Регион

Во Подгорица денеска ќе биде погребан митрополитот Амфилохие

Уредник
0
0
107
Денеска ќе биде погребан митрополитот црногорско-приморски, Амфилохие, во криптата на Соборниот храм во Подгорица, а Светата литургија ќе ја предводи српскиот патријарх Иринеј. На погребот ќе присуствуваат претседателот на Србија, Александар Вучиќ, а пристигнувањето го најавил и српскиот член на Претседателството на БиХ, Милорад Додик. Ковчегот со посмртните останки на Цетињенскиот архиепископ и митрополитот црногорско-приморски, […]

Утрово почина Митрополитот Амфилохије

Уредник
0
-1
549
Утрово во 8 часот и 20 минути во клиничката волница во Црна Гора, починал Црногорско-приморскиот митрополит Амфилохије. Веста и официјално ја соопшти Српската Православка Црква. Дополнителни детеали околу смртта на Амфилохије СПЦ најави за текот на денот. Амфилонихе не ја издржа битката со коронавирусот, откако на 6 октомври беше утврдено дека е позитивен на Ковид […]

Медиумите во регионот и во Македонија го „умреа“ Митрополитот Амфилохије

Уредник
2
0
958
Голем дел од медиумие во регионот, претежно интернет портали, меѓу кои и македонски медиуми, кои за себе тврдат дека се професионални, вечерва пренесуваат лажна вест со која го „умреа“ црногорско-приморскиот митрополит г. Амфилохије. Веста тргна од некои цркогорски медиуми, повикувајќи се на „свои извори“, но подоцна се рашири, без каква било проверка и од некои […]

Од коронавирус почина јеромонах од Македонија

Уредник
0
0
2.45K
Јеромонахот Прохор од Цетинскиот манастир, кој е во ингеренции на СПЦ, починал од комопликанции на Ковид 19, соопшти Црногорско—приморската митрополија. Во соопштението пишува дека отец Прохор Јосифов починал по кратко и тешко боледување предизвикано од инфекција на новиот Коронавирус. Отец Прохор е по потекло од Македонија, а во Цетинскиот манастир бил замонашен на 29 октомври […]

Амфилохије позитивен на Ковид 19, хоспитализиран во болница

Уредник
0
0
287
Црногорско-приморскиот Митрополит на СПЦ, Амфилохије е позитивен на Ковод19, потврди неговата Митрополија. Г. Амфилохије е хоститализиран во болницата во Подгорица и според последните информации нема компликации од коронавирусот. Неговата прес-служба потенцира дека тој во вторникот наутро заминал во болницата во Цетиње на ритински здравствен преглед, но тестот на Ковид 19 покажал дека е заразен со […]

БНТ ја симна од екран емисијата на Горан Благоев „Вера и општество“

Уредник
0
0
192
Бугарската националната телевизија, БНТ ја симнала од етер долгогодишната емисија за религија, „Вера и општество“, чиј автор и водител е новинарот Горан Благоев. Веста дека тој повеќе не е продуцент и водител на емисијата, ја соотшти тој самиот на својот фејсбук профил. Главната причина поради која е прекинат неговиот ангажман, бил наводен негова политичка ангажираност. […]

Почна реставрцијата на црквата Света Богородица на островот Мал Град областа Мала Преспа

Уредник
0
0
365
Со поддршка на Проектот „Прекуграничен резерват Преспа“ почна да се реставрира црквата Света Богородица на островот Мал Град. Учесниците кои се вклучија во проектот дојдоа од различни земји – Албанија, Ел Салвадор, Финска, Франција, Германија, Шпанија и Тунис со цел понатамошно практично искуство во зачувувањето на наследството и да го доживеат прекрасниот пејзаж од регионот, […]

Патријарх Иринеј: СПЦ единствено ќе прифати договор во кој Косово е дел од Србија

Уредник
1
0
175
Патријархот на Српската православна црква (СПЦ) Иринеј изјавил дека единствениот договор што СПЦ го прифаќа е оној во кој Косово е дел од Србија. – Тоа е апсолутно ставот на Црквата и таму ништо не е променето. Ние сепак ќе видиме во кој правец се одвиваат преговорите меѓу српската и албанската страна, сè уште се […]

Бугарија: Веронауката после 75 години повторно влегува во училιштата

Уредник
0
0
216
Светиот Синод на Бугарската Патријаршија создаде свој учебник по Религија (христијанство-православие). Тоа се случува за првпат после 75 години од последните задолжителни часови по Веронаука во Бугарија. Процедурата за одобрување веќе е во финалниот стадиум и претстои уште издавање на учебникот по препорака на Министерот за образование, Красимир Влчев. Учебниците за децата од 1 до […]

Албанскиот архиепископ: Да носиме маски, но да ги симнеме маските на лицемерието

Уредник
0
-2
369
Во неговата неделна проповед во Катедралата во Тирана, албанскиот архиепископ Анастасиј ги коментираше новите мерки за спречување на инфекција со коронавирус, од кои дел е и задолжителното носење маски во затворено, вклучително и во црквите. -Нека нашето внимание е насочено кон Христа, да не се занимаваме премногу со тешкотиите. Да ги носиме маските за да […]