Регион

Српскиот патријарх се согласува со новото име на СПЦ, но останува во Белград

Уредник
0
0
75
Српскиот патријарх Иринеј порача дека ја поддржува идејата на официјалното име на Српската православна црква да и се додаде одредницата Пеќка патријаршија, но тој нема да се пресели на Косово. – Патријархот не може да се пресели во Пеќ, Белград сепак е административен центар. Пеќ останува како историја за нашето минато каде биле патријарсите, архиепископите […]

Бугарски свештеник работи како чувар за да обезбеди пари за лекување на своето дете

Уредник
0
0
133
Христијаните во Пловдив и селата Горна Маала и Ново Железаре го познаваат како отец Тодор. Секој ден има болни и страдални луѓе, осамени мајки со мали деца кои му ја кажуваат нивната болка, а свештеникот е спремен да им помогне на сите. Сепак, малкумина знаат дека по соблекувањето на расото, Хаџи Тодор Николаев се облекува како […]

Српски свештеник осомничен дека бил дилер на дрога

Уредник
0
0
112
Приказната за двојниот живот на Милан Јордовиќ, свештеникот во чијшто автомобил беа пронајдени 52 пакетчиња од дрогата сканк, по една недела ја подели јавноста, пишува белградски Блиц. Мнозинство се оние кои веруваат дека “нивниот Јордо” никогаш по своја волја не би го сторил тоа, додека други се сомневаат. -Да ви кажам, за него немам лош […]

Евреите ја одликуваа Бугарската црква во знак на благодарност за спасување на Евреите од Бугарија

Уредник
0
0
47
Бугарскиот патријарх Неофит и Бугарската Православна Црква беше одликувана од Еврејската заедница на Израел, во знак на благодарност поради улогата во спасувањето на бугарските Евреи за време на Втората Светска Војна. Во образложението на одликувањето е наведено дека БПЦ-БЦ има голема улога во спасувањето на бугарските Евреи од испраќање во нацистичките логори на смртта за […]

Рускиот патријарх го смени претставникот на Руската црква во Софија

Уредник
0
0
158
Синод на Руската Православна Црква – Московска Патријаршија, експресно го разреши од функцијата претставникот на Руската Црква во Софија. Веднаш по враќањето во Москва, Московскиот и на цела Русија патријарх Кирил предложил разрешување на архимандрит Филип (Василцев) и од Софија бил испратен на Блискиот Исток како претставник на руското подворје во Бејрут, главниот град на […]

Наместо Лајк, сега можете со Амин. СПЦ направи своја социјална мрежа

Уредник
0
0
130
Наместо Лајк – Амин. Наместо музички хитови- црковни песни, наместо новинарски наслови – цитати од Библијата. И Српската православна црква има своја социјална мрежа. Не толку масовна како Фејсбук и Твитер, но неопходна, пишува белградскиот дневен весник „Курир“. -Сметаме дека мисионерството на интернет е многу ефикасно и носи многу плодови, а да се биде слеп […]

Шокантен настап на рускиот патријарх – бугарскиот претседател доби руска лекција во својот кабинет

Уредник
4
0
4.58K
Рускиот патријарх Кирил без никакви дипломатски ракавици му соопштил на бугарскиот претседател Румен Радев, и тоа во неговиот кабинет во Софија дека Бугарија ја фалсификува историјата, негирајќи ја улогата на Русија во ослободувањето на Бугарија од осламнислата власт. Рускиот Патријарх Кирил, чија прес служба го објави и видеото од средбата, на моменти и со повишен […]

Бугарската полиција контролирала домови на граѓани кои пишувале негативни коментари на Фејсбук за рускиот патријарх

Уредник
0
0
83
Бугарската полиција ги посетила домовите на неколку граѓани од Софија и од нив барала да потпишат изјави дека нема да му се закануваат на Рускиот Патријарх Кирил, кој беше во тридневна посета на Бугарија, објавуваат бугарските медиуми. Непосредно пред доаѓањето на поглаварот на Руската Православна Црква, полициски службеници биле во домовите на неколку лица кои […]

Свештеникот на СПЦ не прифати да биде кандидат за претседател на Црна Гора

Уредник
0
0
76
Свештеникот на Српската православна црква, Жељко Ројевиќ, соопшти дека не може да го прифати предлогот на Српската коалиција, како непартиска личност, да биде кандидат за претседател на Црна Гора. Тој и се заблагодари на Коалицијата на укажаната доверба да биде претседателски кандидат. – Иако гледам голем број проблеми во нашето општество и држава и потреба […]

Рускиот патријарх Кирил разочаран од Софија се врати во Москва – Бугарија не ја ценела Русија

Уредник
0
0
265
Рускиот патријарх Кирил по тридневната посета на Бугарија во Москва се врати разочаран од односот на бугарските власти кон Русија. Патријархот Кирил бил огорчен од моментот кога дознал дека во Бугарија нема никаква почит кон заслугите што Русија ги имала за бугарската државност -Постојат многу позитивни работи кои што ги видов за време на мојата […]