ИВЗ

ЗАЕВ: Ова се вредностите што водат кон спокоен и среќен живот

Уредник
0
-1
262
Премиерот Зоран Заев, по повод празникот Рамазан Бајрам упати честитка до поглаварот на Исламската верска заедница, Реис ул улема Хаџи Сулејман ефенди Реџепи и до граѓаните кои го чествуваат празникот. – Го честитам големиот празник Рамазан Бајрам на Вас, на членовите на Исламската верска заедница и на ситеграѓани што го чествуваат празникот, во име на Владата на […]

БОЖИНОВСКА: Рамазан да не потсетува на духовните вредности и соживотот

Уредник
0
0
61
Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи упати честитка до Реис ул Улема Хаџи Сулејман ефенди Реџепи по повод по повод празникот Рамазан Бајрам. – Дозволете ми Вам лично и на членовите на Ријасетот, муфтиите, имамите и на сите верници од исламска вероисповед, да Ви упатам срдечни честитки по повод големиот верски празник […]

ГРУЕВСКИ: Само со заедничка работа може да создаваме дела и вредности за следните генерации

Уредник
0
0
88
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски испрати честитка до поглаварот на Исламската верска заедница во Република Македонија Реис Ул Улема Хаџи Сулејман Ефенди Реџепи по повод празникот Рамазан Бајрам. – Дозволете ми Вам лично, на членовите на Ријасетот и на сите верници од исламската вероисповед во Република Македонија, од моето лично име и од име на […]

ЏАФЕРИ: Овој Бајрам да не сплоти во мир и разбирање

Уредник
0
0
80
Претседателот на Собранието на Република Македонија со честитка до верниците од муслиманска вероисповед. „Дозволете ми во мое име и од име на пратениците во Собранието на Република Македонија, на Исламската верска заедница и на сите муслимански верници да им пренесам срдечни честитки за празникот Фитер Бајрам. Се надевам дека во текот на овој свет месец […]

Реисот Реџепи: Со чиста душа да пружиме рака еден на друг

Уредник
0
0
197
Го величевме овој Месец, бидејќи Самиот Алах џ. ш. го величел одредувајќи свети датуми кои што не постојат во другите месеци на годината. Над се, во овој месец е објавен Светиот Куран, одреден е патот на честа и на моралот, на чистотата, на искрената верба, одредени се законите на љубовта, на почитта, на хуманоста, беше […]

Жените во Скопје ја обновуваат традицијата на „мукабеле“

Уредник
0
0
252
Традицијата на мукабеле, која со векови продолжува, и оваа година се практикува од страна на муслиманските верници во Македонија, јавува Anadolu Agency (AA). Мукабелето, османлиска традиција којашто е зачувана и во Скопје, се враќа во времето кога се практикувала, откако доживеа прекин во 90-тите години. Со доаѓањето на светиот месец Рамазан се извршуваат мукабели во […]

Заев и Поглаварот на ИВЗ на Ифтар

Уредник
1
0
199
Премиерот Зоран Заев, Поглаварот на ИВЗ, Сулејман Реџепи и Вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев синоќа бие на заедничка ифтар вечера, оранизирана од претседателот на Стопанска комора на Северозападна Македонија, Неби Хоџа. На оваа традиционална вечера за време на рамазанските пости, биле присутни бизнисмени и важни личности од јавниот живот. -Денеска за првпат имаме две […]

Терави намаз низ градовите во регионот

Уредник
0
0
174
Верниците од исламската вероисповед вчера вчер се собраа во џамиите низ градовите во регионот, каде го ивршија првиот верски обред со кој се означува месецот на постот Рамазан, клањањето „терави намаз”, јавува Anadolu Agency (AA) Муслиманските верници оваа молитва ја извршија во повеќе градови на Балканот, меѓу кои и во Скопје, Тирана и Приштина. Верниците […]

Реџепи: со добар дух да го дочекаме Рамазан

Уредник
0
0
92
Поглаварот на Исламската верска заедница Реис ул Улема Х. Сулејман еф. Реџепи упати порака до верниците од исламска вероисповест по повод почетокот на светиот месец Рамазан. -Со сета душа го молам Алах џ.ш. овој месец да го дочекаме духовно што по подготвени , исполнети со верба и со воља за извршување на нашите ибадети и […]

Муслиманите вечерва ја слават ноќта предвесник на Рамазан

Уредник
0
0
194
Вечерва е Лејлетул Берат уште една голема ноќ за припадниците на исламската вероисповед насекаде низ светот! Оваа ноќ се смета за предвесник на големиот месец на постот Мубарек Рамазан! Оваа ноќ се одбележува уште и како ноќ во која Мелеките (Ангелите) започнуваат да ја пишуваат судбината на човештвото, како и за секој поединечно за претстојната […]