Почетна Uncategorized

Uncategorized

Честитка за Божик од Македонците од Албанија

Уредник
0
0
33
Македонците од Албанија, го честитаа Рождеството Христово, Божик. -Дозволете ми во мое лично име и во име на Македонското друштво “Илинден”-Тирана, и името на Македонското  национално малциство во Република Албанија. Вам лично, и членовите на светиот архиерејски Синод, на преподобното монаштво и свештенство како и на сите православни верници, да Ви го честитам големиот христијански […]

Како правилно да бдееме – и над себе

Уредник
1
0
349
Пред почетокот на секое бдение, добро е да се потсетиме на две духовни правила што треба да ги оствариме за време на бдението, како и општо во нашиот живот, за да не ни излезе повеќечасовното стоење во црква напразно, а и нашиот духовен живот. Прво, на бдението дојдовме да им дадеме на Бог и на блиските […]

Почина првиот човек на Опус Деи

Уредник
0
0
176
Челникот на Прелатурата на Светиот Крст и Опус Деи, бискупот Хавиер Ечевариа почина во Рим на 84-годишна возраст, потврди за ДПА портпарол на германскиот огранок на оваа организација Хартвиг Буилон. Ечеварија починал во болница од последици на белодробна инфекција. Бискупот 22 години беше челник на Опус Деи, кои многумина го сметаат за таинствена католичка организација […]

БПЦ: Соборот на Крит ниту е Голем, ниту е Свет

Уредник
0
0
146
Синодот на Бугарската православта црква – Трновска Патријаршија и официјално ги отфрли документите усвоени на Големиот Собор одржан годинава на Крит. За Бугарските Архиереи, средбата на островот ова лето не претставува никаков Вселенски Собор на Православната црква, ниту пак таа средба може да се нарече „Голем и Свет Собор“. Бугарската православна црква потсетува дека на […]

Продолжуваат судските процеси против двајца свештеници на Владиката Петар во Австралија

Уредник
5
0
624
Продолжува судскиот процес за двајцата свештеници кои се дел од епархијата на Владиката Петар во Австралија.  Монахот Никодим и Свештеникот Митко Митрев повторно ќе се најдат на суд во Австралија за кривични дела, направени по барање на Владиката. Првото судење беше пред два дена 24 ноември, во кое свештеникот Митко Митрев, се терети за давање […]

Охриѓани и стружани подготвија 1500 килограми зимница за Бигорскиот манастир

Уредник
0
0
1.88K
Над еден тон и петстотини килограми пиперки припремиле и конзервирале верници од Струга и од Охрид со намена за помош на монасите и монахињите од Бигорскиот и од манастирот во Рајчица. Станува збор за самоиницијатива на голем број верници кои викендов во дворот на црквата „Света Троица“ во охридската населба Црногорци ја приготвиле зимницата за […]

Кој светец денеска го слават Католиците?

Уредник
0
0
50
Верски календар: 19 Август КАТОЛИЧКА ЦРКВА/ Св. Иван Еудес. Живеел во Франција во седумнаесеттиот век и припаѓал на монашката католичка Исусова дружина. Завршил теолошка училиште и бил стручњак за латински јазик. Успешно ја објаснувал верската наука. Основал интернати во кои се школувале идните свештеници. Ја пропагирал молитвата на срцето Исусово како симбол на љубовта кон […]