Ислам

ИВЗ повика на масовно гласање в недела на изборите

Уредник
0
0
165
Исламската верска заедница повика на масовност за гласањето в недела на вториот изборен круг. Иако директно не посочува за кого да гласаат, ИВЗ ги повика муслиманите во Македонија, без разлика на етничката припадност да се определат за НАТО и ЕУ и за правна и демократска држава. Овој апел на ИВЗ е потпишан од Рејсот Сулејман […]

Ријасетот на ИВЗ отфрла дека учествувал на седницата на Бузаку

Уредник
0
0
61
Членовите на Ријасетот на ИВЗ официјално се изјаснија дека не учествувале на состанок врз основа на кој Основниот суд Скопје 2 донел одлука за разрешување на Сулејман Реџепи од поглавар на ИВЗ и именување на Скендер Бузаку на негово место. Нивните изјави, почнувајќи од Сулејман Реџепи и останатите членови се заверени на нотар и ќе […]

Вејсели: Сулејман Реџепи ќе раководи со ИВЗ додека има доверба од Ријасетот

Уредник
0
0
81
Сулејман Реџепи и натаму ќе раководи со Исламската верска заедница (ИВЗ) се додека ја има довербата од Ријасетот, изјави Мухамед Вејсели од ИВЗ, кој како скандалозна ја оцени одлуката на судот. -Исламската заедница е самостојна и автономна институција гарантирана со Уставот на РСМ. Го има својот Устав, ги има своите правилници и согласно Статутот ниту […]

Јанушев: Случувањата во ИВЗ се скандалозни, државата се меша во верските заедници

Уредник
0
0
64
Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Игор Јанушев денеска одговарајќи на новинарско прашањеза случувањата во Исламската верска заедница рече дека се скандалозни и недозволиви и дека најостро ги осудуваат. Според него се работи за директно мешање на државата во верските заедници. “Да се потсетиме само во минатото дека потпретседателот на Заев, потпретседателот на СДСМ даваше квалификации за челникот, […]

Реџепи ќе биде повикан на распит во обвинителството за говор на омраза

Уредник
0
0
67
Реисот Сулејман Реџепи се очекува наскоро да биде повикан на распит во Обвинителството, за ширење на говор на омраза, најавуваат од Обвинителството, посочувајќи дека против него веќе има оформен предмет, кој дополнително ќе биде прецизиран по неговото обраќање од синоќа и изјавата за судијката која донела одлуката Скендер Бузаку да биде нов поглавар. Од обвинителството […]

ЗАЕВ: Поглавар е оној кој ќе го изберат верниците на ИВЗ

Уредник
0
0
86
За нас, поглавар е оној што го утврдува уставот и законите на Исламската верска заедница, рече денеска премиерот Зоран Заев запрашан за проблемите во Исламската верска заедница. Тој појасни дека негова работа е да им служи на граѓаните, а реисот треба да им служи на граѓаните од ИВЗ. Заев вели дека ја прочитал судската пресуда […]

Комисијата за верски заедници со остар демант кон ИВЗ

Уредник
0
0
81
Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи во денешното соопштение демантира каква било нивна вмешаност во последните случувања и превирања во Исламската верска заедница (ИВЗ). Од Комисијата посочуваат дека при настапот пред медиумите сношти, по одржана вонредна седница на ријасетот на ИВЗ, Сулејман Реџепи во дел од својата изјава го обвини директорот на Комисијата за […]

Бошњаковски: Владата не се меша во работата на верските заедници

Уредник
0
0
32
Македонија е секуларна држава и Владата не се меша во работата на верските заедници, изјави денеска владиниот портпарол Миле Бошњаковски во врска со вчерашните превирања во Исламската верска заедница (ИВЗ). Во врска со обвинувањата на реисот Сулејман Реџепи упатени кон Владата, Бошњаковски истакна дека Владата осудува говор на омраза. -Северна Македонија е секуларна држава, Владата […]

Бузаку: Објектот на ИВЗ е под окупација

Уредник
0
0
36
Самопрогласенот поглавар на Исламската верска заедница, Скендер Бузаку, кој е назначен на оваа функција со решение од судот, во изјава за „Макфакс“ вели дека нема да прави тензии и дека нема со насилство да ја преземе функцијата во ИВЗ, туку тоа ќе прави по институционален пат. Според Бузаку, моментно објектот на ИВЗ е под окупација […]

Османи: Скандалозен и срамен чин на упад во уставно загарантираната автономија на ИВЗ

Уредник
0
0
39
Мојот и ставот на ДУИ за Исламската верска заедница (ИВЗ) е дека беше скандалозен и срамен чин на упад врз автономијата на уставно загарантираната автономија на верските заедници, во овој случај на ИВЗ, изјави денеска вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи. Затоа, продолжи, државата треба да ги преземе сите мерки да ја гарантира оваа независност и […]