Вера

Монашење во манастирот „Св. Спиридон“, метох на лесновската обител

Уредник
0
0
485
На 13. 10. 2017 година, Покров на Пресв. Богородица, св. Јован Кукузел, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички г. Иларион, на вечерната богослужба во женскиот манастир „Св. Спиридон“, метох на Лесновската Обител, расофорната сестра Херувима, која во 2015 година е потстрижана за расофорна а денес Надлежниот Митрополит г. Иларион ја потстрижа и замонаши во мала схима и […]

Осветен храмот на Свети Лука во Виница

Уредник
0
0
346
Македонската православна црква го освети новиот храм во Виница. Посветен на Светиот Апостол и Евангелист Лука. Озветувањето беше во рамки на јубилејната прослава за 50 годишнината од автокефалноста на МПЦ-ОА. Чинот на осветување го изврши Архиепископот охридски и македонски г.г Стефан, заедно со надлежниот архиереј, Брегалничкиот митрополит г. Иларион и владиката г. Агатангел. Во осветувањето […]

Протопсалтот Сековски од Ресен стана почесен ѓакон

Уредник
0
0
524
Ипоѓаконот Константин Сековски, доби почесен ѓаконски чин, а ракополагањето го изврши Преспанско-пелагонискиот митрополит г. Петар. Сековски е долгогодишен протопсалт и основач на хорот Свети Ахил Преспански во Ресен, како и активен член во црковниот и Епархискиот управен одбор. Богослужбата беше збогатена со милозвучните песнопенија и молитвите на хоровите Св. Агатангел Битолски и Св. Ахил Преспански, […]

ЗАЕВ: Успеваме кога се разбираме и си подаваме рака

Уредник
0
0
75
Претседателот на Владата Зоран Заев упати честитка до припадниците на еврејската заедница по повод празникот Јом Кипур. Честитајќи го почетокот на чествувањето на празникот, премиерот Заев истакнува дека овој празник на простувањето во еврејската традиција покажува колку е важно меѓусебното почитување и разбирање и толеранцијата и поддршката. – И ние сите во нашата заедничка Република […]

Премиерот Заев ќе биде покровител на 75 годишнината од холокаустот на Евреите од Македонија

Уредник
0
0
45
Премиерот Зоран Заев ќе биде покровител на одбележувањето на 75 годишнината од Холокаустот на Евреите во Македонија. Заев денеска ја прифатил поканата од Еврејската Заедница на средбата со претседателката на заедницата, Берта Романо-Николиќ, и делегација на Фондот на Холокаустот на Евреите од Македонија, предводена од Горан Садикаријо, извршен директор на фондот. Следната година на 12 […]

Иванов, Спасовски и Трајановски се поклонија пред Светиот Јоаникиј

Уредник
0
-2
693
Претседателот Ѓорге Иванов, министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски и градоначалникот на Скопје, Коце Трајановски беа политичарите кои вчера дојдоа во Соборниот Храм, Свети Климент Охридски на канонизацијата на Јоаникиј Ракотински за нов светител. Соборниот Храм во Скопје вчера како ретко кога беше полн со верници кои дојдоа за овој голем настан за Македонската Православна […]

Јоаникиј нов македонски светител

Уредник
0
0
1.05K
Архимандритот Јоаникиј од Ракотинци денеска во Соборниот храм „Св.Климент Охридски“ во Скопје беше прогласен за светител. На литургија со која чиноначалствуваше архиепискотот Охридски и Македонски г.г. Стефан учествуваа сите Архиери од синод на МПЦ и свештенство од сите епархии на МПЦ. Беше осветена и иконата на Јоаникиј Ракотински. Одлуката на САС на МПЦ-ОА за впишување […]

ИВЗ го одбележа почетокот на Новата година во Исламот

Уредник
0
0
30
Со свечена академија којашто се одржа во Македонската опера и балет (МОБ) во Скопје, Исламската верска заедница на Република Македонија (ИВЗ) го одбележа доаѓањето на новата 1439 (Хиџретска) календарска година во исламот, која настапи во среда на 20 септември по вечерната молитва (акшам намаз), јавува Anadolu Agency (AA). Хиџретот претставува преселба на Божјиот пратеник Мухамед […]

Литија во чест на Мала Богородица во Скопје

Уредник
0
0
584
Вечерва во предвечерието на утрешниот празник на Раѓањето на Пресвета Богородицаво Скопје се одржа литија по улиците во центарот. Литијата беше во организација на Братството при храмот „Рождество на Пресвета Богородица“ во Скопје, со благослов на Неговото Блаженство Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан.

ИВАНОВ: Почитувајќи ги културните и религиските разлики, да продолжиме и понатаму заеднички

Уредник
0
0
33
Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, по повод големиот еврејски празник Рош Хашана, односно започнувањето на еврејската Нова година, упати честитка до претседателот на Еврејската заедница во Република Македонија, Берта Романо-Николиќ, и до припадниците на еврејската заедница во Република Македонија. „Еврејската Нова година значи нов почеток и нова надеж дека во годината што следува ќе […]