Вера

На Евангелието според Петар му пресудил ересот дека Исус не умрел маченички на крстот

Новинар
0
-8
531
„А Јас тебе ти велам: ти си Петар и на тој камен ќе ја изградам црквата Своја, и вратите на пеколот нема да ја надвладеат. И ќе ти ги дадам клучевите од небесното царство, и што ќе сврзеш на земјата, ќе биде сврзано на небесата; а што ќе разврзеш на земјата, ќе биде разврзано и […]

Владиката Тимотеј беседеше пред Стружани

Новинар
0
0
1.73K
Во Неделата на блудниот син и на празникот на светите Три Светители: свети Василиј Велики, свети Григориј Богослов и свети Јован Златоуст, во храмот „Св. вмч. Ѓорѓи“ во Струга, беше отслужена света архиерејска Литургија, на која чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј, во сослужение на протоерејот Никола Христоски, свештениците Васко Голабоски и Петре Бојчиноски, […]

Заврши реставрацијата на црквата „Св. Ѓорѓи“ во Младо Нагоричане

Новинар
1
0
91
Завршен е проектот за непосредна заштита, конзервација и реставрација на архитектурата на црквата „Св. Ѓорѓи Победоносец“ во село Младо Нагоричане во општина Старо Нагоричане, која датира од 16 век. Ова го заклучија министерката за култура Елизабета Канческа­ Милевска, заедно со претставници на Управата за заштита на културното наследство, стручната екипа од Националниот конзерваторски центар и […]

Пимен, Јосиф и Јосиф градат традиција на заедничка богослужба за денот на тројцата Свети Архиереи

Уредник
0
0
814
Владиците од помладата генерација, Пимен, Јосиф Тетовски и Јосиф Кумановски ја продолжуваат традицијата за заедничка богослужба на денот кога Црквата го чествува споменот за тројцата Свети архиереи, Василиј Велики, Григориј Богослов и Јован Златоуст. Тие имаат секој свој посебен ден на празнување во месецот јануари. Но овој заеднички празник е востановен во 11 век за […]

Бискупот Стојанов служел во базиликата „Свети Павле“ во Рим

Новинар
0
0
47
Скопскиот бискуп Киро Стојанов на празникот Свеќници, на 2 февруари 2017 година ја предводел Вечерната молитва во базиликата „Свети Павле“ надвор од ѕидините во Рим, пренесува „Католици.мк“. На молитвата биле присутни и останатите членови на Епископската конференција Свети Кирил и Методиј, кои се наоаѓаат на повеќедневна посета „Ad limina apostolorum“ во Рим. Во пригодната проповед […]

Ново капитално дело од епархијата на владиката Наум

Новинар
1
0
383
Во издание на Струмичката епархија и со благослов на митрополитот струмички Наум од печат излезе уште едно капитално дело, новиот том од едицијата ,, Житија на светиите“. Новото издание ги содржи житијата на светиите за месец август. Се работи за многу значајно дело со кое полека, ама сигурно се компетира целата едиција која ќе содржи 12 […]

Црковните ѕвона од Пантелејмон завршиле во отпад за старо железо

Новинар
0
0
219
Звоната чиј звук, век и половина повикувале на молитва, свадби и погреби, полицијата ги пронајде распарчени и деградирани до степен на отпаден месинг, пишува „Нова Македонија“. Двете црковни звона од манастирот посветен на свети Пантелејмон, во истоименото кочанско село, секое со тежина од 70 килограми, беа украдени токму пред денот на празнувањето на свети Јован […]

Масовна прослава на Свети Атанасиј во манастирот во Глуво

Уредник
0
0
343
Свети Атанасиј Велики беше масовно прославен во манастирскиот комплекс посветен на овој светец во Село Глуво, на Скопска Црна Гора. Верниците во голем број беа присутни на манастирската слава, која претставува голем ден за нив. Особено значајно е што жителите на ова место, со свои раце и средства го изградиле овој комплекс. На славата присуствуваше […]

Првата литургија на новото сестринство во кичевскиот манастир

Новинар
2
0
1.58K
Кога, според благословот на Богородица, се исполни времето, во навечерието на празникот посветен на Св. Антониј Велики, богоизбраното Пречистанско сестринство символично од рацете на овој славен татко на монаштвото го прими „клучот“ на новото послушание, кое ги упати на монашки подвиг во Обителта на Богомајката Пречиста, устроена во планинските предели над Кичево. Така започна новиот […]

Биксупот Киро на папата Франциск му ја подари монографијата „Денови на света Мајка Тереза“

Новинар
0
0
50
За време на посетата Ад Лимина на бискупот Стојанов во Рим и средбата со папата Франциск на 30 јануари 2017 година, на Неговата светост му ја подари монографијата „Денови на света Мајка Тереза“, пренесува „Католици.мк“. Во монографијата „Денови на света Мајка Тереза“ е поместен преглед на настаните што се случуваа во нашата земја за време на Татковинската […]