Почетна Празници Денеска е Свети Антим, старецот од Никомидија

Денеска е Свети Антим, старецот од Никомидија

274
0

Православните христијани денеска го слават Светиот свештеномаченик Антим. Старецот од Никомидија кој ги покрасти војниците кои дошле да го изнесат пред императорот поради неговото ширење на Христијанството.

Кој бил Свети Антим, и кои други светители на денешен ден се вбројани во православниот календар, објаснува отец Бобан Митевски.

 

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *