Почетна Вести

Вести

Српски медиуми: Патријархот Герман беше јасен кога Македонците ќе можат да имаат своја црква

Уредник
0
0
952
Одлуката на БПЦ да преземе одговорност во промоција на автокефалноста на МПЦ пред православните цркви предизвика бура реакции во српската јавност. Покрај изненаденоста кај СПЦ, за која пишуваат медиумите, некои од нив потсетуваа и на историските околности, особено на неконзистентноста на сегашните владици на СПЦ кон ова прашање. Српски „Мондо“, пренесувајќи ја изјавата на сега […]

СПЦ: Само Охридската архиепископија на Вранишковски е канонска црква во Македонија

Новинар
0
0
169
Белградскиот дневен весник „Политика” во денешното издание анализирајќи ја одлуката на Бугарската православна црква (БПЦ) да прифати да ја застапува Македонска православна црква (МПЦ) пред останатите цркви заради утврдување на канонскиот статус, пишува дека ги „возбуди” црковните кругови во Белград. Пишувајќи опширно за следот на настаните на релација меѓу МПЦ и БПЦ и одлуката на […]

РОЈТЕРС: Бугарската и македонската православна црква се доближуваат и покрај трнливата историја

Уредник
0
0
294
Бугарската православна црква направи чекор кон евентуално признавање на Македонската православна црква, што претставува како одек на затоплување на односите меѓу владите на двата балкански соседи, пишува „Ројтерс“ за одлуката на БПЦ-БП да прифати да биде промотор на идејата за признавање на МПЦ-ОА во Православниот свет. Сепак, „Ројтерс“ предупредува дека овој потег најверојатно нема да […]

Нема веќе селфи во Мека и во Медина

Уредник
0
0
70
На посетителите и на аџиите во Големата џамија во Мека и во Џамијата на пророкот во Медина ќе им биде забрането да се фотографираат и да снимаат видеа на овие две свети места. Властите на Саудиска Арабија одлучиле да не дозволуваат селфи-фотографии на светите места во исламот, како би спречиле непотребно вознемирување на оние што […]

Реформаторите на ВМРО-ДПМНЕ ја поздравија одлуката на БПЦ по писмото на МПЦ-ОА

Уредник
0
0
273
Македонската историја на 20-от век беше крунисана со создавањето на Република Македонија како независна држава. Круната на 21-от век дефинитивно ќе биде канонизирањето на автокефалноста на Македонската православна црква, вели во изјавата за БГНЕС Петар Богојески, еден од реформаторите на ВМРО-ДПМНЕ. „Заедничко за двата настани е што Република Бугарија е првата која ги поткрепи, преку […]

АГАТАНГЕЛ: Изненаден сум од соопштението на Синодот, бидејќи тој не заседавал за ова

Уредник
0
0
1.24K
Повардарскиот митрополит г. Агатангел се огради од ставот на САС на МПЦ со кој и заблагодари на БПЦ-БП за денешната одлука со која таа прифати да биде промотор на автокефалноста на МПЦ-ОА пред Православниот свет. Владиката Агатангел во писмена реакција вели дека Синодот воопшто и не заседавал. – Изненаден сум од веста дека постои соопштение […]

ЗАЕВ: Ме радува одлуката на БПЦ

Уредник
0
0
142
Премиерот Зоран Заев, ја поздрави одлуката на Бугарската патријаршија да го прифати барањето на Македонската православна црква – Охридска архиеписокопија, да и биде мајка –црква. Како што рече Заев, ова значи и признавање на автокефалноста на МПЦ, пример, рече, што се надева ќе го следат и другите православни цркви. -Како православен верник сум радосен за […]

САС на МПЦ-ОА: Одлуката на БПЦ дава надеж за конечно решение

Уредник
0
0
419
Светиот архиерејски синод на Македонската православна црква – Охридска архиепископија го поздрави решението на БПЦ-БП со кое таа прифати да биде промотор на автокефалниоит статус на МПЦ пред православјниот свет. Македонските владици сметаат дека оваа одлука дава надеж за конечно решавање на статусот на МПЦ-ОА. -Донесеното решение на САС на БПЦ дава надеж за конечно […]

Бугарската православна црква позитивно одговори на барањето на МПЦ

Новинар
1
0
2.15K
Бугарската православна црква прифати да биде заштитник на Македонската православна црква-Охридска Архиепископија и да се заложи пред православниот свет за признавање на нејзината автокефалност. Синодот на Бугарската православна црква денеска одржа заседание во полн состав на кое било одлучено да се формира Комисија од шест членови која ќе преговара со МПЦ-ОА и со останатите православни […]

Министерот за Култура во посета на Лешочкиот манастир

Уредник
0
0
222
Министерот за Култура, Роберт Алаѓозовски бил во посета на Лешочкиот манастир, каде разговарал со надлежниот митрополит на Тетовско-гостиварската епархија г. Јосиф. На средбата бил и Европскиот митрополит на МПЦ-ОА, г. Пимен. Министерот и владиците на МПЦ-ОА разговарале за состојбата во која се наоѓа фрескоживописот  на црквата од 14 век како и за потребата од реставрација […]