Почетна Вести Свет Чилеански бискупи му понудија на папата да се повлечат поради скандал со малтретирања
Чилеански бискупи му понудија на папата да се повлечат поради скандал со малтретирања

Чилеански бискупи му понудија на папата да се повлечат поради скандал со малтретирања

80
0

Сите триесет чилеански бискупи, кои се обвинети за криење докази за сексуални малтретирања, му понудиле на папата Франциско да се повлечат, стои во нивното заедничко соопштение.

„Ги ставивме нашите позиции во рацете на светиот татко и нему му препуштаме слободно да одлучи за секој од нас“ соопштиле бискупите, пренесе „Ројтерс“.

Бискупите исто така им се извиниле на Чиле, на жртвите на малтретирањата и на папата поради скандалот. Папата ги обвини бискупите за уништување докази за сексуални малтретирања, за притисок на црквените адвокати да ги намалат обвинувањата, како и за огромното невнимание во заштитата на децата од свештениците педофили.

Папата одржа состанок со бискупите, при што им предаде документ од десет страници, во кој папата истакнува дека целокупната хиерархија на чилеанската католичка црква е колективно одговорна за огромниот недостиг во раководењето на случаите на малтретирање, што резултирало со губење на кредибилитетот на црквата.

/MAKFAX

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *