Европа

Имами тргнаа во обиколка на Европа со пораки против тероризмот

Уредник
0
0
24
Десетици верски лидери со автобус од “Шанзелизе” во Париз тргнаа на европска турнеја. Нивната цел е да ги посетат местата каде неодамна беа извршени напади од исламисти, за да оддадат почит кон жртвите и да ги осудат појавите на насилство, пренесоа агенциите. Имами од Франција, Белгија, Велика Британија и Тунис но и претставници на други […]

ФРАНЦИСК: Стравувам од опасните сојузи против мигрантите

Уредник
0
0
27
Римокатоличкиот поглавар е загрижен дека од склучените опасни сојузи на Г-20 Самитот кој се одржува во Хамбург со најмоќните држави во светот најмногу ќе страдаат мигрантите врз кои ќе има штетни последици. – Загрижен сум поради многу опасните сојузи меѓу силите кои имаат лоша верзија за светот: САД и Русија, Кина и Северна Кореја, рускиот […]

Ватикан и Цариград одбележаа 50 години од возобновувањето на комуникацијата

Уредник
0
0
128
Ватикан и Вселенската патријаршија годинава одбележуваат пет децении од првата историска средба меѓу двете цркви. Папата Франциск денеска во Ватикан прими делегација на Константинополската Патријаршија во рамки на традиционалната аудиенција што секоја година се прави за празникот на Светите Петар и Павле на 29 јуни. Историската возвратна посета се случи во 1967 година, кога тогашниот […]

Прва либерална џамија во Германија

Уредник
0
0
64
Во берлинската населба Моабит, на третиот кат на евангелистичката црква „Јоханискирхе“ во петокот (16.06) беше отворена џамијата „Ибн Рушд – Гете“. Името, џамијата го добила според исламскиот научник, доктор и филозоф Ибн Рушди, познат и како Аверосе, и германскиот книжевник и мислител Јохан Волфганг Гете. Во оваа џамија, мажите и жените заедно се молат и […]

Нов судир околу финансиите во Ватикан

Уредник
0
0
61
Главниот ревизор на Ватикан Либеро Милоне поднел оставка, соопшти Ватикан. Во соопштението се наведува дека Милоне понудил оставка и дека Папата Франциск ја прифатил, но не е дадено образложение. Ватикан веќе со години се обидува да ги доведе во ред своите финансии. Милоне и шефот на финансии на Ватикан, кардиналот Џорџ Пел се судрија со […]

Католички бискуп ја разгневи јавноста

Уредник
0
0
167
Полскиот надбискуп Џозеф Михалик изјави дека децата на разведени родители се ранливи кон свештениците – сексуалните злоставувачи. Неговиот коментар предизвика бура и Црквата дополнително објасни дека всушност станува за негов лапсус. Надбискупот даде интервју за телевизија TVN24 во кое изјави дека е недопустиво да свештениците сексуално ги злоставуваат децата, но дека расправата за тоа треба […]

Папата Франциск: Учејќи од бегалците ќе ги избркаме стравовите

Уредник
0
0
12
Папата Франциск ги повика верниците не само да ги прифатат бегалците, туку и да учат од нивните приказни со цел да ги отфрлат стравовите и „искривеното” гледиште за нив. Папата Франциск го испрати овој повик за одбележувањето на Светскиот ден на бегалците, кој се слави на 20 јуни. Обраќајќи им се на илјадници верници на […]

Сите жртви од нападот крај џамијата во Лондон се муслимани

Уредник
0
0
75
Сите жртви од нападот што се случи крај џамијата во лондонската населба Фајнсбури Парк се муслимани, изјави претставникот на противтерористичката единица на лондонската полиција Нил Басу. – Инцидентот ги има сите карактеристики на терористички акт, нагласи Басу. – Се уште не е познато дали смртниот случај покрај џамијата  е последица од нападот со комбито и кои се мотивите […]

Грузискиот Патријарх бара Грузија да стане монархија

Уредник
0
0
117
Грузискиот патријарх Илија II ја заговара идејата за промена на политичкото уредување на Грузија и воспоставување на монархистички систем. Грузискиот патријарх тоа го поврзува со воспоставувањето траен мир во државата. -Грузија има монархистичките традиција. Уставната монархија и донесе мир на земјата, изјавил Патријархот за време на својата беседа во Соборниот храм на Света Троица во Тбилиси. […]

Ватикан бара нова доктрина за екскомуникација на мафијашите

Уредник
0
0
36
Ватикан сака да развие нова доктрина која ќе им овозможи екскомуникација на католиците за поврзаност со мафијата и корупцијата. Одлуката е донесена на првата ватиканска конференција посветена на борбата против корупцијата и организираниот криминал. На конференцијата учествуваа 50 обвинители, владики, жртви, како и претставници на ОН, наведува АП. Во соопштението објавено денес, Ватикан вели дека постои […]