниот верски календар.

Погледнете и кои друг светител денеска го одбележува МПЦ-ОА.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *