Ислам

ИВЗ: Мухамед Зеќири и политиката, подалеку рацете од Исламската Верска Заедница

Уредник
0
0
119
Исламската верска заедница, преку Ријасетот и муфтиите реагираат на изјавата на пратеникот Мухамед Зекири, која се однесуваше на последниот случај со говорот на Поглаварот. Муфтиите бараат политиката да остане подалеку од ИВЗ. Во продолжение целото писмо потпишано од муфтиите на ИВЗ. Муфтиите на Муфтиствата на Исламска Верска Заедница на Република Северна Македонија, најострого реагираат на […]

МВР го презема случајот со изјавата на Реџепи

Уредник
0
0
81
Секторот за компјутерски криминал во МВР отвора предмет врз база на  документи за случајот со говор на омраза кај поглаварот на Исламската верска заедница во земјава, реисот Сулејман Реџепи. МВР ги презема работите во свои раце, по вчерашната пријава што ја поднесе Хелсиншкиот комитет. Осуда за говорот на омраза пристигна и од Владата. „Владата го […]

ИВЗ се уште ја чека ветената Резиденција за поглаварот Реџепи на Кале

Уредник
0
0
71
Едно од барањата на ИВЗ е државата да им додели имот за изградба на резиденција со придружни објекти за поглаварот Сулејман Реџепи на локација до Француските гробишта во близината на Скопското кале. Оттаму велат дека биле подготвени тоа земјиште да го откупат. – Тоа ветување ни беше дадено од претходната влада, но во меѓувреме му […]

ИВЗ стави мораториум на барањата до владата до завршување на изборите

Уредник
0
0
56
Исламската верска заедница става мораториум на отворените прашања со државата се до завршувањето на претседателските избори, затоа што не сака некој да се чувствува како уценет, ниту пак сакаат да бидат дел од злоупотреба за политичките игри. Сепак ИВЗ останува на својот став дека нивните барања се легитимни и не претставуваат никаква закана за никого. […]

Заев: Заканите и уцените на ИВЗ се мотивирани од лични мотиви на поединци

Уредник
0
0
56
Премиерот Заев вели дека заканите и уцените на ИВЗ на неколку дена пред почетокот на претседателската кампања се мотивирани од лични причини на поединци во раководството на верската заедница. Премиерот вели дека како и сите други религиски заедници и ивз треба правдата за имотите да ја бара на суд. 

Османи: Најдобриот начин да се надминат сите предизвици со верските заедници е преку дијалог

Уредник
0
0
58
Вицепремиерот Бујар Османи повика проблемите кои се создадоа со Исламската верска заедница да се решат низ дијалог бидејќи, како што истакна, тоа е единствениот начин да се решат сите недоразбирања Најдобриот начин да се надминат сите барања и предизвици што ги имаат верските заедници е преку дијалог. Тој дијалог треба да биде континуиран со државата […]

Спасовски : Барањата на ИВЗ се сериозна уцена за секуларното општество

Уредник
0
0
94
Писмото на Исламската верска заедница (ИВЗ) е уцена. Владата е подготвена на дијалог, но не прифаќаат уцени, изјави денеска министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски. – Во случајов се работи за едно писимо на ИВЗ кое е сериозна уцена. Повикувам на сериозен пристап. Оваа Влада на чело со Зоран Заев покажа дека има сериознен капацитет […]

Владата и ИВЗ во отворен конфликт – обвинувања за уцени и закани

Уредник
0
0
140
Исламската верска заедница и Владата влегоа во отворен конфликт, преку медиумите за прашања за кои подолг период имале недоразбирања. Владината прес служба, денеска јавно го објави одговорот на писмото до поглаварот на ИВЗ, Сулејман Реџепи, со обвинување дека првиот човек на ИВЗ се заканувал и вршел уцени врз извршната власт со писмото што Реџепи му […]

Погребна молитва во отсуство за жртвите во терористичкиот напад во Нов Зеланд во Скопје

Уредник
0
0
186
Сојузот на турските невладини организации во Северна Македонија (МАТУСИТЕБ) остро го осуди терористичкиот напад извршен врз муслиманите во две џамии во Нов Зеланд, а исто така по петочната молитва (џума намаз) се одржа погребна молитва во отсуство за жртвите од терористичкиот напад, јавува Anadolu Agency (AA). Претседателот на МАТУСИТЕБ, Хусрев Емин и хатибот на Мурат […]

ИВЗ e против предлог-законот за абортус

Уредник
0
0
116
Абортусот, според автентичните исламски извори и според консензусот на исламските правници, не се смета за општествено решение, освен ако тоа е неопходно, се вели во реакцијата наИсламската верска заедница на Македонија за предлог-законот за „екстремната либерализација на абортускот предложен од премиерот Заев и министерот за здравство Венко Филипче”. Престанок на бременоста (абортус), според исламот, може […]