Свет

Ерусалимскиот патријарх сака да свика собор на претстојателите; Јероним: „Нема да појдам – собор свикува само Вселенскиот“

Уредник
0
-1
500
Ерусалимскиот патријарх Теофил вчера во Москва, каде што сослужуваше со Московскиот патријарх Кирил без да го спомне името на Вселенскиот патријарх г. г. Вартоломеј, изјави дека има намера да свика собор на претстојателите на Православните цркви во Јордан, за да разговараат за единството на Црквата. „Како Ерусалимска патријаршија би сакале да бидеме домаќини на претстојателите […]

Александрискиот патријарх: „После нашето признавање, започнува решавањето на проблемот во Украина“

Уредник
0
0
345
„Донесовме една тешка одлука, многу тешка“ – изјави патријархот Александриски г. Теодор во Кипар, одговарајќи на прашање на РИК за признавањето на автокефалната Црква во Украина. Исто така, патријархот Теодор верува дека Московскиот патријарх нема да престане да го спомнува, велејќи дека „како што вели и мудриот Кипарски архиепископ, не е во ред да се […]

И Александриската патријаршија ја призна Украинската црква

Уредник
0
-3
181
По архиепископот Атински и на цела Грција кој прв, заедно со Вселенскиот патријарх Вартоломеј, го спомна името на Киевскиот митрополит, денеска и Александрискиот патријарх Теодор го спомна митрополитот Епифаниј, признавајќи ја на тој начин новата Црква во Украина. Спомнувањето се случи за време на патријаршиската Божествена Литургија во Каиро, во храмот на Архангелите во Дахер, […]

Над 30 верници се удавија за време на прослава на Ганеш

Уредник
0
0
137
Над 30 верници во централниот дел на Индија се удавија во надојдените реки и езера за време на прославата на роденденот на богот Ганеш. Најмалку 11 хинду верници се удавиле кога нивниот брод се превртел утрово за време на верска прослава на езеро во централна Индија, соопшти полицијата. Полицискиот службеник Акил Пател изјави дека пет […]

Предвидени се 40 милиони евра за возобнова на Православниот дом за сирачиња во Константинопол

Уредник
0
0
142
На иницијатива на водечка добротворна организација од Европа, започна подготовката за возобнова на Православниот дом за сирачиња во Истанбул „Принкипо“, кој би чинел 40 милиони евра и би се градел во текот на следните пет години. Православниот дом за сирачиња се смета за најголема дрвена зграда во Европа и втора по големина во светот. Овој […]

Вартоломеј служеше во рускиот манастир на Света Гора

Уредник
0
-3
386
На денот на Свети Пентелејмон, на 9 август кога Света Гора го чествува овој патрон, Константинополскиот и Вселенски патријарх Вартоломеј присуствуваше на литургијата на рускиот метох на Света Гора, Св. Пантелејмон. А литургијата беше служена специјално за русите кои се држат до стариот календар. Присуството на Вартолмеј во рускиот манастир предизвика големо внимание во руските […]

Повредени Палестинци, но и полицајци во судирот во Ерусалим

Уредник
0
0
151
Судир меѓу полицијата и муслимански верници имаше денеска во Ерусалим, при што има над 14 повредени Палестинци кои се однесени во болница. Повредени се четворица полицајци. Израелската полиција испукала шок-бомби за да ги растера Палестинците за време на судир на Ридот на храмот во Ерусалим, каде што се собрале десетици илјади муслимански верници за Курбан […]

На аџилак со велосипеди, од Лондон до Медина

Уредник
0
0
133
Мехмет Кара – Осумчлена екипа на 7 јуни од Лондон со велосипеди тргна на пат кон Медина, каде што има цел да стаса за 60 дена, јавува Anadolu Agency (AA). Велосипедската група „Тур де хаџ“ (Tour de Hajj) стаса до Истанбул. Нејзините членови во светото место се упатија заради аџилак. Осум британски муслимани со велосипеди […]

Нигерискиот кардинал побара од Европејците да не ги охрабруваат Африканците да мигрираат

Уредник
0
0
133
Кардиналот Френсис Аринзе ги повика Европејците да престанат да ги охрабруваат Африканците да мигрираат во Европа тврдејќи дека на им е подобро во нивните матични земји. Во интервју за „Католик хералд“ минатата недела, 86-годишниот кардинал Аринзе вели дека кога државите ги губат своите млади луѓе поради миграција, тие ги губат луѓето што може најдобро да […]

Поставен темел за црквата на Св. Кирил Ерусалимски во Република Конго

Уредник
0
0
278
На 22. Јули 2019, верниците од градот Каканда, радосно го пречекаа митрополитот Мелетиј од Катанга, кој пристигна да го одреди точното место за идниот храм. Митрополитот го истакна големото значење на овој настан, велејќи дека „Онаму каде што се втемелува храм, се протерува ѓаволската сила“, и им се заблагодари на дарежливите дарители, кои придонесоа оваа […]