Почетна Uncategorized

Uncategorized

Во Тунис забрането носење никаб

Уредник
0
0
283
Тунискиот премиер Јусеф Чахед го забрани носењето никаб во јавните институции поради безбедносни причини, соопшти денеска неименуван официјален извор за „Ројтерс“. Одлуката беше донесена по самоубиствениот напад во вторникот. Тоа е трет напад што се случи во рок од една недела, во време кога Тунис се подготвува за есенските избори и на врвот на туристичката […]

Хрватски бискуп: Од абортираните деца се прават најскапите парфеми

Уредник
0
0
318
Хрватскиот бискуп Јурај Језеринац ја шокираше јавноста со својата морбидна изјава во која вели „Од абортираните деца се прават најскапите парфеми“. Бискупот ова го рече вчера за време на прославата на денот на воената капеланија каде што ја предводеше мисата. За време на мисата, тој коментираше за скандалите поврзани со педофилијата во црквата и исто […]

Претседателот Иванов на трет ден Велигден кај Вселенскиот Патријарх

Уредник
0
0
292
Претседателот Ѓорге Иванов денеска имал средба со Вселенскиот Патријарх Вартоломеј во седиштето на Вселенската Патријаршија во Фанар во Истанбул. Вселенската патријаршија на својата официјална Фејсбук страница објави и видео од пречекот на Претседателот Иванов, но без детали за разговорите. Официјално нема информации за што разговарале Иванов и Патријархот Вартоломеј, но неофицијално македонскиот претседател речиси секогаш […]

Архиепископот Стефан на средба со градоначалникот на Гази Баба

Уредник
0
0
90
Градоначалникот на општина Гази Баба Борис Георгиевски бил на средба со Архиепископот охридски и македонски, г.г Стефан Архиепископот и градоначалникот на Гази Баба разговарале во Кабинетот на поглаварот на МПЦ-ОА во Скопје. Прес службата на скопската епархија, не соопштува детали за што разговарале градоначалникот Георгиевски и Архиепископот Стефан. Претходно Поглаварот на МПЦ-ОА имаше средби и […]

Пронајдено историско писмо на славниот бигорски игумен, Архимандрит Арсениј

Уредник
0
0
595
Во софиската народна библиотека пронајден е оригинален ракопис на писмо од поранешниот игумен на Бигорскиот манастир Арсениј. Писмото го објави бигорскотоп братство, прекжу својата интернет странца, а го добиле од Филип Филипов  историчар од Софија, а по потекло од реканскиот крај. Овој драгоцен документ е писмо на игуменот Арсениј го испратил  до проигуменот на Зографската […]