Почетна Вести

Вести

Полицијата уапси верници во Ерусалим кои се собрале и покрај забрана

Уредник
0
0
101
Израелската полиција уапси 320 лица кои, кршејќи ги рестриктивните мерки воведени поради епидемијата на коронавирусот, се собрале за традиционалното палење на оган за време на празникот Лаг Ба-Омер. Во центарот на традиционалниот фестивал е гробницата на мистикот Шимон Бар Јохаи од вториот век, која обично привлекува илјадници верници кои се молат цела ноќ, играат и […]

Почина професорот на Богословскиот факултет Петко Златески

Уредник
2
0
1.62K
На 13 мај 2020 година, на празникот Преполовение, во Господа се упокои професорот Петко Златески, објави Православниот Богословски Факултет Св. Климент Охридски. Петко Златески е роден на 10 јуни 1955 година во с. Дуње, Прилеп.  По завршувањето на основното образование во своето родно место, се запишува во Македонската православна богословија „Св. Климент Охридски“ во Скопје, […]

МПЦ-ОА: Верниците да ги почитуваат апелите на свештенството

Уредник
0
0
337
По телефонскиот разговор што Претседателот Стево Пендаровски го имал со поглаварите на МПЦ и на ИВЗ, Синодот на МПЦ-ОА, излезе со соопштеие во кое апелира верниците да ги почитуваат апелите на свештенството за почитување на мерките за заштитат. Македонската православна црква – Охридска Архиепископија, уште од почетокот на појавата на здравствената криза во нашата земја […]

Свештенство при храмот Св. Георгиј: Црквата повика на придржување на мерките, нема простор за обвинување

Уредник
0
0
430
Свештенството при храмот Св. Георгиј, организатор на традиционалната  литија што се одржа денеска во Струга, а по која уследија реакции за непридржување на верниците до мерите за заштита од вирусот Ковид-19, соопшти дека црквата неколку дена претходно и пред самиот настан гласно повикала на придржување на мерките дадени од државните власти и потенцира дека нема […]

Бискупот Стојанов упати писмо до папата Франциск по повод првата годишнина од Апостолската посета на Македонија

Уредник
0
0
86
По повод првата годишнина од Апостолската посета на папата Фрањо на Македонија, Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх, монс. д-р Киро Стојанов упати писмо до Светиот Отец папата Фрањо во кое потсетува на неговата незаборавна пастирска посета на Скопје, главниот град на Македонија и родниот град на света Мајка Тереза. Во писмото бискупот Стојанов […]

Викарот на српскиот патријарх заразен од корона, Иринеј негативен

Уредник
0
0
209
Владиката на СПЦ, викарот на патријархот Иринеј, е заразен од коронавирус, објави Танјуг. Според изнормациите на агенцијата, патријархот бил тестиран на ковид-19 и неговиот наод е негативен. Владиката е хоспитализиран во болицата во Земун, а вчера во Храмот Свети Сава биле тестирани над дваесет луѓе кои се вработени таму.

Франциск со нов повик за зачувување на единството во ЕУ

Уредник
0
0
71
Папата Франциск повика Европа да остане обединета во решавањето на последиците од пандемијата на новиот коронавирус. Папата упати повик пред самитот на ЕУ утре на кој ќе се разговара за контроверзниот пакет за економски стимул. „Во оние времиња кога толку многу ни треба единство меѓу нас, меѓу народите, да се молиме денес за Европа“, рече […]

Папата Франциск со порака до политичарите: Грижете се за својата држава, а не за својата политичка партија

Уредник
0
0
37
Папата Франциск во денешната миса ги повика политичарите заеднички да се борат против кризата предизвикана од новиот коронавирус. – Се молиме за политичките партии од различни земји во време на пандемија заеднички да се залагаат за благосостојба на земјата, а не за благосостојба на сопствената партија, истакна папата Франциск. Во последните шест недели, од избивање […]

Папата одложи два големи настани поради коронавирусот

Уредник
0
0
61
Папата Франциск одложи два големи меѓународни настани за Католичката црква поради пандемијата од коронавирусот, соопшти официјален Ватикан. Папата го одложи „Светскиот состанок за семејство“, што требаше да се одржи во Рим следната година е откажан за 2022 година. „Светскиот ден на младите“, кој е закажан за 2022 година во Лисабон, е одложен за 2023 година, пренесуваат […]

Џамиите во Саудиска Арабија ќе останат затворени за време на Рамазан

Уредник
0
0
58
Две свети места на исламот во Саудиска Арабија, Пророчката џамија во Медина и Големата џамија на Мека, ќе останат затворени за време на Рамазан, кој почнува на 23 април, како резултат на мерките за претпазливост во борбата против Ковид-19, соопшти Генералниот директорат за две џамии во земјата, пренесува „Спутник“. „Според препораките на надлежните органи, присуството […]