ИВЗ

ЏАФЕРИ: Да имаме мудрост да ги надминуваме разликите

Уредник
0
0
77
Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери во свое лично име и во име на пратениците денеска упати честитка до Исламската верска заедница, до сите муслимански верници и до сите граѓани по повод празникот Курбан Бајрам. „Празник кој што над се симболизира подавање рака на солидарноста помеѓу луѓето, рака на добрината на оние посреќните […]

ИВАНОВ: ИВЗ и нејзините верници се нераскинлив дел од македонското општество

Уредник
0
0
44
Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, по повод верскиот празник Курбан-бајрам упати честитка до поглаварот на Исламската верска заедница, реис-ул-улема хаџи Сулејман ефенди Реџепи, и до сите граѓани од исламска вероисповед во Република Македонија. Иванов нему, на членовите на Ријасетот, муфтиите, имамите и на сите граѓани од исламска верoисповед во Република Македонија им упатува најсрдечни […]

ГРУЕВСКИ: Да градиме заеднички живот во Македонија, темелен на почитување и заеднички напредок

Уредник
0
0
83
Хуманоста и меѓучовечката љубов се симболите на овој празник. Верниците кои денес празнуваат нека ги споделуваат вредностите на простувањето и солидарноста, бидејќи овие универзални вредности се темелот на традицијата која на овие простори се одржала низ вековите, напиша лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Никола Груевски во честитката за големиот муслимански празник Курбан Бајрам. -Љубовта и подадената […]

Македонското друштво „Илинден“ со честитка за Курбан Бајрам

Уредник
0
0
97
Македонското друштво „Илинден“ со седиште во Тирана и разгранокот за Голо Брдо, упатија честитка по повод големиот муслимански празник Курбан Бајрам. – До сите Македонци од исламска религија, каде и да живеат, како и до сите верници од исламска религија во Албанија и во целиот свет упатуваме срдечни честитки по повод големот празник Курбан Бајрам. […]

Заев во Арачиново: Универзални се вредностите на празникот Курбан Бајрам

Уредник
0
0
95
Курбан Бајрам многу богат и важен празник, празник на солидарноста, хуманоста и грижата кон најблиските. Овој ден е водилка за секој исламски верник да се грижи за семејството, соседите и пријателите, за оние на кои им е најпотребна помош, за разбирачка и мирен живот, рече претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев за време […]

Премиерот Заев во џамија на молитва за Курбан Барјам

Новинар
0
0
292
Премиерот Зоран Заев по повод верскиот празник Курбан Бајрам, што го празнуваат верниците со исламска вероисповест, утрово присуствуваше на молитва, Бајрам намаз, во Мустафа-пашината џамија во Скопје. Премиерот го придружуваше и пратеникот Мухамед Зекири, потпретседателот на СДСМ. По повод празникот премиерот Заев ќе ја посети и скопската општина Арачиново. Зоран Заев е вториот премиер после […]

Реџепи: Подадете им рака на оние кои имаат помалку од Вас

Новинар
0
0
81
По повод празникот Курбан Бајрам Исламската верска заедница во Македонија испрати порака до верниците муслимани во земјава со која им го честата празникот и им посочува духовна порака за значењето на овој голем празник во исламот. Според поглаварот Сулејман Реџепи, Курбан Бајрам е празник кој треба на сите муслимани да им биде поука во животот […]

Аџиите стигнаа во Мека

Уредник
0
0
145
Последната група аџии од Македонија синоќа допатуваа во Мека. А денеска им се придружија на другите аџииво молитвите и другите ритуали. Ова го соопшти Генералниот секретар на ИВЗ, Ирсал Јакупи, кој  ги води аџиите од Македонија во годишниот ритуал во Саудиска Арабија, на кој учествуваат милиони муслимани од светот. „Околу 840 аџии кои отпатуваа во […]

„Бајрамска баклава“ во организација на ИВЗ

Уредник
0
0
101
Исламската верска заедница (ИВЗ) на Македонија, завчера во Скопје го организираше традиционалнот свечен собир „Бајрамска бакалава“, кој има за цел на едно место да ги собере претставниците на политичките партии и на дипломатскиот кор, јавува Anadolu Agency (AA). Поглаварот на ИВЗ, Сулејман Реџепи, во својот говор пред присутните истакна дека оваа манифестација веќе стана традиција којашто е добра пригода да […]

Како бегалците ќе го пречекаат Бајрам?

Уредник
0
0
106
„Тоа што ние го правиме за бегалците е симболично, а тоа што треба меѓународната заедница да го направи е тоа вистинското“, вели Јасмин Реџепи од невладината „Легис“. Тој додава дека успеале да обезбедат храна за да ги израдуваат бегалците затекнати во пред големиот муслимански празник Бајрам, со ручек и забава. „Интензитетот на празнување на празниците […]