ИВЗ

Од гостиварско на аџилак заминаа 169 лица

Уредник
0
-1
145
На аџилак од гостиварско тргнаа 169 лица. Тие утрово по верската церемонија во медресата „Иса Беј”, беа испратени за скопскиот аеродром од каде ќе заминат за Саудиска Арабија. На поклоничкото патување заминаа и педесетина жени. Годинава, најмладиот е 34-годишен, а најстариот има 85 години. По завршените подготовки за патувањето преку гостиварската муфтинија, беа обезбедени сите […]

Мицкоски: Само сплотени и обединети можеме да се спротивставиме на предизвиците

Уредник
0
0
127
Лидерот на ВМРО-ДПМЕН, Христијан Мицкоски им го честиташе Рамазан Бајрам на муслиманите во Македонија. Почитувани верници од исламска вероисповед, Дозволете ми во мое лично име и во име на ВМРО-ДПМНЕ да ви го честитам големиот верски празник Рамазан Бајрам. Денешниот празничен ден претставува радост, но воедно промовира моменти на хуманост, солидарност и меѓусебно почитување. Овие […]

Џафери им го честита Рамазан Бајрам на верниците со исламска вероисповед

Уредник
0
0
45
Претседателот на Собранието Талат Џафери упати честитка до припадниците на исламската вероисповед по повод празникот Рамазан Бајрам. – Дозволете ми, од име на пратениците во Собранието на Република Северна Македонија и од мое лично име, да Ви го честитам големиот муслимански празник Рамазан Бајрам. По завршувањето на триесетдневниот рамазански пост, месец посветен на милоста, љубовта […]

Заев по повод Рамазан Бајрам: Во духот на празникот да ја негуваме добрината кон сите

Уредник
0
0
85
Премиерот Зоран Заев, по повод големиот муслимански празник Рамазан Бајрам, упати честитки до Исламската верска заедница и до Реис Ул Улема, Хаџи Сулејман Ефенди Реџепи и членовите на Ријасетот, како и до сите верници од исламската вероисповед во земјава. „Ви го честитам големиот муслимански верски празник Рамазан Бајрам со празничниот поздрав: Бајрам Шериф Мубарек Олсун, […]

Честитка од Пендаровски по повод Рамазан Бајрам

Уредник
0
0
53
Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, по повод големиот муслимански празник Рамазан Бајрам, упати честитка до граѓаните со исламска вероисповед во Република Северна Македонија. Во овие празнични денови на слога, заедништво и почит, сите заедно треба да продолжиме кон градење на соживот за сите граѓани и да изградиме едно општество за сите, пример за […]

Муслиманите го слават Рамазан Бајрам

Уредник
0
0
168
Верниците од исламска вероисповед денеска го слават Фитер Бајрам, празникот на солидарноста. По 29 – дневниот пост во кој се воздржуваа од храна и пијалоци од зора до зајдисонце, муслиманите утрово го започна тридневното одбележување на еден од нивнините најголеми празници. За разлика од останатите денови, на Рамазан Бајрам, во сите џамии, рано изутрина се […]

Заев на ифтарска вечера: Да ѝ дадеме сила на нашата заедница, ние сме едно општество со различни вери

Уредник
0
0
146
За време на рамазанскиот пост да ја споменеме и да ѝ дадеме сила и на нашата заедница – Република Северна Македонија – една држава, едно општество на различни вери, изјави премиерот Зоран Заев, кој синоќа организираше ифтарска вечера. На вечерата  присуствуваа претседателот на Собранието, Талат Џафери, пратеници во Собранието, поглаварот на ИВЗ Сулејман Реџепи, министри […]

Реџепи пред Рамазан: Рамазан за секој муслиман е поука што упатува кон искрената почит и љубов

Уредник
0
0
132
Реисул Улема на ИВЗ на РСМ, х. Сулејма еф Реџепи пред почетокот на Светиот Месец Рамазан ги повика муслиманите на достоен пост кој не е обично воздржување од храната и пијалоците. -Рамазанот е всушност соочување на верникот со крстопатот на животот, моментумот во кој што тој јасно го отфрла злото и застанува на страната на […]

Светата ноќ – Берат Кандил одбележана во Скопје

Уредник
0
0
159
Во Скопје се одбележа светата ноќ, Берат Кандил, која се смета за ноќ предвесник на месецот на постот, Рамазан, а по повод оваа ноќ се одржа програма во Мустафа Пашината џамија, јавува Anadolu Agency (AA). Настанот беше организиран од страна на Советништвото за верски прашања при Амбасадата на Турција во Скопје и Исламската верска заедница […]

Муслиманите го слават Курбан Бајрам

Уредник
0
0
102
Верниците од муслиманската вероисповед денеска го слават празникот Курбан Бајрам. Со утринската молитва сабах-намаз, а потоа и со молитвата бајрам-намаз почнува тридневна прослава, во која почитта кон Алах муслиманите ја искажуваат со колење курбан. Курбан Бајрам е 70 дена по првиот Бајрам во годината, Фитр Бајрам, а го обележува денот кога е комплетиран Светиот куран. […]