Почетна Вести Христијанство

Христијанство

Претставници на Синодот и Архиепископот на средба со Заев изразија благодарност за писмото упатено до партијархот Вартоломеј

Уредник
1
-75
455
Премиерот Зоран Заев денеска прими делегација на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, што ја предводеше г.г. Стефан, архиепископ на МПЦ-ОА, придружуван од митрополитите г. Тимотеј и г. Климент. Делегацијата на МПЦ-ОА, како што информираат од владината прес-служба, на средбата изразија честитки за изборната победа и за новиот мандат на премиерот Заев, со желби за […]

Мојаноски: Позитивно е што се работи на отворање на прашањето на МПЦ-ОА пред Вселенската патријаршија

Уредник
0
-1
142
Професорот Цане Мојаноски, кој е поранешен претседател на Комисијата за односи со верските заедници, позитивно го оценува обидот на претседателот Стево Пендаровски и на премиерот Зоран Заев за отворање на прашањето за статусот на Македонската православна црква пред Вселенската патријаршија. – Стасусот на МПЦ нема да го реши ниту претседателот ниту премиерот, тоа е во […]

И премиреот Заев му пиша на Вартоломеј – време е за признавање на автокефаноста

Уредник
0
-1
196
По Претседателот на државата, Стево Пендаровски, писмо до Вселенскиот Патријарх испрати и Премиерот Зоран Заев во кое се навраќа на средбата во Истанбул на која беше побарана негова асистенција и заложба Македонската православна црква – Охридска архиепископија, да биде признаена како автокефална црква и да биде примена во заедницата на помесните православни цркви. -Го почитуваме […]

Отец Дамаскин го напушти Лесново и заминал во непознат правец

Уредник
1
-20
6.61K
Игуменот на Лесновскиот манастир, отец Дамаски веќе десетина дена не е со монашката Обител, откако го напуштил манастирот и заминал во непознат правец, дознава Религија.мк. Постојат две верзии за неговото заминување, едната дека наводно оставил писмо и заминал, а втората дека посакал да се одмори надвор од манастирот од преголениот ангажман кој го имал како […]

Дачиќ вели Македонија да не бара заобиколни патишта за признавање на МПЦ

Уредник
2
0
322
Шефот на српската дипломатија, Ивица Дачиќ, денеска, по повод барањето на македонскиот претседател Стево Пендаровски до Вселенскиот патријарх Вартоломеј да ја признае Македонската православна црква (МПЦ-ОА), изјави дека постои начин да се разговара за тоа и оти „попречните патишта“ не придонесуваат за добрите односи меѓу двете земји, вали МИА од Белград. „Ние сакаме да биде […]

Владиката Tимотеј: Го поздравуваме писмото на Пендаровски до Вселенската патријаршија

Уредник
1
-1
327
Го поздравуваме писмото кое го испрати претседателот на државата до патријархот Вартоломеј и добро е што државниот врв се интересира да се реши спорот со црковното прашање, вели за ТВ24 митрополитот Дебарско-кичевски и портпарол на МПЦ, Тимотеј. Тој не гледа на овој потег како мешање на државата во црковните работи. На прашањето дали Пендаровски претходно […]

Пендаровски побара Вартоломеј да го искористи апелационото право за признавање на МПЦ-ОА

Уредник
0
-2
608
Претседателот Стево Пендаровски со писмо побара Вселенскиот Патаријарх да го продолжи процесот, кој веќе го започна минатат година и да го исокристи апелационото право на Вселенската патријаршија за да ја признае автокефалноста на МПЦ-ОА. Историјата вели дека треба постојано да се сообразуваме со времето и да го користиме во полза на благосостојбата на луѓето. Вселенската […]

Наскоро документарен филм, 1000 години Бигорски

Уредник
0
0
211
Во рамки на одбележувањето на 1000-годишнината од основањето на Бигоскиот манастир наскоро светлото на денот ќе го види уште еден значаен документ. Станува збор за документарен филм за постоењето на Бигорскиот манастир, преживеаните голготи и опстанокот. -Со благослов на игуменот на Бигорската Свештена Обител, владиката Антаниски Партениј, а по повод 1000-годишнината од основањето на нашиот […]

Вековитиот Светилник“ на проф. Вера С. Антиќ засветли во Бигорски во чест на илјадалетието

Уредник
0
0
112
Во чест на илјада годишнината од основање на познатото македонско древно светилишти, Бигорскиот Манастир, во убавиот амбиент на големата приемна сала на манастирот, беше промовирана книгата „Вековитиот Светилник“ на професор доктор Вера Стојчевска – Антиќ. – Бигорското Светилиште беше сведок на уште едно радосно собитие. Прекрасната долгогодишна соработка на бигорскиот старец и игумен, Епископ Партениј и на […]

Бигорски со поддршка за бизнисменот Трифун Костовски

Уредник
0
0
491
Монашката Обител на Бигорскиот манастир одговори со поддршка на апелот од бизнисменото Трифун Костовски, кој поголемава општествена и политичка поддршка за спас на Ееуростандард Банка. Поддршката од Бигорски Ви ја пренесуваме во целост. Почитувани наши читатели, Деновиве во нашите медиуми излезе отворен повик од г. Трифун Костовски, во кој тој јавно ги повикува „сите политички […]