ИВЗ

ИВАНОВ: Овој празник нека биде поттика за меѓусебно помагање

Уредник
0
0
42
Претседателот Ѓорге Иванов по повод почетокот на рамазанските пости упати честитка до поглаварот на Исламската верска заедница во Република Македонија, Реис-ул-улема Хаџи Сулејман ефенди Реџепи, до членовите на Ријасетот и до сите припадници на исламската вероисповед во Република Македонија. – Во исламот, Рамазан е светиот месец, тоа е месец на молитва, добрина, простување, милосрдие и […]

Денеска го првиот ден од рамазанските пости

Уредник
0
0
64
Муслиманите денеска изутрина во 3 часот и 10 минути го почнуваат постот по повод Рамазан Бајрам, еден од двата најзначајни муслимански празници. Во наредните триесет дена, верниците ќе постат секој ден од изгревањето до заоѓање на Сонцето. Според исламската религија, постот, кој е еден од исламските столбови е задолжителен за сите верници за нивно физичко […]

ИВЗ го одбележа почетокот на Новата година во Исламот

Уредник
0
0
51
Со свечена академија којашто се одржа во Македонската опера и балет (МОБ) во Скопје, Исламската верска заедница на Република Македонија (ИВЗ) го одбележа доаѓањето на новата 1439 (Хиџретска) календарска година во исламот, која настапи во среда на 20 септември по вечерната молитва (акшам намаз), јавува Anadolu Agency (AA). Хиџретот претставува преселба на Божјиот пратеник Мухамед […]

ЏАФЕРИ: Да имаме мудрост да ги надминуваме разликите

Уредник
0
0
46
Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери во свое лично име и во име на пратениците денеска упати честитка до Исламската верска заедница, до сите муслимански верници и до сите граѓани по повод празникот Курбан Бајрам. „Празник кој што над се симболизира подавање рака на солидарноста помеѓу луѓето, рака на добрината на оние посреќните […]

ИВАНОВ: ИВЗ и нејзините верници се нераскинлив дел од македонското општество

Уредник
0
0
31
Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, по повод верскиот празник Курбан-бајрам упати честитка до поглаварот на Исламската верска заедница, реис-ул-улема хаџи Сулејман ефенди Реџепи, и до сите граѓани од исламска вероисповед во Република Македонија. Иванов нему, на членовите на Ријасетот, муфтиите, имамите и на сите граѓани од исламска верoисповед во Република Македонија им упатува најсрдечни […]

ГРУЕВСКИ: Да градиме заеднички живот во Македонија, темелен на почитување и заеднички напредок

Уредник
0
0
57
Хуманоста и меѓучовечката љубов се симболите на овој празник. Верниците кои денес празнуваат нека ги споделуваат вредностите на простувањето и солидарноста, бидејќи овие универзални вредности се темелот на традицијата која на овие простори се одржала низ вековите, напиша лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Никола Груевски во честитката за големиот муслимански празник Курбан Бајрам. -Љубовта и подадената […]

Македонското друштво „Илинден“ со честитка за Курбан Бајрам

Уредник
0
0
59
Македонското друштво „Илинден“ со седиште во Тирана и разгранокот за Голо Брдо, упатија честитка по повод големиот муслимански празник Курбан Бајрам. – До сите Македонци од исламска религија, каде и да живеат, како и до сите верници од исламска религија во Албанија и во целиот свет упатуваме срдечни честитки по повод големот празник Курбан Бајрам. […]

Заев во Арачиново: Универзални се вредностите на празникот Курбан Бајрам

Уредник
0
0
70
Курбан Бајрам многу богат и важен празник, празник на солидарноста, хуманоста и грижата кон најблиските. Овој ден е водилка за секој исламски верник да се грижи за семејството, соседите и пријателите, за оние на кои им е најпотребна помош, за разбирачка и мирен живот, рече претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев за време […]

Премиерот Заев во џамија на молитва за Курбан Барјам

Новинар
0
0
210
Премиерот Зоран Заев по повод верскиот празник Курбан Бајрам, што го празнуваат верниците со исламска вероисповест, утрово присуствуваше на молитва, Бајрам намаз, во Мустафа-пашината џамија во Скопје. Премиерот го придружуваше и пратеникот Мухамед Зекири, потпретседателот на СДСМ. По повод празникот премиерот Заев ќе ја посети и скопската општина Арачиново. Зоран Заев е вториот премиер после […]

Реџепи: Подадете им рака на оние кои имаат помалку од Вас

Новинар
0
0
58
По повод празникот Курбан Бајрам Исламската верска заедница во Македонија испрати порака до верниците муслимани во земјава со која им го честата празникот и им посочува духовна порака за значењето на овој голем празник во исламот. Според поглаварот Сулејман Реџепи, Курбан Бајрам е празник кој треба на сите муслимани да им биде поука во животот […]