Почетна Вести Христијанство

Христијанство

Македонија ги чествува светите Кирил и Методиј

Уредник
0
0
100
Браќата Кирил и Методиј се основоположници на словенската писменост и литература и се заслужни за културниот развој на сите словенски народи. Родени се во Солун и биле вброени меѓу најучените во целата византиска империја. На свеченоста која ја организираше Владата за одбележување на денот на словенските просветители, премиерот Заев изјави дека нивната мисија е еден […]

Џафери на папата Франциск му подари скулптура од светите браќа Кирил и Методиј

Уредник
0
0
203
Претседателот на Собранието Талат Џафери, во рамки на традиционалната Mанифестација во чест на Св.Кирил, што се одржува на Денот на сесловенските просветители браќата Кирил и Методиј, оствари средба со Папата Франциск и со државниот секретар на Светата Столица, кардиналот Пјетро Паролин во Светата Столица во Рим. Притоа, Џафери на папата Франциск му подари скулптура на […]

Џафери и Карајанчева заедно положија свежо цвеќе во чест на Св.Кирил

Уредник
0
0
110
Во рамките на Манифестацијата во чест на Св.Кирил, делегациите на Република Северна Македонија и на Република Бугарија, предводени од претседателот Талат Џафери и претседателката Цвета Карајанчева, попладнево положија свежо цвеќе пред плочите поставени во чест на Св. Кирил, во Базиликата Санта Марија Маџоре, во Рим.  

Расте интересот за донации за доизградба на црквата „Св.Кирил и Методиј“ во Делчево

Уредник
0
0
93
Расте интересот за донации за целосната доизградба на соборниот храм „Св.Кирил и Методиј” во Делчево. Како што соопшти делчевскиот градоначалник Горан Трајковски, токму со помош на донации заврши поставувањето на надворешната столарија на еден од најграндиозните православни објекти во Источна Македонија. – Ја користам приликата да упатам голема благодарност до сите кои овозможија да биде […]

Ограбени две цркви

Уредник
0
0
170
Во штипската полиција Ѓ.Н.(65) од село Карбинци вчера пријавил дека ноќта непознат сторител извршил тешка кражба во манастирот Света Петка во атарот на село Калузлија. Сторителот со употреба на сила влегол внатре и одзел пари. Истовремено вчера во штипската полиција Б.Д.(47) од Штип пријавила дека ноќта непознат сторител извршил тешка кражба во манастирот Свети Илија […]

Ранохристијанска базилика откриена на новиот експресен пат Штип-Кочани

Уредник
0
0
173
Градежните работници на кинеската компанија „Синохидро” при градењето на новиот експресен пат од Крупиште кон Кочани, кај селото Жиганци открија ранохристијански комплекс и остатоци од ранохристиојанска базилика. Директорот на Заводот за заштита на споменици и Музеј на град-Штип Митко Штерјов и стручниот тим веднаш дојдоа на местото каде што се откриени вредните артефакти, јавува МИА. „Од првичниот увид, […]

Вселенската патријаршија и официјално ја стави на дневен ред македонската автокефалност

Уредник
1
0
775
Синодот на Вселенската Патријаршија на последното редовно заседание од 9 до 11 мај 2019 година во Фанар го отворил прашањето за барањето на МПЦ-ОА за признавање на автокефалноста, што минатата година беше испратено од македонска страна, пишува „religija.mk“. Иако во соопштението од Вселенската Патријаршија не соопштуваат детали, сепак ставањето на дневен ред значи ставање во […]

Владата сѐ уште го пресметува трошокот од посетата на папата

Уредник
0
0
87
До крајот на неделата треба да се подготви деталниот извештај за финансиската конструкција за трошоците што ги направила Владата за посетата на папата Франциск, реализирана на 7 мај годинава. Од Владата вчера изјавија дека транспарентно ќе ја информираат јавноста за износот што го потрошиле за историската посета на поглаварот на Католичката црква. – Бесценети се […]

Папата Франциск импресиониран од претседателот Иванов: Во Македонија има верска почит!

Уредник
0
0
284
Во Македонија има верска почит…се зборовите на македонскиот претседател Ѓорге Иванов од кои Папата Франциск бил импресиониран на нивната вчерашна средба во Скопје, јави Католичката новинска агенција, пренесувајќи ја прес-конференцијата на Неговата Светост, одржана на повратниот лет од Скопје кон Рим. „Во Македонија, силен впечаток ми остави една реченица што ми ја кажа претседателот: „Тука ние […]

Видете ја новата склуптура на Мајка Тереза во Скопје – колку реалистична

Уредник
0
0
187
Облечена во својата специфична бела облека со три карактеристични сини линии на рабовите, препознатливите брчки на лицето, погледот и насмевката и споените дланки… Мајка Тереза како буквално да оживеала во хиперреалистичната скулптура „Света мајка Тереза“, која ќе биде дел од поставката на нејзината Спомен-куќа во центарот на Скопје. По повод историската посета на папата Франциск, […]