Свет

Папата Франциск вртеше фудбалска топка

Уредник
0
0
19
Папата Франциск уживаше во настапот на кубанскиот национален циркус на генералната аудиенција во Ватикан и им рече да ја продолжат својата мисија донесувајќи му убавина на светот. Уметниците од кубанскиот циркус приредија одлична забава во Ватикан. Најинтересен момент беше кога еден од членовите на групата му даде на Папата да ја врти топката. Тој ги […]

Во Мексико започнува да се гради највисоката статуа на Исус Христос во светот: Ќе биде двојно повисока од највисоката досега

Уредник
0
0
52
На почетокот од оваа година во Мексико ќе се започне со изградба на најголемата статуа на Исус Христос во светот. Скулптурата е наречена Cristo de la Paz и ќе биде висока 77 метри, што значи дека ќе биде речиси двојно повисока од моментално највисоката, онаа во Боливија, која достигнува 40 метри. Проектот за изработка го […]

Папата Франциск: Суштината на животот не е да се поседуваат предмети, туку да живееме поедноставно

Уредник
0
0
135
Папата Фрaнциск ги воведе католиците во Божик повикувајќи ги луѓето од развиениот свет да живеат поедноставен и помалку материјалистички живот, осудувајќи го длабокиот јаз меѓу богатите и сиромашните. Франциск (82) на шестото одбележување на Божик во рамки на неговото папство предводеше свечена божикна миса пред околу 10 000 луѓе во базиликата „Свети Петар“. За време […]

Исламска држава презеде одговорност за нападот врз коптските верници во Египет

Уредник
0
0
175
Терористичката организација Исламска држава презеде одговорност за нападот врз коптските верници во Египет. Најмалку седуммина коптски верници загинаа денеска во Египет, кога група вооружени мажи отвориле оган врз автобус со кој жртвите патувале кон манастир во египетската пустинска провинција Миња. Претставник на египетските безбедносни сили информира дека при нападот биле повредени и „неколку патници во […]

Муслимани собраа 200.000 долари за Евреите кои настрадаа во масакрот во Питсбург

Уредник
0
0
107
Две муслимански организации собраа 200.000 долари за да им помогнат на жртвите на масовниот масакр што се случи во саботата во синагогата „Дрво на животот“ во Питсбург. Активистот од Чикаго Тарек ел-Месиди рече дека за масакрот дознал од пријател кој ја води хуманитарната страница LaunchGood за собирање средства за муслимани на кои им треба помош. […]

Бискуп од Њујорк обвинет за сексуално малтретирање малолетник

Уредник
0
0
52
Бискуп од една католичка црква во Њујорк беше отстранет од работното место поради обвиненија за сексуално малтретирање малолетник, соопштуваат од црквата. Џон Џеник (74) е обвинет дека имал сексуални односи со Мајкл Минан (52) пред 40 години. Според извори, сексуалното малтретирање траело од 1980 до 1986, при што Минан вели дека спиел во домот на […]

Изгоре црква стара 150 години – гром го погоди храмот

Уредник
0
0
308
Првата баптистичка црква во Вејкфилд, во Масачусетс, стара 150 години, целосно изгоре во пожар. Очевидци рекоа дека пожарот бил предизвикан од удар на гром во камбаната на црквата и дека пламенот се проширил со голема брзина. Иако во време на избивањето на пожарот во вторникот вечер биле во тек часови во црквата, за среќа никој […]

Далај Лама: Европа им припаѓа на Европејците, бегалците да се вратат дома

Уредник
0
0
99
Духовниот лидер на Тибетанците, Далај Лама (83), оценил во Шведска дека Европа им припаѓа на Европејците и дека е пожелно, долгорочно гледано, бегалците да се вратат во своите домови и да ги развиваат своите земји. Во обраќање во Малме, каде што има голем број мигранти, рекол дека Европа има морална одговорност да им помогне на […]

Врховниот суд на Пенсилванија обвини стотици свештеници за злоупотреба на илјадници деца

Уредник
0
0
89
Врховниот суд на Пенсилванија објави извештај во кој детаљно се опишуваат сексуални злоупотреби во католичката црква, со што се поврзани повеќе од 300 свештеници. Големата истрага утврди дека повеќе од 1.000 деца биле злоупотребени од членови на шест епархии во оваа сојузна држава во последните 70 години. Во исто време, било утврдено дека постоело систематско […]

Поранешниот австралиски надбискуп , осуден за педофилија , избегна затворска казна

Уредник
0
0
106
Поранешниот надбискуп на Австралија , Филип Вилсон, наместо во затвор , ќе ја издржи казната во домашен притвор. Вилсон е највисокиот католички свештеник во светот кој е осуден за педофилски скандал . Тој денеска е осуден на 12 месеци домашен притвор. Судијата Роберт Стоун од локалниот суд во Њукасл му наложи на Вилсон казната да […]