Видео

Црковни камбани биеја за ослободувањето на првиот христијански град во Ирак

Уредник
0
0
1.88K
Ирачките воени сили со биење на црковни камбани и поставување на импровизиран крст го прославија ослободувањето на ирачкиот град Бартала кој беше цели две години под окупација на исламистите од ИСИЛ. Целиот настан во репортажа го опишува француската телевизија „24Франс“. Полковникот на копнените ирачки сили, Ријад Џалал, изјавил дека освен Бартала ослободен е и уште […]

Љубовна приказна која ги победи предрасудите

Уредник
0
0
577
Нора е мигрантка која од бегајќи од Ирак дошла до македонско-грчката граница. Потрагата по сигурна и безбедна иднина судбински ја поврзала со Македонија. Приказната која деновиве кружи на социјалните медиуми е за нејзината љубов со македонски граничен полицаец. Боби Додевски се заљуби  веднаш откако ја видел   Нора кој за кратко време решил да ја […]

Величествено: Најголемите охридски светилишта снимени од дрон

Уредник
0
0
828
Како изгледа Охрид снимен од дрон, особено најголемите светилишта, Плаошник, Свети Јован Канео, Свети Наум Охридски. Виде записот е на словенецот Матијаж Смолич, кој бил во Охрид ова лето. Ужувајте!  

Величествен концерт во организација на православните Копти во Египет

Уредник
0
0
653
Погледнете го ова величествени видео од концерт во организација на Православните египетски Копти, на кој се пејат духовни песни со кои се слави името Господово. Видеото и настанот е од пред 4 години, но вреди да се погледне.

Тајната на празникот: Преображение Господово (ВИДЕО)

Уредник
0
0
226
Телевизија „Храм“, ТВ Каналот на Српската православна црква објави видео репортажа за празникот Преображение Господово. Во нејзе се раскажува за „тајната на празникот„. Погледнете ги размислувањата на српските теолози.   /ТВ.ХРАМ

Божјата убавина распосплана на Водно- нова црква во Нерези

Уредник
0
0
218
Во непосредна близина на манастирот Св. Пантелејмон во Горно Нерези, повеќе од еден век постои црквичка посветена на светиот пророк Илија. На местото на црквата постоел крст со векови наназад, каде според кажувањата на постарите Нережани, наспроти празникот Св. Илија свештеникот крштевал вода, а жените нережанки делеле од своите домашни производи. Традицијата продолжила и во […]

Неверојатно моќно видео. Како изгледаше Литијата во Струга снимена со дрон

Уредник
0
-10
1.50K
Ново моќно видео снимено и со дрон од годинешната литија во Струга за „Свети Ѓорги“ објави Бигорскиот манастир. Станува збор за продукциска обработка на настанот со музичка подлога направена од на „Шпанец продукција“. Погледнете ја оваа видео репортажа со неверојатно моќни видео кадри кои во 19 минути ја отсликуваат целата еордијата во Струга.

Дали сте занеле како изгледа прослава на Велигден во Либан?

Уредник
0
-2
383
На ова видео можете да видите како изгледа прослава на Велигден во Либан. Видеото е направено од верскиот музички хор кој е дел од Антиохиската Православна Црква. Слушнете го и величественото црковно пеење на арапски јазик. Инаку, основната идеја за основањето на овој верски хор била да се соберат млади православните во Либан и на […]