Ислам

Сериозна анализа за евентуално ревидирање на издавањето визи за аџилак

Уредник
0
0
50
Потребна е длабока, сериозна анализа за да се утврди дали е можна ревизија на Одлуката од 1993 година во врска со издавањето визи за аџилак, рече денеска министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски. Одговорајќи му на пратеникот Мухамед Зеќири, Спасовски објасни дека Одлуката е донесена заради меѓународен реципроцитет, заштита на безбедноста на РМ, но и заштита на […]

Муслиманите вечерва ја ноќта „Лејлетул кадр“

Уредник
0
0
107
Муслиманите во светот вечерва ја одбележуваат Лејлетул кадр (Ноќта на кадрот), најодбраната ноќ во годината, а во оваа пригода, претседателот на Управата за верски прашања на Турција, Али Ербаш, испрати честитки до целиот исламски свет, јавува Anadolu Agency (AA). „Го молам, Алах да ги слушне вечерашниве молитви, да го зајакне единството и братството на исламскиот […]

Заев: Македонија е едно семејство на сложни граѓани од различни вери

Уредник
0
0
77
Премиерот Зоран Заев вечерва организираше ифтарска вечера во честа на светиот месец Рамазан, за претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери и за пратениците, за членови на Владата и за советниците на премиерот и неговите надворешни соработници и за градоначалниците, припадниците на исламската вероисповед, како и за поглаварот на Исламската верска заедница Сулејман Реџепи. Посакувајќи […]

Претседателот Иванов приреди ифтарска вечера

Уредник
0
0
87
Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, синоќа приреди ифтарска вечера по повод светиот муслимански месец Рамазан. На сите припадници на исламската вероисповед Иванов им ги честита рамазанските пости и светиот месец Рамазан, кои ги негуваат вредностите кои ги зближуваат и ги поврзуваат луѓето меѓу себе. Ова се денови кога треба да се укаже чест и внимание, […]

Штипскиот муфтија за ифтарот во училиштето во Радовиш

Уредник
0
0
203
Штипскиот муфтија при Исламската верска заедница во Македонија (ИВЗ), Насир Реџепи, во врска со случајот со одржаниот ифтар во училиштето „Крсте Петков Мисирков“ во Радовиш истакна дека се надева оти случајот брзо ќе биде решен, како и дека ќе се обезбедат услови за наставата во училиштето да се одвива во нормални услови. Штипскиот муфтија, Насир […]

Адеми го поддржа инспекторатот во казната за директорката за верскиот обред во училиште во Радовиш

Уредник
0
0
72
Строго почитување на законските прописи бара новонаименуваниот министер за образование Арбр Адеми. Тој најави дека Државниот просветен инспекторат и во иднина ќе реагира на сите неправилности кои ќе се појават во образовниот процес, како што беше случајот со верскиот обред во радовишкото училиште Крсте Петков Мисирков, пренесува Сител. На примопредавањето на функцијата од неговата претходничка Рената […]

Казни за директорката и за училиштето во Радовиш каде што оџа држеше верски обред

Уредник
0
0
67
Државниот просветен инспекторат им изрече казни на директорката и на основното училиште „Крсте Петков Мисирков“ во Радовиш откако минатата недела била организирана ифтарска вечера по повод Рамазан, а локален исламски свештеник вршел верски обред. Училиштето ќе треба да плати 1 600 евра казна, додека  директорката Олгица Стојанова е казнета со 1 120 евра. Инспекторите влегоа […]

Ифтарска вечер во училиште во Радовиш

Уредник
0
-1
82
Ифтарска вечера за учениците во училиштето Крсте Петков Мисирков во Радовиш. Кусата видео снимка којашто денеска се појави на каналот Јутуб прикажува стотина деца седнати на ученички клупи во холот на училиштето, со храна пред нив, додека оџаа пее на микрофон. Директорката на училиштето Крсте Петков Мисирков не беше достапна за коментар, зошто дозволила верски […]

Премиерот Заев и директорот Сотировски на средба со Ријасетот на ИВЗ

Уредник
0
0
131
Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од директорот на Комисијата за односи со верски заедници, Даријан Сотировски, оствари средба со раководството на Исламската верска заедница во Република Македонија, предводено од Реис Ул Улема Хаџи Сулејман Ефенди Реџепи. На средбата биле разговарани тековните прашања за ИВЗ, како и проблемите во функционирањето на муфтиствата. […]

За оштетeна џамија во Арачиново од воениот конфликт, државата треба да плати 152 илјади евра отштета

Уредник
0
0
82
Врховниот суд одлучи: Р. Македонија на Исламската верска заедница треба да ѝ плати отштета од 9.349.220 денари или приближно 152 илјади евра за оштетената џамија во Арачиново за време на конфликтот во 2001 година. Судискиот совет на Врховниот суд го одби барањето на Р. Македонија за ревизија на постапката за надомест на штета, во кој странка […]