Почетна Вести Христијанство

Христијанство

Г. Тимотеј: Половина од буџетот на МПЦ ни е од Велигден

Уредник
0
0
541
Митрополитот на Дебарско-кичевската епархија, владиката Тимотеј, вели дека половина од приходите на црквите и на манастирите на МПЦ се од Велигден и дека  тие сериозно се погодени од кризата. Сепак, тој најави дека за празникот ќе опстојат на одлуката да се почитуваат мерките  за справување со епидемијата од корона вирусот и нема да организираат масовни […]

Синодот на МПЦ-ОА: Црквите остануваат отворени, верниците да се прилагодат на вонредните мерки, медиумите да вршат преноси од литургиите

Уредник
0
0
1.60K
Светиот Архијерејски Синод (САС), на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија (МПЦ – ОА), останува на ставот за почитување на мерките за заштита и социјална дистанца од страна на здравствените власти и ги повикува своите верници да ги следат препораките на државата и ја потенцира потребата од продолжување на вонредните мерки за јавни собири. -Наоѓајќи […]

Епархијата Повардарска во сите населени места на епархијата ги прскаше улиците со света вода за престанок на пандемијата

Уредник
0
0
476
Следејќи ја традицијата на Светата Православна Црква, кога за време на војни, суша, земјотреси, епидемии и други несреќи, во минатото биле спроведувани литии со икони, крстови, света вода и свети мошти, со благослов на Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Повардарски г. Агатангел, денескa во Велес и сите градови и населени места свештеници од Повардарската епархија со света […]

Бигорскиот манастир со директен пренос на дел од Богослужбите

Уредник
0
-4
1.20K
Откако почна да се спроведува владината мерка за забрана на собирање на јавни места, поради опасност од ширење на вирусот Ковид-19, и верските заедници донесоа одлука да не се практикуваат големи верски собири.  Притоа, во различни форми беше испратен и апел секој да го даде својот придонес за надминување на актуелната криза, но не […]

Привремено затворање на храмовите и онлајн пренос на богослужбите

Уредник
0
-1
1.39K
Заради законските рестрикции воспоставени за заштита од Корона вирусот КОВИД-19, храмовите на Македонската православна заедница од Австралија ќе бидат привремено затворени за собирање на парохијаните, како и сите други верски објекти во Австралија, но свештениците ќе продолжат со одржување на богослужби и литургии. Исклучок се погребалните служби, крштевките и венчавките, кои ќе продолжат според правилото дека […]

Православната црква се обединува во заедничка молитва против коронавирусот

Уредник
0
0
3.13K
Голем број православни центри, меѓу кои и Света Гора, ги повикаа своите верници сите заедно секоја вечер од 22.00 до 22.15 заеднички да се молат против коронавирусот. На, иницијативта која потекна од Атос, се приклучува и монашката Обител на Богорскиот манастир кој ги повика сите верници на заедничката молитва каде и да се наоѓаат. -Молбата […]

Бигорски ги пренесува литургиите во живо

Уредник
0
-2
2.34K
Монасите на Бигорскиот манастор, откако беа донесени одлкуи за заштита од коронавирусот, а со тоа и ограничен пристапот на верниците, секојдневно своите Богослужби и молитвени бденија кои ги служи ги пренесува во живо на својаата фејсбук страница и својот youtube канал. За кратко ќе почне вечерната Богослужба. Погледнете. 

МПЦ-ОА: Сега не е време за паника, туку за грижа кон ближните

Уредник
0
0
806
Светиот архиерејски синод (САС) на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија (МПЦ-ОА), будно следејќи ја новонастанатата ситуација, со зголемувањето на бројот на случаи заразени со коронавирусот COVID-19, повторно упатува дополнителен апел со цел доследно да се почитуваат мерките преземени од Владата, особено оние што се однесуваат на јавните собири, повиците за самоизолација, како и сите други активни мерки […]

Литургиите во Скопје на отворено – скопската епархија со мерки за заштита од коронавирусот

Уредник
0
0
501
Канцеларијата на Скопската православна епархија покрај веќе препорачаното од страна на Македонската православна црква-Охридска архиепископија за територијата на Скопската православна епархија, донесе повеќе мерки за заштита од коронавирусот. Парохиските свештеници треба да прекинат со водосвети по домовите, а традиционалниот водосвет во пресрет на празникот Велигден, за оваа година да се помести по Светлата недела, Светата тајна […]

Молитвена литија во Рајчица со моштите на Св. Георгиј Победоносец и на други Светии

Уредник
0
0
867
Монахињите од манастирот во Рајчица, заедно со затекнатите верници денеска направиле литија со чесните мошти на Великомаченикот, на Преподобниот Герасим Јордански кој се слави токму денеска, како и со мошти на други Светии што се чуваат во Манастирот, за спасение на сите од искушението на коронавирусот. -Опходот со моштите, пропратен со пеење на: „Свети Боже, […]