Почетна Верски буквар

Верски буквар

Зошто на Велики Петок поминуваме под Гробот Христов?

Уредник
0
0
1.51K
Која е логиката за протнување или поминување под Светата Плаштеници, или импровизираниот гроб на Исус Христос? Ова е една од дилемите што секогаш за Велики Петок се наметнува. Дел теолози тврдат дека поминувањето под гробот на Христос нема никаква логика, едноставно затоа што поклонувањето и целивањето на гробот е искажување почит. Но еве едно друго […]

Зошто православниот и католичкиот Велигден годинава паѓаат во ист ден?

Уредник
0
0
544
Годинава, православните христијани го слават Воскресението Христово на ист ден со римо-католиците. Но, ова не се случува секогаш. Зошто е тоа така, и зошто постои оваа разлика? Макар што причините поради кои православните го слават Велигден (најчесто) подоцна од римо-католиците се повеќебројни и сложени, би можеле да ги редуцираме на две, и тоа: 1) користењето […]

Делото на Свети Пајсиј Величковски преведено на македонски

Уредник
0
0
123
„Свети Пајсиј Величковски“ е најновата превод на книга во издание на повардарската епархија, која излезе од печат непосредно пред Саемот на книгата оваа година. Преводот е на свештеникот Игор Пармачки, со благослов на Митрополитот Повардарски г. Агатангел. Книгата е посветена на животот на Светиот Пајсиј од Украина. Митрополитот Агатангел во предговорот на книгата пишува за […]

Монахот алкохоличар

Уредник
0
-1
509
Некогаш на Света Гора живееше еден монах, кој што живееше во Кареа. Пиеше секој ден, се напиваше и даваше поводи да се соблазнат поклониците. Во еден момент умре и со олеснување некои верници отидоа при старецот да му кажат, радувајќи се, дека најпосле тој проблем отпадна. Отец Пајсиј им одговори, дека знае за смртта на […]

Како да правиме разлика помеѓу идол и икона?

Уредник
1
-9
976
Откако човекот, како создание Божјо, сериозно се отклони, односно, отпадна од начинот и вредностите на постоењето кои му беа промислени и благословени од Неговиот Творец, тој се повеќе го забораваше она што го поврзува со Творецот и духовниот свет (Царството Божјо). Човештвото, и она пред потопот, и она по потопот – по отклонувањето или “падот” […]

Што Библијата сведочи за самата себе си – од каде е, зошто е и кој навистина може да ја разбере нејзината содржина?

Уредник
0
0
458
Наједноставно е да се каже дека таа е порака, таа е ОТКРОВЕНИЕ Божјо преку кое разбираме што е вистина и лага, што е добро и зло, што е полезно и благословено за човекот како создание Божјо, но, и што не му е благословено и полезно на човекот во овој свет! Целата содржина на Библијата, светите […]

ОТЕЦ ТОМАС ХОПКО: Ако ги исповедаме своите гревови

Уредник
0
0
190
Не ни е доволно да си ги знаеме сопствените гревови и да ги мразиме. Треба и да ги исповедаме нив пред Бога и луѓето. Треба да ги признаеме пред небото и земјата. Да ги изложиме пред целото создание, за да ги оттргнеме нив од нашите таинствени срца. Исповедта е дел од духовниот живот. Всушност, таа […]

Што значи празникот Сретение Христово

Уредник
0
0
476
Според Мојсеевиот закон било предвидено секоја жена што ќе роди машко дете да се смета за нечиста седум дена, а уште триесет и три дена таа воопшто не смеела да дојде во допир со ништо свето, ниту, пак, да го посети храмот. Пресвета Богородица, која немала потреба од очистување, бидејќи преку девственото зачнување и раѓање […]

Како Игуменот Партениј им ја честита Новата година на монасите од Бигорски и Рајчица?

Уредник
0
0
502
Мили мои, да сте сите живи и здрави и нека ни е благословено Новото Лето Господово! И ете, уште на почетокот, ве преколнувам, како што често се поучуваме, да бидете добри во сѐ, послушни и смирени, со љубов полни, а не неодговорни и немарни, зашто во светот сѐ потешко и потешко станува, околу нас сѐ […]