Почетна Вера Еврејска заедница

Еврејска заедница

Мицкоски: Никогаш да не се повтори

Уредник
0
0
155
Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ со почит кон депортираните македонски евреи пред 75 години „Денешниот ден е еден од најтажните денови во македонската историја. Пред 75 години на 11ти март започнала депортацијата на македонските Евреи во логорот Треблинка, 7144 наши сограѓани го започнале својот пат без повраток. Македонскиот пример е особено ужасен и болен, ликвидирани се 98% […]

Со „Маршот на живите“ одбележена годишнината од депортацијата на македонските Евреи

Уредник
0
0
202
Со  „Маршот на живите“ во кој маршираа повеќе од 2.000 битолчани и гости, од местото каде живееја Евреите, кај сегашниот здравствен дом, по Широк Сокак, низ паркот, па се до железничката станица, каде беа депортирани за Треблинка, завршија активностите по повод одбележувањето на 75 години од депортацијата на македонските Евреи. Дел од одбележувањето во Битола беа […]

Македонското Собрание со декларација ја осуди депортацијата на Евреите од Македонија во Треблинка

Уредник
0
0
192
Македонското Собрание денеска усвои Декларација по повод 75 години од депортацијата на Евреите од Македонија во логорот на смртта Треблинка. Собранието, како што појасни координаторот на пратеничката група на СДСМ Томислав Тунтев, се носи во спомен на 7.144 Евреи кои беа депортирани од Македонија. Со Деклрацијата им се оддава почит на Евреите од Македонија и […]

Директорот на КОВРГ на средба со Берта Романо Николоќ

Уредник
0
0
250
Даријан Сотировски, директор на КОВЗРГ и Берта Романо Николиќ претседател на Еврејската заедница во Република Македонија, разговарале за потребата од афирмација на еврејската култура и спречувањето на сите појавни форми на дискриминација и семитизам во македонското општество. Во серијата средби со поглаварите на Верските заедници, Сотировски минатат недела имал средба и со Еврејската Заедница во […]

ЗАЕВ: Успеваме кога се разбираме и си подаваме рака

Уредник
0
0
218
Претседателот на Владата Зоран Заев упати честитка до припадниците на еврејската заедница по повод празникот Јом Кипур. Честитајќи го почетокот на чествувањето на празникот, премиерот Заев истакнува дека овој празник на простувањето во еврејската традиција покажува колку е важно меѓусебното почитување и разбирање и толеранцијата и поддршката. – И ние сите во нашата заедничка Република […]

Премиерот Заев ќе биде покровител на 75 годишнината од холокаустот на Евреите од Македонија

Уредник
0
0
187
Премиерот Зоран Заев ќе биде покровител на одбележувањето на 75 годишнината од Холокаустот на Евреите во Македонија. Заев денеска ја прифатил поканата од Еврејската Заедница на средбата со претседателката на заедницата, Берта Романо-Николиќ, и делегација на Фондот на Холокаустот на Евреите од Македонија, предводена од Горан Садикаријо, извршен директор на фондот. Следната година на 12 […]

ИВАНОВ: Почитувајќи ги културните и религиските разлики, да продолжиме и понатаму заеднички

Уредник
0
0
173
Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, по повод големиот еврејски празник Рош Хашана, односно започнувањето на еврејската Нова година, упати честитка до претседателот на Еврејската заедница во Република Македонија, Берта Романо-Николиќ, и до припадниците на еврејската заедница во Република Македонија. „Еврејската Нова година значи нов почеток и нова надеж дека во годината што следува ќе […]

Евреите ја одбележаа Новата Година – Рош Хашана 5778 година

Уредник
0
0
222
Евреите ширум светот денеска го прославија празникот Рош Хашана, со која го прославуваат почетокот на новата 5778 година според еврејскиот календар. Овој празник во традиционалниот јудаизам се слави на 1 и 2 тишри (септември-октомври). Во Библијата овој ден е означен како ден на собирање и дување во труби (Лев 23,24), а славењето на овој празник како почеток […]

Одбележан Јом Ашоа – ден на сеќавање на холокаустот

Уредник
0
0
138
Трагедијата настаната како последица на холокаустот постои, не смее и не може да се избрише. Сеќавањето не смее да престане и тоа треба да е опомена за нас, за сите времиња, за идните генерации да знаат да изразат жалење за страдањето и губитокот, но истовремено да му се посветат на сеќавањето на жртвите, што ќе […]

ЗАЕВ: Рош-Хашана нека биде нова надеж за почеток

Уредник
0
0
123
Лидерот на СДСМ Зоран Заев упати честитка до припадниците од еврејската заедница по повод еврејската Нова година Рош-Хашана. – Големиот празник Рош-Хашана нека биде нова надеж за почеток на добар живот и стабилна иднина на сите граѓани. Нашите заеднички заложби втемелени на толеранцијата, меѓусебното разбирање и заедништвото не прават поодлучни, силни и мотивирани зедно да изградиме […]