Почетна Галерија Чествување на патронот во македонската Богословија
bogoslovija 1
Bogoslovija 2
bogoslovija 3
bogoslovija 4
Bogoslovija 5
Bogoslovija 6
Bogoslovija 7
Bogoslovija 8
Bogoslovija 9
Bogoslovija 10
Bogoslovija 11
Bogoslovija 12
Bogoslovija 13
Bogoslovija 14
Bogoslovija 15
Bogoslovija 16
Bogoslovija 17
Bogoslovija 18
Bogoslovija 19
Bogoslovija 20
Bogoslovija 21
Bogoslovija 22
bogoslovija 23
Bogoslovija 24
Bogoslovija 25

Чествување на патронот во македонската Богословија

559
0

Македонската православна црква – Охридска архиепископија, го почна чествувањето на патронот светиот чудотворец Климент Охридски, во јубилејна година – 50 годишнината од возобновувањето на МПЦ со Вечерна богослужба во црквата „Св. Спас“ во Драчево, на која чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство, Митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј, а присуствуваше Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан, потоа ректорот на Богословијата, Митрополитот Повардарски г. Агатангел, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар, Митрополитот Брегалнички г. Иларион и Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф. На вечерната богослужба сослужуваа повеќе свештенослужители, а молитвено присуствуваа голем број на свештеници, професори во Богословијата и сите ученици богослови.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *