Почетна Празници Денеска е Свети Флоријан
Денеска е Свети Флоријан

Денеска е Свети Флоријан

39
0

Верски календар: 04 мај

КАТОЛИЧКА ЦРКВА/ Св. Флоријан.

Sveti FlorijanЖивеел во третиот век. Бил воспитан во христијански дух. Му се посветил на војничкиот сталеж, а подоцна се повлекол во граѓански живот и станал канцелар на римскиот заштитник. Како војник и како граѓански службеник се одликувал со добрина кон сите луѓе. За време на владеењето на царот Диоклецијан бил измачуван.

 

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *