Почетна Празници Денеска е спомен за родителите на Свети Јован Крстител (ВИДЕО)
Денеска е спомен за родителите на Свети Јован Крстител (ВИДЕО)

Денеска е спомен за родителите на Свети Јован Крстител (ВИДЕО)

484
0

Православната црква денеска ги слави Светиот пророк Захарија и праведна Елисавета.

Таткото на Свети Јован Предвесник. Син Варахиин, од родот на Авиј, кој ја држеше осмата чреда на богослужење во храмот ерусалимски. Жена му беше Елисавета, ќерка на Совија, сестрата на Света Ана, мајката на Пресвета Богородица.

Погледнете зошто овие личности ги слави Црквата.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *