Почетна Uncategorized Честитка за Божик од Македонците од Албанија
Честитка за Божик од Македонците од Албанија

Честитка за Божик од Македонците од Албанија

34
0

Македонците од Албанија, го честитаа Рождеството Христово, Божик.

ilinden tirana-Дозволете ми во мое лично име и во име на Македонското друштво “Илинден”-Тирана, и името на Македонското  национално малциство во Република Албанија. Вам лично, и членовите на светиот архиерејски Синод, на преподобното монаштво и свештенство како и на сите православни верници, да Ви го честитам големиот христијански празник, Раѓањето Христово – Божик, и да ви посакам здравје и среќа. Божиќ е празник кој секој христијанин го дочекува во кругот на семејството радувајќи се и славејќи го животот. И оваа година Божиќ нека биде инспирација сплотени со отворени срца и чиста мисла да помислиме на сите оние на кои им е потребна материјална и духовна поткрепа и безрезервно да им ја понудиме нашата помош. Токму во духот на христијанството во очи на Божиќ, стои во честитката на испратена од претстедателот на Македонското  друштво “Илинден”- Тирана, Никола Ѓурѓај, до Архиепископот г.г. Стефан

 

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *