Почетна Празници Денеска е Свети Јован Богослов
Денеска е Свети Јован Богослов

Денеска е Свети Јован Богослов

194
0

Верски календар 21 мај

МПЦ-АО/ Св. апостол и евангелист Јован.

sveti jovan bogoslovСпоменот на свети Јован Богослов се празнува во месец октомври. А на денешен ден, 21 мај (8. по стариот календар) уште од првите векови се празнува споменот на благодатните чуда што се случуваа на гробот на свети апостол Јован. Црковните песни што се пеат на денешен ден се составени во осмиот век од свети Јован Дамаскин и од цариградскиот патријарх Герман.

 

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *