МПЦ-ОА

Бигорски манастир го одбележа денот на раѓањето на Свети Јован Крститетл

Уредник
0
0
214
Познатото македонско древно светилиште манастирот „Свети Јован Крстител“ попознат како Бигорски манастир денеска ја одбележа својата втора манастриска слава -Денот на раѓањето на Свети Јован Крстител. Манастирот беше преполн со верници уште од синоќа кога беше отслужено сеноќно бдение, со кое чиноначалствуваше неговото високопреосвештенство митрополитот Брегалнички г. Иларион. На бдението втора година по ред гостуваше […]

Некогашни жители на Рајчица го одбележаа патронот на возобновената селска црква

Уредник
0
0
243
Поранешни жители и нивните потомци, кои денеска живат во Скопје, Охрид и во Дебар, денеска го одбележаа патронот на на пред седум години, возобновената црква „Свети Атанасиј Велики“, позната меѓу мештаните и како „Свети Атанасија-Летни“, во дебарското село Рајчица. Одбележвањето почна со палење свеќи за здравје, а потоа и богослужба која ја одржа архиерејскиот намесник […]

Одбележан патронот на манастирот „Свети Георгиј Победоносец“ во Кнежино

Уредник
0
0
125
Манастирот „Свети Ѓорѓиј Победоносец“ во село Кнежино, денес го одбележа својот патрон, кај народот познат како„ Ѓурѓовден“. Во манастирската црква беше отслужена Света Божествена Литургија од страна на свештенството на Кичевското архиерејско намесништво. Потоа во новоизградената трпезарија беше организиран манастирски ручек, или таканаречена „Трпеза на љубовта“. Во текот на денот новиот кум на манастирот Ивица […]

Чудотворната Пречистанска икона станува дел од струшката голема литија

Уредник
0
0
376
Струга на 7 мај повторно, по деветти пат ќе биде центар на најмасовната Ѓурѓовденска литија што ја организира Македонската Православна црква, преку Бигорската Обител. За прв пат покрај моштите на Светиот Великомаченик Георгиј и чудотворната икона на Св. Ѓеоргиј Победоносец, ќе биде носена и Чудотворната икона на Пресвета Богородица позната како Пречистанска (Крнинска) икона на Мајката […]

Почна градбата на новата црква на МПЦ-ОА во Германија

Уредник
1
0
277
Црковната општина на МПЦ во Дортмунд „Свети Кирил и Методиј“ ќе добие нов храм. Архиепископот Стефан заедно со митрополитот Тимотеј и надлежниот  митрополит за Европа на МПЦ-ОА, Пимен го осветија камен-темелник на нова црква на МПЦ-ОА во Дортмунд – Германија.  На овој голем ден за македонската дијаспора во Германија присуствуваа голем број верници. -И […]

Мироточеа моштите на Светиот Кипријан Слепченски

Уредник
10
0
2.75K
Една година по официјалното прогласување на светиот свештеномаченик Кипријан за светител, денеска со литургија, литија, рецитал посветен на светителот и пригодна музичка програма, Слепченскиот манастир „Свети Јован Претеча“ во демирхисарско Слепче, го одбележа денот на својот игумен кој се упокои на 30 април 1780 година. Од манастирот информираа дека верници од целата држава денеска биле […]

Македонците од Австралија ги наполнија храмовите за Велигден

Уредник
0
0
228
Македонците од Австралија и оваа година ги исполнија храмовите на МПЦ свечено и достоинствено по повод големиот христијански празник Велигден. Митрополитот Дебарско-кичевско и Австралиско-Сиднејската епархија г-дин Тимотеј одржа богослужба во црквата “Св. Петка” во Сиднеј.   

Литургии на Владиката Тимотеј во Австралија

Уредник
0
0
148
Надлежниот администратор за Австралиско-сиднејската епархија на МПЦ-ОА, Владиката Тимотеј пред велигденските празници и за време на Велигден секојдневно служеше во различни цркви на МПЦ-ОА. На Велика Сабота и за Благовец во црковната општина „Свети Никола“ во Кабрамата, Митрополитот Тимотеј во сослужение со протојереј-ставрофор Димче Ѓорѓиески, протојереите Наум Деспотовски и Александар Ивановски, јереј Игор Младеновски (старешина […]

Благодатниот оган стаса и во црквата во Ложани

Уредник
0
0
108
Благодатниот оган синоќа пристигна и во Црквата Свети Власиј (единствена Црква посветена на овој светител во Македонија), во село Ложани/Струшко. Парохиски свештеник во црквата е отец Ристе Наумоски. Голем број верници биле дел од саботната воскресна литургија, а радоста била поголема со присуство на Благодатниот оган, кој во оваа црква во струшко беше донесен по […]

Градоначалник на Кичево Дехари го честиташе Велигден

Уредник
0
0
48
Градоначалникот на Кичево Фатмир Дехари упати честитка до верниците по повод христијанскиот празник Велигден. – Во овие празнични денови ми претставува особено задоволство на сите христијани да им го честитам големиот празник, празникот над сите празници – Велигден. Ви посакувам овој ден да го поминете во добро здравје, благосостојба и среќа, споделувајќи љубов и топлина […]