Почетна Вести

Вести

Македонците во Aлбанија го прославија Божик

Уредник
0
0
103
Големиот христијански празник Божик, денот на Христовото раѓање беше прославен меѓу православните Македонци во Албанија. Во духот на македонските обичаи и традиции, разменувајки желби за здравје, среќа, мир и благосостојба, голем број Македонци присуствуваа во црквите во Мала Преспа, Голо Брдо, Врбник, Ербеле, Горно Крчиште, Долно Крчиште како и во градовите Корча, Билишта, Поградец, Елбасан […]

Како да се позиционира МПЦ по украинската автокефалност?

Уредник
0
0
142
Дали Македонската православна црква – Охридска архиепископија (МПЦ-ОА) треба да биде јасно наклонета кон новата автокефалност на Украинската православна црква и да ја поддржи Вселенската патријаршија, а со тоа да се надева дека таа ќе биде следната црква што ќе биде признаена од патријархот Вартоломеј? Или, пак, МПЦ треба да остане воздржана барем до моментот […]

Иванов не дојде на ручекот кај Архиепископот Стефан

Уредник
0
0
229
Претседателот на државата, Ѓорге Иванов не дојде на традиционалниот именденски ручек, што за Свети Стефан го приредува Архиепископот Стефан за државниот врв. Втора година по ред Претседателот Иванов не беше гостин во резиденцијата на Поглаварот на МПЦ. Годинава од државниот врв единствен кој беше е Претседателот на Собранието Талат Џафери. Премиерот Зоран Заев исто така […]

Државниот врв поканет на традиционалниот божиќен ручек кај Архиепископот Стефан

Уредник
0
0
164
Поглаварот на Македонската православна црква-Охридска архиепископија, г.г. Стефан по повод божиќните празници и својот именден – празникот на архиѓакон и првомаченик Св.Стефан, денеска ќе приреди традиционален божиќен ручек за државниот врв. На божиќната трпеза се поканети претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, премиерот Зоран Заев и претседателот на Собранието, Талат Џафери. Божиќниот ручек традиционално се […]

Рускиот Патријарх Ви порачува – бегајте од паметните уреди тие ве водат кај ѓаволот

Уредник
0
0
363
Патријархот московски и на цела Русија, Кирил смета дека популарните компјутерски додатоци (Гаџет), или паметните уреди, меѓу нив и смарт телефоните се од ѓаволот и водат до антихристот. Кирил вели дека капацитетот за собирање податоци што го имаат уредите како што се паметните телефони може да го доближи човештвото до доаѓање на aнтихрист. Кирил во […]

Владиката Петар за семејството и против ЛГБТ правата

Уредник
0
0
270
Владиката Петар во Божиќното обраќање за „ТВ Тера„ говореше за семејството како единствена вредност во животот, им порача на мајките дека најголема кариера во животот се здравите деца и силното семејство, а погубни и запрепастувачки се ЛГБТ правата и „лажната либерална слобода“. „Семејството кое изобилува со деца, воспитани, научени на набожноста, скромноста и благочестието е […]

Путин за Божик пукаше со топ

Уредник
0
0
185
Рускиот претседател, Владимир Путин, денеска пукаше од топ „Д-30“ за време на свечена церемонија на Петропавловската тврдина во Санкт Петербург. Рускиот претседател претходно присуствуваше на богослужба во катедралата Преображение во Санкт Петербург, каде што неговата мајка го крстила во тајност за време на советската ера. Во Москва, поглаварот на Руската Православна Црква, Патријархот Кирил, ја […]

Во Лион започна судењето на архиепископот Барбарин поради „непријавување сексуален напад врз малолетници”

Уредник
0
0
68
Судењето на кардиналот Филип Барбиран (68 години) започна денеска пред Кривичниот суд на Лион. Тој е обвинет за непријавување сексуални напади врз малолетни лица и непружање помош на лица во опасност, јави дописникот на МИА. Владиката е критикуван  дека не ги пријавил пред надлежните органи тешките сомневања за педофилија на свештеникот од неговата епархија Бернард […]

Како се мести паричката за Бадник – Милан Бандиќ хит на социјалните медиуми

Уредник
0
0
221
По повод православниот празник, во Загреб денеска се одржал традиционален прием во организација на Српскиот национален совет, на кој се кршело и традиционалното бадниково лепче. Токму овој адет предизвика големи реакции, кога на „Твитер“ се појави снимка на која попот му ја дава паричката на претседателот на Српскиот национален совет Милорад Поповиќ, а тој тајно […]

Влатко Ѓорчев од Бигорски го честиташе Божик

Уредник
0
0
243
Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ и се почесто спомнуван како кандидат на партијата за претседателските избори Влатко Ѓорчев овој Божиќ го дочекака во Бигорскиот манастир, каде имал средба со игуменот Архимандритот Партениј. Во Бигорскиот манастир Св. Јован Крстител заедно со Отец Партениј, Отец Доситеј, браќата, сестрите и верниот народ. Поучно слово за Христос, љубовта, послушанието и смирението. […]