ИВЗ

Турскиот амбасадор на централната Барјамска молитва во Мустафа-пашината џамија во Скопје

Уредник
0
0
88
Поглаварот на ИВЗ, Сулејман Реџепи ја предводеше утринска централна Бајрам-намаз молитва за големиот муслимански празник во Мустафа-пашината џамија во Скопје. На читањето на Куранот и интерпретацијата на илахии присуствуваше и турскиот амбасадор во Македонија Омур Шолендил. Во обраќањето во име на претседателот на ИВЗ, кое го читаше ученикот од средното верско училиште, медресата „Иса Бег” […]

ВМРО-ДПМНЕ: Да покажеме меѓусебна почит и разбирање

Уредник
0
0
69
Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“ на сите Македонци, Албанци, Турци, Роми, Бошњаци и на сите останати граѓани од исламска вероисповест во Република Македонија им го честита големиот муслимански празник Курбан Бајрам. – Ова е денот кога ги зацврстуваме и истакнуваме вредностите на толеранција, заедништво и хуманост, но и кога ги одржуваме […]

ЗАЕВ: Да се посветиме на заедничкото добро

Уредник
0
0
45
Претседателот на СДСМ Зоран Заев во чест на големиот празник Курбан Бајрам упати честитка до поглаварот на Исламската верска заедница, реис ул улема Хаџи Сулејман ефенди Реџепи и до сите граѓани кои го празнуваат. – Духовната сила што ја носи овој голем празник нека биде силен поттик за секого, посилен од секогаш, да застане зад […]

ГРУЕВСКИ: Соживотот и толеранцијата е наш аманет

Уредник
0
0
58
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска по повод празникот Курбан Бајрам испрати честитка до поглаварот на Исламската заедница во Република Македонија Реис ул улема, хаџи Сулејман Ефенди Реџепи и до сите верници од исламската вероисповед. – Македонија е земја во која различностите на вери и култури се нашето најголемо богатство. Со векови сме развивале соживот и толеранција, […]

БОЖИНОВСКА: Празнувањето е најскапоцен дар и темел на мирот и заедништвото

Уредник
0
0
68
Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи по повод празникот Курбан Бајрам упати честитка до поглаварот на Исламската верска заедница Реис Ул Улема Хаџи Сулејман Ефенди Реџепи. – Празнувајќи го Курбан Бајрам со доблест и гостопримство кон своите блиски роднини, соседи, пријатели и сограѓани, во кругот на семејството, а во духот на спокојството и меѓусебната […]

Груевски присуствуваше на Бајрамската молитва во џамијата во Шуто Оризари

Уредник
1
-33
176
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски утринава присуствуваше на молитвата што се одржа во чест на муслиманскиот празник Курбан Бајрам во централната џамија во Шуто Оризари. Груевски на присутните верници им го честита празникот посакувајќи им добро здравје, успех, и просперитет во семејствата. Тој им посака благодет и убаво празнично расположение. /КУРИР

Муслиманите слават Курбан Бајрам – џамиите утрово полни со верници

Уредник
0
0
151
Верниците од муслиманската веросиповед денеска го слават празникот Курбан Бајрам. Со утринската молитва сабах-намаз, а потоа и со молитвата бајрам-намаз почнува тридневна прослава, во која почитта кон Алах муслиманите ја искажуваат со колење курбан. Курбан Бајрам е 70 дена по првиот Бајрам во годината, Фитр Бајрам, а го обележува денот кога е комплетиран Светиот куран. […]

Поглаварот на ИВЗ ги повика Муслиманите да ја шират љубовта и хуманоста

Уредник
0
0
75
Поглаварот на Исламската Верска Заедница, Сулејман реџепи ги повика муслиманските верници за Курбан Бајрам да ја шират љубовта и преку хуманоста и добрите дела да ги демонстрираат вистинските вредности на Исламот. -Добрите дела, искрената љубов и хуманоста секако се меѓу најважните работи што Алах ги бара од верниците. Секој муслиман е обврзан да шири само […]

ИВЗ изврши молитва за загинатите во поплавите во скопско

Уредник
0
0
53
Исламската верска заедница одржа помен за загинатите во неодамнешните поплави во скопско. Поменот бил во Мустафа пашината џамија, по петочната молитва. Молитвата ја организирале и извеле учениците на Иса бег Медресата, и студенти од факултетот за Исламски науки во Кондово, заедно со скопскиот Муфтија, Реџеп Јусуфи.

Муслиманите утре го слават Курбан Бајрам

Уредник
0
0
178
Муслиманите од целиот свет утре го слават Курбан Бајрам, еден од најголемите муслимански празници. Годинава, како ретко кога, Турција и Саудиска Арабија ги усогласија календарските празнувања и објавија дека годинава Курбан Бајрам е на 12 септември. Македонската исламска верска заедница, која се води според календарот на Турскиот Дијанет уште на почетокот на годината најави дека […]