Почетна Вести Европа Црковна Москва подготвува одговор
Црковна Москва подготвува одговор

Црковна Москва подготвува одговор

494
0

Портпаролот на Московската Патријаршија засега е единствената официјална реакција од РПЦ-МП, по одлуката на Вселенскиот Патријарх да го почне процесот за воспоставување на автокефалност во Украина.

Руската православна црква ги повтори своите закани дека целосно ќе ги прекине односите со Вартоломеј.

-Руската православна црква ќе мора да ги прекине односите со Константинопол по одлуката, изјавил, Портпаролот на патријархот Кирил.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *