Почетна Uncategorized

Uncategorized

Охридската Архиепископија од културната матрица на ромејството

Уредник
1
-4
1.75K
Високопреосвештениот Митрополит на Аркалохори, Кастели и Вијано г. Андреј Нанакис, воедно и еминентен професор по црковна историја на Аристотеловиот универзитет во Солун, во соработка со интернет порталот Религија.мк, напиша свој преглед за значењето на Охридската Архиепископија, од нејзиното основање до денес. Станува збор за истакнат црковен великодостојник и космополит и светски признат професор, неговиот историографски […]

Спасеновски за РТС: Исправна и силно посакувана е одлуката на вселенската патријаршија

Уредник
1
0
261
Државната Радиотелевизија на Србија псовети специјалнa емисија за најновиот развој на настаните во правосавната екумена по одлуката на Вселенската патријаршија за вклучување на Охридската архиепископија во канонскиот поредок на Црквата. Александар Спасеновски од Правниот факултет „Јустинијан Први“ во Скопје кој важи за познавач на црковните прилики имаше можност во оваа емисија поблиску да ја запознае […]

Почина свештеник кој се откажа од респиратор за да спаси помлад пациент

Уредник
0
0
945
Италијански свештеник од местото Касниго во провинцијата Бергамо почина од коронавирусот откако се жртвуваше за помлад пациент. Дон Џузепе Берардели (72) претходно се одрекол од респиратор кој му го купил неговата заедница и го отстапил на заразен кој не ни знаел за овој милосрден чин на самопожртвуваност. -Дон Џузепе почина како вистински свештеник. Длабоко сум […]

Во Албанија, Исламската заедница не исклучува и привремено затворање и на џамиите

Уредник
0
0
160
Исламската заедница во Албанија објави соопштение до верниците и на социјалните мрежи, а во него прво се потенцира сериозноста на ситуацијата, а потоа и се цитира пророкот Мухамед дека „кога ќе слушнете дека некаде има епидемија, не одете на тоа место“. Цитатот се користи за да се испрати порака: „Карантинот и излегувањето без потреба е мерка за […]

Во Тунис забрането носење никаб

Уредник
0
0
473
Тунискиот премиер Јусеф Чахед го забрани носењето никаб во јавните институции поради безбедносни причини, соопшти денеска неименуван официјален извор за „Ројтерс“. Одлуката беше донесена по самоубиствениот напад во вторникот. Тоа е трет напад што се случи во рок од една недела, во време кога Тунис се подготвува за есенските избори и на врвот на туристичката […]

Хрватски бискуп: Од абортираните деца се прават најскапите парфеми

Уредник
0
0
400
Хрватскиот бискуп Јурај Језеринац ја шокираше јавноста со својата морбидна изјава во која вели „Од абортираните деца се прават најскапите парфеми“. Бискупот ова го рече вчера за време на прославата на денот на воената капеланија каде што ја предводеше мисата. За време на мисата, тој коментираше за скандалите поврзани со педофилијата во црквата и исто […]

Претседателот Иванов на трет ден Велигден кај Вселенскиот Патријарх

Уредник
0
0
354
Претседателот Ѓорге Иванов денеска имал средба со Вселенскиот Патријарх Вартоломеј во седиштето на Вселенската Патријаршија во Фанар во Истанбул. Вселенската патријаршија на својата официјална Фејсбук страница објави и видео од пречекот на Претседателот Иванов, но без детали за разговорите. Официјално нема информации за што разговарале Иванов и Патријархот Вартоломеј, но неофицијално македонскиот претседател речиси секогаш […]

Архиепископот Стефан на средба со градоначалникот на Гази Баба

Уредник
0
0
169
Градоначалникот на општина Гази Баба Борис Георгиевски бил на средба со Архиепископот охридски и македонски, г.г Стефан Архиепископот и градоначалникот на Гази Баба разговарале во Кабинетот на поглаварот на МПЦ-ОА во Скопје. Прес службата на скопската епархија, не соопштува детали за што разговарале градоначалникот Георгиевски и Архиепископот Стефан. Претходно Поглаварот на МПЦ-ОА имаше средби и […]