Европа

По прекинот на сослужувањето, сега РПЦ ќе бара решение каде Русите во Турција да одат во Црква

Уредник
0
0
341
Руската православна црква ќе го решава проблемот со пастирската грижа за сонародници кои се наоѓаат на канонската територија на Константинополската Патријаршија, откако го прекина сослужувањето, а на своите верници и забрани причест од свештеници на Вселенската патријаршија. Ова го најавил Игор Јакимчук, секретарот на одделот за надворешни работи на РПЦ, како важно прашање кое Руската […]

Руската црква се закани дека ќе прекине служби во црквата на Светиот Гроб во Ерусалим

Уредник
0
-1
253
Руската православна црква почна да користи закани во обид да спречи православните цркви да ја поддржат одлуката на Вселенската Патријаршија да додели автокефалност во Укрина. На удар се најде Ерусалимската Патријаршија, а заканата ја испрати секретарот на Руската православна црква во Ерусалим, најавувајќи дека РПЦ ќе го суспендира учеството во службите во Црквата на Светиот […]

РПЦ: Константинопол го изгуби правото да биде центар на Православието

Уредник
1
-1
316
Константинополската Патријаршија го изгуби правото да се нарекува координативен центар за целата Православна Црква, вели шефот на црковната дипломатија на Руската црква,  Митрополитот Иларион. -Сега се соочуваме со нова црква реалност: ние веќе немаме единствен координативен центар во Православната црква, и ние мора да бидеме многу јасно свесни за ова. Откако ги нападна канонските граници […]

Руската црква се потпира и на непризнати цркви во битката против Вартоломеј

Уредник
0
-1
204
Непризната од никого црковна организација наречена „Православна Патријаршија во Турција“ застана во одбрана на Руската Православна црква, поднесувајќи тужба против Вселенската Патријаршија, а руските медиуми веста ја пренесуваат во ударните термин. Активирањето на оваа црковна организација е поврзано со одлуката за автокефалност во Украина. Вартоломеј нема овластување да ги испрати своите егзархи во Украина и […]

Се случи големиот раскол во Православието – Москва прекина сослужување во Фанар

Уредник
1
-11
906
Руската Православна Црква и Вселенската Патријаршија од вечерва повеќе нема да сослужуваат, со што практично се случи најголемиот раскол во поновата историја на Православната црква. Настанот кој беше очекуван е резултат на одлуката на Синодот на Руската Црква, донесена вечерва во Минск – Белорусија. Членовите на Синодот на Руската Црква одлучиле дека повеќе не можат […]

Кремљ ја преименува Украинската Православна Црква со ново име

Уредник
0
-1
373
Во официјалното соопштение на Кремљ Украинската Православна Црква (МП) беше наречена со друго име – “Руска православна црква во Украина”. “Претседателот на Русија Владимир Путин разговараше во петокот вечерта со постојаните членки на Советот за безбедност на Русија прашања од внатрешната и надворешната политика, вклучувајќи и ситуацијата околу Руската православна црква во Украина”, соопшти прес-секретарот […]

Почна Синодот на Руската црква – кој ќе биде одговорот за Вартоломеј?

Уредник
0
0
129
Денсака во Минск – Белорусија почна седницата на Светиот Синодот на Московската Патријаршија  и ќе трае следните три дена. Се очекува Руската Православна Црква да одговори на одлуката на Светиот Синод на Цариградската – Вселенска патријаршија за украинската автокефалност, како и одлуката за го возобнови ставропигијаниот манастир во Киев и да ја тргнеме шизмата од […]

Рускиот патријарх со скандал ја почна посетата на Белорусија

Уредник
1
-1
471
Посетата на Москвскиот и на цела Русија Патријарх Кирил на Минск – Белорусија, почна со скандал. Рускиот патријарх е во белоруската престолнина за осветувањето на новиот катедрален храм “Сите Светии”, а таму ќе се одржи и тридневна седница на Светиот Синод на РПЦ. На првиот ден од неговата посета, белорускиот свештеник о. Александар Шрамко беше […]

Папата Павле Шести и Оскар Ромеро прогласени за светци

Уредник
0
-1
45
Илјадници луѓе се собраа во Ватикан, по повод канонизацијата на две истакнати личности од Католичката црква вo 20 век, папата Павле Шести и салвадорскиот надбискуп Оскар Ромеро, пренесе агенцијата АП. Павле Шести е познат по тоа што, откако стана папа во 60-тите години на минатиот век, го воведе служењето литургии на народен наместо на латински […]

Папата расчини двајца бискупи поради злоставување на деца

Уредник
0
0
25
Папата Фрaнциск расчини двајца чилеански бискупи кои биле инволвирани во скандалот со сексуална злоупотреба, соопшти денеска Ватикан. Рсчинети се надбискупот, Франциско Хозе Кокс Хунеус од Ла Серена и надбискупот Марко Антонио Орденес Фернандез, пренесе „Ројтерс“. Се тврди дека двајцата се расчинети бидејќи сексуално искористувале малолетници со толку многу докази што канонско судење било практично непотребно.