МПЦ-ОА

Ректорот на УКИМ на молебен за успешна учебна година

Уредник
0
0
92
Ректорот на универзитетот Свети Кирил и Методиј, Никола Јанкуловски, во придружба на деканот на Богословскиот факултет, Ѓоко Ѓоргевски, како и голем број универзитетски професори, меѓу кои и поранешниот Ректор н УКИМ, Велимир Стојковски, присуствувале на молебенот за почетокот на новата академска година. На 18 септември 2017 година, Архиепископот г.г. Стефан во црквата посветена на светиот […]

Отец Антониј ја збогати Бигорската Обител

Уредник
0
0
423
Бигорското братсво од пред два дена е побогато за уште еден монах. Отец Антониј доби монашко росо од рацете на надлежниот архиереј, владиката г. Тимотеј и од Архимандритот  Партениј 0 Игумен на Бигорската Обител. Чинот на замонашување беше во пресрет на манастирксиот патрон празник, а проследен од голем број верници и гости. Бигорскиот манастир објави […]

Бигорски доби уште еден монах

Уредник
0
0
1.36K
Монашкото братство на Бигорската Обител е побогато за уште еден член. Во предвечерието кога Бигорски го слави патрониот празник, монашки чин доби Антониј. Монашкото росо го доби од рацете на надлежниот архиереј, Владиката Тимотеј, заедно со Игуменот Бигорски, Архимандритот Партениј. Бигорски синиоќа беше претесен да ги прими сите гости и верници кои дојдоа на овој […]

Македонците од Австралија го одбележаа јубилејот на автокефалноста на МПЦ-ОА

Уредник
0
0
115
Во Рокдејл – Сиднеј (Нов Јужен Велс) во присуство на голем број вернмици, гости и претставници од општествената јавност, викендов беше одржана долго најавуваната прославаза големите  јубилеи „50 години од прогласувањето на автокефалноста на Охридската Архиепископија во лицето на Македонската Православна Црква  и „26 години од Денот на прогласувањето на независноста на Република Македонија. Прославата […]

Г.Г. СТЕФАН: Да го чуваме единството

Уредник
0
0
171
Да се прашаме како и колку го чуваме македонското единство и во црквата и во државата- поглаварот Стефан на осветувањето на новиот православен храм „Свети Кирил и Методиј“- во Велес рече дека секој период бара одговорност од секого, и пред бога и пред народниот суд. Порача- да нема омраза и нетрпеливост, крајно време е да […]

Бигорски го одбележува патрониот празник

Уредник
0
0
879
Познатото македонско древно светилиште „Свети Јован Крстител”, попознат како Бигорски манастир, го одбележува Отсекувањето на чесната глава на неговиот славен патрон и небесен застапник, великиот пророк, претеча и крстител Господов Јован. Синоќа на манастирска слава, во предвечерието на празникот, беше отслужена архијерејска Вечерна богослужба, со која чиноначалствуваше митрополитот Дебарско-кичевски, г. Тимотеј, со игуменот на манастирот […]

Владиката Јосиф со благослов за учениците за успешна година

Новинар
0
0
229
Митрополитот Јосиф на тетовско-гостиварската епархија при МПЦ-ОА на вчерашната неделна литургија во селото Брвеница проповедаше за воспитанието и образованието на децата. Даде и благослов до учениците и родителите за успешен почеток на училишната година. Неговиот говор го пренесуваме во целост: Драги браќа и сестри, Денешното свето Евангелие прочитано на Божествената литургија во овој свет храм […]

Македонците во Сиднеј ќе го слават јубилејот на автокефална МПЦ

Новинар
1
0
171
Австралиско-сиднејската епархија при Македонската православна црква-Охридска Архиепископија ја подготвува јубилејната прослава на 50 години од возобновувањето на автокефалноста на Охриската Архиепископија во лицето на МПЦ-ОА и денот на независноста на Република Македонија, која ќе се одржи на 8 и 9 септеври 2017 година во Сиднеј. Според подготвената програма, на 8 септември (петок) 2017 година со […]

Груевски со семејството во Охрид за Голема Богородица

Уредник
0
0
136
Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ заедно со своето семејство за време на големиот христијански празник Голема Богородица со своето семејство беше во Охрид посетувајќи ги црквите Пресвета Богородица и Успесение на пресвета Богородица кои се двете централни цркви каде верниците од Охрид се собираат во најголем број. -Како народ кој столетија наназад, со неизмерна почит, го слави […]

Заев меѓу струмичани и беровчани за Голема Богородица

Уредник
0
0
84
,,Да бидеме добри луѓе, да си помагаме и заедно да се надеваме на подобра иднина за сите“-е пораката на премиерот Зоран Заев од прославата на верскиот празник Успение на Пресвета Богородица, којшто се празнуваше вчера(28.08) низ сите православни храмови во Македонија. Заев денот го мина меѓу струмичани и беровци и од двете места упати пораки […]