Почетна Вера Католичка црква

Католичка црква

Папата го прими Абаз, кој отвори палестинско претставништво во Ватикан

Новинар
0
0
25
Папата Франциск во саботата во приватна аудиенција во Ватикан го прими палестинскиот претседател Махмуд Абаз, кој потоа го инаугурираше палестинското претставништво во Ватикан. Палестинското дипломатско претставништво е сместено во зградата спроти Ватикан, во која веќе се амбасадите на Перу и Буркина Фасо. Во краткото обраќање до новинарите, Абас повтори дека се противи на премесувањето на […]

Бискупот Стојанов за Божик служеше во Струмица

Уредник
0
0
128
Скопскиот бискуп и Апостолски егзарх, Киро Стојанов ја предводеше полноќната божиќна Литургија во Катедралната црква „Успение на Пресвета Богородица“ во Струмица. На Литургијата сослужуваа свештеници од Апостолскиот егзархат во Македонија и од Скопска бискупија. Бискупот Стојанов служеше и на првиот ден од Рождеството Христово, 7 јануари 2017 година во парохиската црква „Успение на Пресвета Богородица“ […]

Католиците – унијати Божик го прославија во црквата во Радово

Уредник
0
0
140
Верниците на Католичката црква, кои Божик го чествуваат по правилата на византискиот обред и се водат по јулијанскиот календар, Христовото Раѓање Божик го одбележаа во црквата Свети пророк Илија во Радово.

Честитка од Зоран Заев за Божик

Уредник
0
0
44
Претседателот на СДСМ Зоран Заев лично и во име на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија по повод католичкиот Божик испрати честитка до скопскиот бискуп и апостолски егзарх во Македонија Киро Стојанов и до сите верници од католичка вероисповед. – На овој празник на раѓањето, славете го животот. Доаѓаат добри денови во кои вредностите кон коишто се […]

Честитка од Али Ахмети за Божик

Уредник
0
0
56
Претседателот на ДУИ Али Ахмети лично и во име на партијата испрати честитка до сите верници од католичка вероисповед по повод католичкиот Божик. – Имам чест и особено задоволство, во името на сите нас при ДУИ и во свое лично име, срдечно да ви честитам по повод светиот празник Божик со искрени честитки за просперитет, добро […]

Честитка од претседателот Иванов по повод Божик

Уредник
0
0
19
Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска упати честитка до сите христијански верници кои го прославуваат Божик според Грегоријанскиот календар. – Ми претставува особено задоволство во овие празнични денови, на сите верници на Католичката црква во Република Македонија, да Ви го честитам големиот празник на Христовото раѓање – Божик. Божик е празник кој го слави раѓањето […]

Честитка од премиерот Димитриев за Божик

Уредник
0
0
18
Премиерот Емил Димитриев од лично и од име на Владата на Република Македонија упати честитка по повод католичкиот Божик до Киро Стојанов, скопски бискуп и апостолски егзарх во Македонија, до свештенството и монаштвото и до сите верници од католичка вероисповед. – Со векови наназад, празнувањето на Раѓањето Христово претставува особен симбол на христијанството. Со самото доаѓање на […]

Честитка од Никола Груевски за Божик

Уредник
0
0
14
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски упати честитка  до Киро Стојанов, Скопски бискуп и Апостолски егзарх во Република Македонија и до сите верници од католичка вероисповед по повод Божик. – Дозволете ми, Вам, на Вашето ценето свештенство и монаштво, како и на сите верници од католичка вероисповед, во мое лично име и во име на ВМРО-ДПМНЕ, да Ви […]

Полноќна Божикна миса во Катедралата Пресвето Срце Исусово

Уредник
0
0
66
Христијаните кои се раководат по грегоријалнскиот календар, меѓу кои се верниците на Римокатоличката црква, како и голем дел од православните цркви, денеска го одбележуваат Раѓањето Христово – Божик. Традиционално во Македонија централната прослава беше во Католичката црква „Пресвето Срце Исусово“ во Скопје, каде синоќа имаше божикна полноќна света литургија. На литургијата присуствуваа и претседателот на […]

Божиќна честитка на скопскиот бискуп и Апостолски егзарх Киро Стојанов

Уредник
0
0
28
И оваа година, како и секоја друга, ми причинува радост што можам да ви се обратам со Божикна честитка и со Божикна порака. Божик го празнуваме не само како ден кој го обележува раѓањето на Исус Христос во историјата, туку уште повеќе како ден во кој Исус Христос на таинствен начин се раѓа во нашите […]