Почетна Вести Регион Ципрас ја посети Аја Софија, сака да ги подобри односите со Турција
Ципрас ја посети Аја Софија, сака да ги подобри односите со Турција

Ципрас ја посети Аја Софија, сака да ги подобри односите со Турција

118
0

Грчкиот премиер, Алексис Ципрас,  ја посети поранешната цариградска катедрала Аја Софија, како дел од патувањето чија цел е да ги подобри односите со Турција, кои низа години се на многу ниско ниво поради територијалните проблеми, истражувањето на јаглеводород и Кипар.

Ципрас во вторникот се состана со турскиот претседател, Таип Ердоган, кој кажа дека очекува поголема соработка од Атина во однос на осумтемина војници кои избегаа во Грција по обидот за државен удар во 2016 година.

Грчкиот премиер на прес-конференција рече дека Грција не ги поздравува напаѓачите, но дека осумте војници се прашање на правдата.

Тој откри дека двете држави се согласија да ги намалат тензиите во Егејското Море и да преземет мерки за градење доверба. Турските несогласувања може и мора да се решат преку дијалог, додаде тој.

Портпаролот на Ердоган, Ибрахим Калин, му се приклучи на Ципрас во обиколката на Аја Софија.

Тоа е градба која беше една од најистакнатите христијански катедрали над 900 години, и една од најпознатите џамии уште 500 години.

Од 1935 година е музеј.

/makfax

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *