Свет

Иванка Трамп боса и со хиџаб влезе во џамија

Уредник
1
0
274
Иванка Трамп, ќерката на американскиот претседател Доналд Трамп, ги посетила Обединетите Арапски Емирати што наишло на поделени мислења. Поради тоа што носела хиџаб и одела боса, предизвикала бројни коментари на социјалните мрежи и во медиумите. Иванка Трамп во саботата присуствувала на Свесткиот женски форум во Дубаи, па имала средба со принцот Мохамед бин Зајед. Таа […]

Кинеската амбасада во Израел се извини што го спореди затворањето на границата со холокаустот

Уредник
0
0
85
Вршителот на должност во кинеската амбасада во Израел, Даи Јуминг, се извини кога затворањето на израелските граници за кинеските граѓани поради коронавирусот го спореди со судбината на еврејските бегалци што многу земји одбиле да ги примат и заштитат за време на холокаустот. Тој на прес-конференција изјави дека погрешните ограничувања, како и забраната за влез на […]

Православните Христијани во родниот град на Христос се подготвуваат за Божиќ – илјадници верници во црквите го чекаат радосниот ден

Уредник
0
0
216
Православните христијани во Витлеем, библискиот град на Западниот брег во кој се родил Христос, се подготвуваат за денешниот радосен ден. “И покрај ограничувањата во Израел, Витлеем се подготвува да го слави Божиќ со радост и среќа”, изјави портпаролот на министерството за туризам Џерјес Кумсијех за агенцијата Анадолија. 

Си-Ен-Ен: Кина во последните две години уништила над 100 ујгурски гробишта

Уредник
0
0
120
Американската телевизија Си-Ен-Ен со помош на сателитски снимки и сведоци, утврдила дека во последните две години кинеските власти уништеле над 100 ујгурски гробишта во земјата. Оваа вест е потврдена и со соопштение на кинеската Влада дека гробиштата ќе бидат „преместени”, пишува Си-Ен-Ен. Француските медиуми претходно, со помош на аналитичари на сателитски снимки на „Earthrise Alliance” […]

Судири во Хонконг на протест за поддршка на Ујгурите

Уредник
0
0
94
Полицијата во Хонгконг се судри со демонстрантите на протест одржан денеска на неколку стотици луѓе во поддршка на кинеското малцинство Ујгури, од кое наводно милиони се жртви на шемата за интернирање во северозападната кинеска територија Ксинџијанг. АП објави дека полицијата уапсила двајца демонстранти кои се обидувале да изгорат кинеско знаме на протестот. Меѓународниот притисок е […]

Католички бискуп злоставува над 60 момчиња, вистината откриена по 11 години од неговата смрт

Уредник
0
0
224
Марсијал Мекиел, мексиканскиот основач на ултра конзервативниот католички ред, ,,Легија на Христос” , сексуално нападнал најмалку 60 малолетни лица, претежно момчиња помеѓу 11 и 16 годишна возраст и млади мажи. Во 2006 година, папата Бенедикт Шеснаесетти му нареди на Макиел да се повлече од црквата и да живее во молитва и казна, а тој почина […]

Масовни протести во Индија по изгласувањето на законот за државјанство против муслиманите

Уредник
0
0
154
Индискиот парламент донесе закон со кој се дозволува државјанство на имигранти од три соседни држави, но не доколку се  муслимани. Контроверзниот закон за државјанство ќе ги забрза процедурите за добивање државјанство за верските малцинства, вклучувајќи Хиндуси, Будисти, Џаинисти и христијани од Авганистан, Бангладеш и Пакистан. Но, тој не се однесува на муслиманите. Опозицијата тврди дека […]

Папата се сретна со јапонскиот цар Нарухито

Уредник
0
0
69
Папата Франциск му рече на јапонскиот цар Нарухито дека се сеќава кога ги видел своите родители како плачат поради вестите за атомските напади врз Хирошима и Нагасаки пред 74 години. Нарухито, пак, му рече на папата Франциск дека исклучително ги почитува неговите напори во име на светскиот мир и среќата на луѓето, објави АП. Папата […]

Франциск од Нагасаки побара од светските лидери забрана за нуклеарното оружје

Уредник
0
0
76
Папата Франциск денеска во Нагасаки од светските лидери побара да се откажат од нуклеарното оружје и доктрината на застрашување од времето на Студената војна, истакнувајќи дека трупањето нуклеарно оружје ја загрозува безбедноста, државите ги изложува на непотребни трошоци и му се заканува на човештвото. Откако положи венец и се помоли пред Споменикот на жртвите од […]

Митрополитот Нигериски до Одескиот митрополит (РПЦ): „Повлечете ги гадостите“

Уредник
0
0
308
Митрополитот Нигериски Александар со отворено писмо одговори на клеветите против Александрискиот патријарх Теодор, на митрополитот на РПЦ во Одеса, Украина, Агатангел. Митрополитот на Александрискиот престол одговара систематично на писмото од украинскиот митрополит, кого го повикува да „повлечете ги гадостите кажани за овие личности, зашто ги онеправдувате, а се онеправдувате и самите себе, станувајќи алатка за […]