Почетна Вера Католичка црква

Католичка црква

Мицкоски: Велигден ни дава голема радост и надеж

Уредник
0
0
34
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски упати честитка до сите верници кои го празнуваат  Велигден по григоријанскиот календар. -На најсветлиот и најголемиот христијански празник да Ви посакам мигови на радост, спокој и љубов во секој дом. На денот кога ја славиме победата на животот над смртта да се потсетиме дека само со верба во себе и […]

Бискупот Стојанов им ги миеше нозете на 12 католички верници

Уредник
0
0
101
Скопскиот Бискуп и Апостолски Егзарх, киро Стојанов, синоќа по Литургијата за Велики Четврток во катедралната црква Пресвето Срце Исусово, ги извршил обредот на миење на нозете на верниците. Стојанов им ги измил нозете на 12 избрани верници, на кои им подарил леб, кој е симбол на братската љубов, пишува интернет порталот „Католици.мк“. Миењето на нозете […]

Католиците во Македонија го слават Велики Петок

Уредник
0
0
65
Верниците на Римокатоличката црква во Македонија, овој викенд ќе го одбележат најголемиот христијански празник, Воскресението Христово –Велигден. Вчера на Велики Четврток во катедралата Пресвето Срце Исусово во Скопје, свечена Литургија на Вечерата Господова служеше Скопскиот бискуп и Апостолски егзарх во Македонија, монсињор Киро Стојанов во сослушение со скопскиот парох дон Давор Топиќ, бискупскиот канцелар о. […]

Скопскиот Бискуп Киро Стојанов ќе го крштева секое петто дете во католичките семејства во Македонија

Уредник
1
0
168
Скопскиот Бискуп и Апостолски егзарх, Киро Стојанов е подготвен лично да го крсти секое петто дете во семејствата на католичките верници во Македонија. Оваа желба, Бискупот Стојанов ја најавил неодамна, на прославата на Богојавление – Водици. Истиот ден, Бискупот Стојанов и Апостолскиот нунциј монс. Анселмо Гвидо Пекорари во парохиската црква „Свети Иван Крстител“ – Струмица […]

Унијатите во Македонија го одбележаа Божик

Уредник
0
0
426
Скопскиот Бискуп и апостолски егзарх во Македонија, Киро Стојанов отслужи полноќна света Архиерејска Литургија во Катедралната црква „Успение на Пресвета Богородица“ – Струмица, за празникот Рождество Христово – Божик, кој верниците на Католичката црква од византиски обред – Унијатите го слават на 7 јануари. -Со обожување на вештачката светлина сведоци сме на занемарување на природната светлина. […]

МИЦКОВСКИ: Нека Рождеството Христово роди нова надеж

Уредник
0
0
102
Новоизбраниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски по повод католичкиот Божик упати честитки со скопскиот бискуп и Апостолски егзарх во Македонија, Киро Стојанов и до сите верници од католичка вероисповед во Република Македонија. – Нека Рождеството Христово роди нова надеж во вас, нека донесе светлост во Вашите домови и многу радост, среќа и здравје на Вас […]

Вицепремиерот Анѓушев на миса во Катредралната црква за Божик

Уредник
0
0
149
Вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев, ќе присуствува на Светата литургија по повод Божиќ во Католичката црква „Пресвето Срце Исусово“ во Скопје. Литургијата ќе се одржи вечерва во 21.00 часот во пресрет на  празникот раѓањето Христово – Божиќ. Инаку, хритијанските цркви кои го прифатиле сметањето на времето според Грегоријанскиот календар, го слават Божиќ на 25-ти […]

Бискупот Стојанов: Божик да не биде само спомнување и празнување, туку да биде настан

Уредник
0
0
59
Божик е ден кој нè води на почетоците на христијанството. Тоа е ден кога го празнуваме несфатливиот доказ на Божјата љубов кон човекот, изразена во Неговото појавување меѓу нас во отелотворувањето и раѓањето на второто Божествено лице Исус Христос. Пред нас е историски настан, настан што се случи во Витлеем, Јудеја, за време на владеењето […]

Денови на света Мајка Тераза

Новинар
0
0
92
Во Скопје на 3 септември 2017 година почнаа вторите Денови на света Мајка Тереза кои ќе траат до 5-ти септември. Вчера во рамки на Деновите, младите од скопската парохија „Пресвето Срце Исусово“ организираат Акција наЉубов на дело. – Поттикнати од делата на љубов и милосрдие на света Мајка Тереза, а по иницијатива на младите од […]