Почетна Политичка теологија Црна Гора се подготвува за легализација на геј-браковите
Црна Гора се подготвува за легализација на геј-браковите

Црна Гора се подготвува за легализација на геј-браковите

77
0

Црна Гора подготвува модел според кој на истополовите партнери ќе им овозможи да ја озаконат својата врска.

На патот кон ЕУ земјата ќе мора да усвои закон за регистрирано партнерство, наведе „Вечерње новости“ и додаде дека на овој закон се работи повеќе од две години.

Темата за хомосексуалните бракови во Црна Гора се актуализира по парадата на гордоста, што се одржа во ноември во 2015 година во Подгорица кога ЛГБТ-заедницата побара да биде усвоен овој закон.

Од Министерството за човекови и малцински права за весникот „Новости“ неофицијално изјавиле дека идниот законски акт треба да се примени според условите што владеат во Црна Гора не занемарувајќи ги искуствата од Данска, Холандија и од Франција.

/Макфакс

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *