Почетна Вести Христијанство

Христијанство

МПЦ сака да ги оплодува парите, а не да стојат „под перница“

Уредник
0
-1
580
МПЦ-ОА сака да ги оплодува парите, а не да и стојат „под перница“ како мртов капитал, според тоа што го вели владиката Тимотеј, кој за „Слободен печат“ потврди дека црквата е содружник во фирма за производство на електрична енергија ХЕЦ Драгов Дол, заедно со други субјекти. -Зошто контроверзен? Ако овие проекти се одобрени од државата, Црквата […]

Погребан поранешниот Европски Митрополит

Уредник
0
0
808
Поранешниот Митрополит Европски, г. Горазд е погребан во манастирот Чардак. Претходно во храмот Пресвета Богородица, Архиепископот охридски и македонски г.г.Стефан и дел од владиците на МПЦ-Оа, отслужија заупокоена литургија. На опелото заедно со Архиепископот учествуваа и митроплитите Дебарско-кичевски г.Тимотеј, Повардарски г.Агатангел, Брегалнички г.Иларион, Тетовско-гостиварски г.Јосиф, Кумановско-осоговски г.Григориј и митрополитот поранешен г.Јосиф. Митрополит Горазд поранешен митрополит […]

Почина поранешниот Европски митрополит Горазд

Уредник
0
0
509
По долго боледување, денеска, понеделник, 28 декември 2020 година, во раните утрински часови, се упокои во Господа Неговото Високопреосвештенство, Поранешниот митрополит Европски Горазд. Митрополитот Горазд беше еден од постарарате генерација владици на МПЦ-ОА, кој замина во пензија по нзазначувањето на Отец Пимен за Митрополит Европски. Заупокоената Литургија и Опелото ќе се отслужат во храмот „Рождество […]

Владиката Агатангел – да им помогнеме на лекарите, се друго во овој момент е противење на Божјата воља

Уредник
0
0
243
Митрополитот Повардарски, г. Агатангел испрати послание до свештениците на епархијата, во која бара одговорно и совесно однесување за време на празниците во услови на пандемија. Владиката Агатанген од своите свештеници очекува да го сведочат Христовото дело во поддршка на медицинските лица кои се на браникот од пандемијата. -Во овие здравствено-кризни моменти, целата медицинска фела е […]

МПЦ-ОА ги откажа масовните прослави за Водици

Уредник
0
0
275
За прв пат по три децении од возобновувањето, ќе нема масовни прослави за Водици на реките и езерата во Македонија. Синодот на МПЦ-ОА, одлучи годинава да го одложи чествувањето поради панедемијата, но сепак Богјавление, или големиот водосвет, црковно ќе се слави во дворот на Храмовите. Тоа практично значи, оваа година нема да има скокање по […]

Министертвото за култура потврди дека на фреските во Осоговски двапати било нестручно интервенирано

Уредник
1
0
274
Министерството за Култура потврди дека фреските во манастирската црква „Св.Јоаким Осоговски“ кај Крива Паланка, биле преименувани, но истовреме стручниот увид од тим конзерватори утврдил дека и во двата случаи, кога биле преименувани и во вториот случај, кога биле вратени во правобитна состојба, било нестручно и аматерски интервенирано. Од тие причини Министерството ќе изготви стручен проект […]

Владиката Григориј: Ги прифаќам и почитувам одлуките на Синодот на МПЦ-ОА

Уредник
0
-1
772
Митрополитот Кумановско—Осоговски, г. Григориј ги прифаќа одлуките на Синодот на МПЦ-ОА, без разлика на неговиот личен став, кој беше изнесе во поледното интервју. По денешната одлука на Синодот на МПЦ-ОА, да се огради и неговите ставови да ги оцени како личен став, г. Григориј во изјава да дневниот весник „Вечер“, каде првично и беше дадено […]

Синодот се огради од Митрополитот Григориј – неговото интервју е негов личен став

Уредник
3
-1
938
Синодот на МПЦ-ОА се огради и ставовите на Митрополитот Григориј искажани во неговото последно интервју, ги оцени како лични кои не го изразуваат ставот на МПЦ-ОА и Синодот. Во соопштението на Синодот на МПЦ-ОА, пишува дека САС на МПЦ-ОА, останува на веќе изградените позиции во однос на решавањето на црковното прашање за својот автокефален статус […]

Министерството за Култура ќе бара кој ги сквернавел фреските во Осоговски

Уредник
1
0
287
Министерството за Култура ќе го испитува скандалозниот случај со преименувањето на фреските во манастирот Свети Јоаким Осоговски, бидејќи манастирот е културно историски споменик. Министерката за култура побарала екипа од Националкиот конзерваторски центар и Управата за заштита на културното наследство на терен да го испитаат целиот случај. -Со оглед на тоа што манастирот Св. Јоаким Осоговски […]

Поправен срамниот фалсификат – вратени старите имиња на фреските во Осоговски

Уредник
1
0
2.03K
Останува мистеријата кој и зошто извршил сквернавење на дел од фрескоживописот во манастирот Свети Јоаким Осоговски, но оригиналните имиња на светителите се вратени во правобитна состојба. Манстирот Свети Јоаким Осоговски е под управа на Кумановско-осоговската Митрополија, со која сега раководи Митрополитот Григориј. Тој во изјава за „Религија.мк“ ја потврди информацијата објавена во српските медиуми, но […]