ИВЗ

Муслиманите ја одбележаа Ноќта на мираџ

Уредник
0
0
157
Муслиманите во Македонија ја одбележаа Ноќта на мираџ во Скопје со програма во рамките на која беа читани делови од светата исламска книга Куранот и беа изведувани илахии (духовни песни), јавува Anadolu Agency (AA). По вечерната молитва во џамијата Мурат Паша, која се наоѓа во Старата турска чаршија во Скопје, беше организирана програма по повод […]

ИВЗ почна подготовки за аџилак, 3.900 долари комплетен аранжман

Уредник
0
0
68
Риајсетот на Исламската Верска Заедница ги почна подготовките за организација на аџилакот за оваа година. ИВЗ, соопштува дека врз на член 36 точка 17 од уставот на ИВЗ, како секогаш и оваа година организира патување за спроведување на Петтиот исламски шарт – Хаџот. Цената на еден аранжман за Хаџ со авион чини 3.900 долари УСА. […]

ИВЗ ја отвори џамијата во Горно Стогомиште во кичевско

Уредник
1
0
104
Исламската верска заедница ја пушти во употреба новата реконструирана џамија во кичевското село Горно Строгомиште. На чинот на свеченото отворање присуствувал поглаварот на ИВЗ, Сулејман Реџепи и членовите на Ријасетот, Муфтиите на Кичево, Тетово, Гостивар и Струга. Покрај голем број верници, на настанот учествувал и кичевскиот градоначалник, фатмир Дехари. -Кој учествува во изградба на џамија […]

По 104 години, џамијата „Хајдар Кади“ во Битола отворена за верниците

Уредник
0
-1
224
По извршената реставрација со помош на Генералниот директорат на фондации при Владата на Турција, во Битола, по 104 години за верниците е отворена џамијата „Хајдар Кади“, која во османлискиот период имала централна позиција, јавува Anadolu Agency (AA). Вицепремиерот на Турција, Кајнак, на отворањето потенцирал дека овој објект стар 450 години, по 104 години повторно ги […]

ИВЗ со свечена академија ја прослави Муслиманската нова година

Уредник
0
0
83
Со свечена академија која што се одржа во Македонскиот народен театар, Исламската верска заедница на Република Македонија (ИВЗ) ја одбележа промената на календарската година во исламот, Хиџрет, која е поврзана со преселбата на пророкот Мухамед од градот Мека во Медина, јавува Anadolu Agency (AA). Претставници на верскиот живот во регионот, претставници на дипломатскиот кор во […]

Поглаварот Реџепи ја отвори џамијата во Тработивиште

Уредник
0
0
132
Поглаварот на Исламската верска заедница, Сулејман Реџепи вчера свечено ја пуштил во употреба реконструираната џамија во Тработивиште, делчевско. Обновувањето на џамијата се случува по 100 години. Нема точни податоци колку е стар овој верски објект, но според градбата, се претпоставува дека е граден пред повеќе од 3 века. Неговата изградба се врзува со Челеби Заде, […]

Државниот врв, политичари и дипломати на баклава кај поглаварот на ИВЗ

Уредник
0
0
125
Претседателот Ѓорге Иванов, премиерот Емил Димитриев, Американскиот Амбасадор Џес Бејли,  лидерот на СДСМ, Зоран Заев, политичари, дипломати, претставници на Комисијата за односи со верските заедници, дојдоа на приемот кај Поглаварот на ИВЗ за верскиот празник Курбан Бајрам. Честитајќи го празникот, претседателот Иванов изрази очекување дека припадниците на исламската верска заедница, како нераскинлив дел од македонското […]

ДИМИТРИЕВ: Да продолжиме со добра мисла и добри дела

Уредник
0
0
84
Претседателот на Владата на Република Македонија за спроведување на изборите Емил Димитриев, по повод големиот муслимански празник Курбан Бајрам, упати честитка до поглаварот на Исламската верска заедница (ИВЗ) реис ул улема Хаџи Сулејман Ефенди Реџепи и до верниците од исламска вероисповед. – Ми претставува особена чест, Вам лично, на членовите на Ријасетот и на сите […]

ВЕЉАНОСКИ: Нашите вековни традиции придонеле да си помагаме едни на други

Уредник
0
0
83
Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски упати честитка по повод големиот муслимански празник Курбан Бајрам, до поглаварот на Исламската верска заедница (ИВЗ)  реис ул улема Хаџи Сулејман Ефенди Реџепи и до верниците од исламска вероисповед. – Со особено задоволство, од свое лично име и од името на пратениците во Собранието на Република Македонија, Вам, на […]

ИВАНОВ: Да подадеме рака

Уредник
0
0
33
Претседателот Ѓорге Иванов по повод верскиот празник Курбан-бајрам упати честитка до поглаварот на Исламската верска заедница реис-ул-улема ефенди Сулејман Реџепи и до сите граѓани од исламска вероисповед во Република Македонија. – На овој празник, верниците од исламска вероисповед принесувајќи жртва – курбан го прославуваат приближувањето на човекот кон Бога. Овој ден е присетување на Ибрахимовата подготвеност […]