Почетна Uncategorized

Uncategorized

Српските владици прават список на убиени Срби во геноцид

Уредник
0
0
125
Српската православна црква преку своите епархии во светот се вклучува во процесот за собирање на податоци за настраданите Срби за време на воените конфликти во Втората Светска Војна од 1941 до 1945, како и за време на војните од 1991 до 1995 година.  Таква одлука донел Синодот на СПЦ, кој побарал активно вклучување на сите […]

ИВАНОВ: Ние денес го празнуваме соживотот и заедништвото

Уредник
0
0
69
„Во годината кога треба да прославуваме четврт век од независноста на Република Македонија, нашата заедничка татковина минува низ сериозни предизвици. Но, има едно нешто што ни дава храброст и истрајност на нашиот пат, а тоа е македонската традиција на соживот, почитување и прифаќање на различноста. Тоа е увереноста дека Македонија е татковина на сите нејзини […]

Црква од Македонија на насловна на „нешанел географик“

Уредник
0
0
181
Најфотографираната црква на Охридското Езеро, посветена на Свети Јован на Канео во Охрид се најде на насловната страница на Специјализираното издание на „National Geographic“ наменето за американскиот пазар. Охрид и Охридското Езеро, како најпознатото туристичко место во Македонија, се наоѓа меѓу познати дестинации во светот што секако треба да се посетат, односно како едно од […]

Рускиот патријарх бара одговорност од Европа поради потиснувањето на христијанството

Уредник
0
0
146
Рускиот патријарх Кирил очекува коренити промени во Европа поради потиснувањето на христијанството од континентот. Поглаварот на Руската православна црква ова го изјави денеска во разговор со претседателот на Парагвај, Орасио Мануел Кортес Хара, јави ТАСС. Говорејќи за средбата со папата Франциско во Хавана на 12 февруари, патријархот истакна дека разговорот бил посветен на „сеопштото потиснување на христијанските […]

За Василица познатата и Светиот Василиј помалку познат

Уредник
0
0
141
На првиот ден од новата година, покрај обрежанието на Исус, Православната црква го чествува и денот на светиот Василиј Велики, архиепископ Кесариски. Свети Василиј е личност од цркват на чиј ден во Македонија има многу традиционални обичаи кои се практикуваат, од карневали до василичарски огнови. Денот меѓу народот е познат како Василица. Празник кои се […]