Ислам

Судот одлучи, Реџепи останува поглавар на ИВЗ

Уредник
0
0
87
Исламската верска заедница го доби судскиот спор со Скендер Бузаку, поранешниот секретар во скопското муфтиство и сега бара кривична одговорност за него, поради фалсификување документи. Апелацискиот суд одлучил дека првостепениот суд незаконски го запишал Бузаку како нов поглавар на ИВЗ. По оваа одлука, првостепениот суд донел решение со кое барањето на Бузаку за назначување прв […]

ЛГБТ заедницата бара извинување од поглаварот на ИВЗ

Уредник
0
0
116
Мрежата за заштита од дискриминација и Националната мрежа за борба против хомофобијата и трансфобијата ја осудуваат изјавата на поглаварот на Исламската верска заедница (ИВЗ), Сулејман Реџепи, кој на новинарско прашање околу ултиматумот кој му го поставил Скендер Бузаку за оставка од позицијата, одговара дека во Исламската верска заедница нема место за „гејови“ и дека тие треба […]

ИВЗ: Скендер Бузаку е како Боки 13

Уредник
0
0
174
По денешниот ултиматум на Скендер Бузаку за поднесување на оставка на Поглаварот Реџепи, попладнево соопштение испратија и од ИВЗ. Соопштението ви го пренесуваме во целост: „Се чини дека Владата Заев тешко функционира без скандали кои што ја следат во секој чекор.Уште пред да стивнат аферите Рекет 1 и 2, во јавноста излезе некојаси афера, Рекет […]

Бузаку побара Реџепи за 72 часа да ја напушти ИВЗ

Уредник
0
0
81
Пред седиштето нa Исламската верска заедница (ИВЗ), Скендер Бузаку, кој е претендент за поглавар, му постави ултиматум на актуелниот поглаварот Сулејман Реџепи до петок да го напушти седиштето на верската заедница, а доколку не го стори тоа, најави дека ќе објави страшни докази против него. Бузаку потенцира дека доказите ќе покажат оти Реџепи правел тешки […]

Скопското муфтиство реагира против Парадата на гордоста

Уредник
0
0
156
Муфтиството на Исламската верска заедница (ИВЗ) од Скопје реагираше против Парадата на гордоста, која за првпат се организираше во главниот град на Северна Македонија, јавува Anadolu Agency (AA). Во реакцијата на скопското муфтиство се вели дека „со голема индигнација“ биле проследени последните настани „во насока на оправдување на активностите на ЛГБТ“, што според муфтиството, е […]

ИВЗ подготвена за аџилак, муслиманите за титулата хаџи

Уредник
0
0
218
Повеќе од 800 муслимански верници следниот месец годинава ќе ја посетат Саудиска Арабија и ќе ја добијат титулата хаџи. Таму муслиманите ќе го слават и празникот Курбан-бајрам, кој годинава ќе се обележува на 11 август. Муслиманите од Македонија за светите места во Мека и Медина ќе тргнат на 30 и 31 јули годинава, а ќе […]

Сотировски: Судот и јавното обвинителство да го расветлат немилиот настан во ИВЗ

Уредник
0
0
93
– Судот и јавното обвинителство треба да го расветлат немилиот настан во Исламската верска заедница (ИВЗ). Оттаму е мојата мотивација за што поскоро правно расветлување на тој настан, бидејќи Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи беше дел од посочените за упад и обид за какви било промени во ИВЗ. Тоа не е, ниту […]

Смаиловиќ во Централниот дневник на 1ТВ: Рамазан Бајрам е месец на милоста

Уредник
0
0
116
Два дена пред почетокот на светиот месец за муслиманите, Рамазан Бајрам, за неговото значење во Централниот дневник на 1ТВ зборуваше активистката Мерсиха Смаиловиќ. Како што објаснува, во овој период на пост, муслиманите целосно го менуваат начинот на живот и повеќе од 16 часа се воздржуваат од јадење и пиење, и по успешно поминатиот месец го […]

ИВЗ повика на масовно гласање в недела на изборите

Уредник
0
0
156
Исламската верска заедница повика на масовност за гласањето в недела на вториот изборен круг. Иако директно не посочува за кого да гласаат, ИВЗ ги повика муслиманите во Македонија, без разлика на етничката припадност да се определат за НАТО и ЕУ и за правна и демократска држава. Овој апел на ИВЗ е потпишан од Рејсот Сулејман […]

Ријасетот на ИВЗ отфрла дека учествувал на седницата на Бузаку

Уредник
0
0
56
Членовите на Ријасетот на ИВЗ официјално се изјаснија дека не учествувале на состанок врз основа на кој Основниот суд Скопје 2 донел одлука за разрешување на Сулејман Реџепи од поглавар на ИВЗ и именување на Скендер Бузаку на негово место. Нивните изјави, почнувајќи од Сулејман Реџепи и останатите членови се заверени на нотар и ќе […]