ИВЗ

Рамазанска вечер во Струмица

Уредник
0
-1
164
На Плоштадот „Гоце Делчев“ во Струмица се одржа заедничка Рамазанска Ифтарска вечера на верниците од муслиманска вероисповед. Околу две илјади верници по зајдисонце заеднички вечераа по завршувањето на денешниот четврти ден од вкупно триесетте денови пост во чест на големиот празник Рамазан. На заедничката Рамазанска Ифтарска вечера присуствуваше градоначалникот на Струмица Коста Јаневски, градоначалникот на […]

Терави намаз низ градовите во регионот

Уредник
0
0
121
Муслиманите вечерва ги преполнија џамиите низ градовите во регионот, каде го ивршија првиот верски обред со кој се означува месецот на постот Рамазан, клањањето терави намаз, јавува Anadolu Agency (AA) Верниците од исламска вероисповед оваа молитва ја извршија во повеќе градови низ Македонија, Албанија и Косово, меѓу кои и во Скопје, Тирана и Приштина. Верниците […]

СОТИРОВСКИ: Деновите на Рамазан се поттик за човекот да го облагороди својот живот

Уредник
0
0
72
Дозволете ми Вам лично, на членовите на Ријасетот, муфтиите и имамите, како и на сите граѓани од исламска вероисповед во Република Македонија, да Ви го честитам почетокот на најголемиот месец кај муслиманите – Рамазан – месецот на постот, молитвата, солидарноста и милосрдието, пишува Директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи, Даријан […]

Реџепи: Рамазан да биде месец на љубовта и почитта

Уредник
0
0
55
Поглаварот на ИВЗ, Хаџи Сулејман еф. Реџепи испрати порака пред почетокот на рамазанските пости до верниците муслимани. Месецот на Рамазан да биде месец на љубов, толеранција и почит, порача поглаварот Реџепи. 

ИВАНОВ: Овој празник нека биде поттика за меѓусебно помагање

Уредник
0
0
54
Претседателот Ѓорге Иванов по повод почетокот на рамазанските пости упати честитка до поглаварот на Исламската верска заедница во Република Македонија, Реис-ул-улема Хаџи Сулејман ефенди Реџепи, до членовите на Ријасетот и до сите припадници на исламската вероисповед во Република Македонија. – Во исламот, Рамазан е светиот месец, тоа е месец на молитва, добрина, простување, милосрдие и […]

Денеска го првиот ден од рамазанските пости

Уредник
0
0
76
Муслиманите денеска изутрина во 3 часот и 10 минути го почнуваат постот по повод Рамазан Бајрам, еден од двата најзначајни муслимански празници. Во наредните триесет дена, верниците ќе постат секој ден од изгревањето до заоѓање на Сонцето. Според исламската религија, постот, кој е еден од исламските столбови е задолжителен за сите верници за нивно физичко […]

ИВЗ го одбележа почетокот на Новата година во Исламот

Уредник
0
0
68
Со свечена академија којашто се одржа во Македонската опера и балет (МОБ) во Скопје, Исламската верска заедница на Република Македонија (ИВЗ) го одбележа доаѓањето на новата 1439 (Хиџретска) календарска година во исламот, која настапи во среда на 20 септември по вечерната молитва (акшам намаз), јавува Anadolu Agency (AA). Хиџретот претставува преселба на Божјиот пратеник Мухамед […]

ЏАФЕРИ: Да имаме мудрост да ги надминуваме разликите

Уредник
0
0
59
Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери во свое лично име и во име на пратениците денеска упати честитка до Исламската верска заедница, до сите муслимански верници и до сите граѓани по повод празникот Курбан Бајрам. „Празник кој што над се симболизира подавање рака на солидарноста помеѓу луѓето, рака на добрината на оние посреќните […]

ИВАНОВ: ИВЗ и нејзините верници се нераскинлив дел од македонското општество

Уредник
0
0
35
Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, по повод верскиот празник Курбан-бајрам упати честитка до поглаварот на Исламската верска заедница, реис-ул-улема хаџи Сулејман ефенди Реџепи, и до сите граѓани од исламска вероисповед во Република Македонија. Иванов нему, на членовите на Ријасетот, муфтиите, имамите и на сите граѓани од исламска верoисповед во Република Македонија им упатува најсрдечни […]

ГРУЕВСКИ: Да градиме заеднички живот во Македонија, темелен на почитување и заеднички напредок

Уредник
0
0
75
Хуманоста и меѓучовечката љубов се симболите на овој празник. Верниците кои денес празнуваат нека ги споделуваат вредностите на простувањето и солидарноста, бидејќи овие универзални вредности се темелот на традицијата која на овие простори се одржала низ вековите, напиша лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Никола Груевски во честитката за големиот муслимански празник Курбан Бајрам. -Љубовта и подадената […]