МПЦ-ОА

Џафери: Взаемната почит и солидарноста да бидат мотив за сите нас да создаваме убавини и добри дела

Уредник
0
0
29
Претседателот на Собранието, Талат Џафери на православните верници им го честита големиот христијански празник Христовото раѓање-Божиќ. – Празниците се посебни денови кои носат во себе посебна магија која создава во сите нас убави и позитивни мисли кои пак зрачат прекрасна енергија на заедничка среќа и радост, сплотена верба и надеж за подобро утре, посветла иднина, […]

Пендаровски: Само со заедништво, солидарност и меѓусебна почит ќе дојдеме до личен просперитет и напредок

Уредник
0
0
37
Претседателот Стево Пендаровски, упати честитка до граѓаните по повод христијанскиот празник Христовото раѓање – Божик. „Од се срце посакувам празничните денови да ги пречекаме во добро здравје, радост и среќа споделувајќи љубов и хармонија со нашите најблиски. Празничните денови кои ги минуваме во нашите домови исполнети со светлина и топлина, нека не инспирираат да се […]

Децата од Охрид преку Бадникова поворка го најавија Христовото раѓање

Уредник
0
0
31
Околу 700 деца од Охрид, Дебрца и околните населени места со пригодни песни и дефиле низ улиците на градот денеска го најавија Христовото раѓање. Ова е седма по ред традиционална Бадникова поворка, која годинава се одржа под мотото „Бадник за сите, радост за сите“ што предвидува и други содржини од духовен и верски карактер. Децата […]

Неколку стотини деца учествуваа на Бадникова литија во Тетово

Уредник
0
0
57
Неколку стотини деца учествуваа на денешната Бадниковата литија и пеењето на песната „Вечниот Бог”. Учесниците се собраа во Соборниот митрополитски храм „Свети свети Кирил и Методиј” во Тетово, од каде во 10 :30 часот тргнаа со движење и пеење на песната. Потоа литијата се упати кон градскиот плоштад, а потоа по булеварот „Маршал Тито”. Од […]

Детска Бадникарска поворка во Струмица

Уредник
0
0
49
Како дел од од прославата на Бадник и Божиќ и во Струмица се одржа детска бадникарска поворка. Таа тргна од црквата „Свети Григориј Палама и Свети Димитриј“, помина преку Градскиот плоштад и Старата чаршија и заврши во храмот „Свети петнаесет Тивериополски свештеномаченици“. Во текот на литијата децата ја пееја песната „Вечниот бог“. -Убаво е што […]

Бадникова поворка во Гевгелија го најави Христовото раѓање

Уредник
0
0
23
Во организација на Гевгелиското архиерејско намесништво, денеска се одржа Бадниковата поворка во која околу 150 деца, придружувани од многу граѓани на Гевгелија, носејќи ја стилизираната пештера во која се родил синот божји, со песна го најавија Христовото раѓање. Веселата поворка тргна од црковниот храм „Свети Кирил и Методиј“ и помина по улиците низ централното градско […]

Со голема Бадникова поворка и „Вечниот Бог’ најмалите го најавија Божик

Уредник
0
0
166
Пеејќи ја бадниковата песна „Вечниот Бог“, најмалите утрово го најавија Христовото Раѓање – Божик. И оваа година од храмот Свети Димитрија во Скопје, па се до Соборниот Храм, Свети Климент Охридски, во голема Бадникова поворка, беше одбележан Бадник, денот пред Христовото Раѓање. Претходно децата кои учествуваа во поворката беа на утринската литургија, а потоа во […]

Посна трпеза во центарот на Прилеп за Свети Никола по 14-ти пат

Уредник
0
0
150
Со света литургија, благослови и со посна трпеза во центарот на градот, Прилеп по 14-ти пат, организирано го прослави својот патрон, Свети Никола. Прилепчани и нивните гости од другите градови со желби за заедништво, здравје и радост, убедени дека традицијата мора да се зачува. Добрата мисла, заедништво и напредок посакаа домаќините и градските власти. За […]

ЏАФЕРИ: Свети Климент да биде пример за личноста

Уредник
0
0
145
Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери, од свое лично име и од името на пратениците во Собранието на Република Северна Македонија, упати честитка по повод државниот празник 8 Декември, воедно и христијански празник посветен на чествувањето на Свети Климент Охридски. – Животниот пат на Свети Климент треба да биде пример за личната […]

Пендаровски: Делото на Свети Климент Охридски е од значење за севкупната европска култура

Уредник
0
-1
50
Претседателот Стево Пендаровски по повод христијанскиот празник Свети Климент Охридски упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, г.г. Стефан и сите верници од православна вероисповед. -Денот на патронот на Mакедонската православна црква има неизмерно духовно, културно и општествено значење. Чествувањето на Св. Климент Охридски како основоположник на Oхридската книжевна школа нема […]