Фото

Верници бараат чудо во црквата „Св. Ѓорѓија“ во Дељадровци

Уредник
0
0
1.38K
Верниците што го виделе големиот камен крст поставен во средина на една мала соба во дворот на црквата „Св. Ѓорѓија“ во селото Дељадровци велат дека влева страв, но и верба дека ќе се случи чудо, дека деца ќе оздрават, жените ќе станат мајки, пишува дневниот весник „Дневник“ во својата репортажа од Манастирот. „Дневник“ пишува дека […]

Цел Балкан оди на прспивање во острошкиот манастир

Уредник
0
-1
1.34K
Според кажувањата, слепи прогледале, неподвижни прооделе, болни од најтешки болести се излекувале и неплодни добиле деца откако стапнале и се помолиле пред моштите на св. Василиј Острошки, кои не се закопани, туку се чуваат покриени во отворен ковчег. Кој било дел од годината да отидете, без разлика дали е празник или делник, во Острошкиот манастир […]

Старите бомбони на слаткарџијата во чаршија будат носталгија кон старите Бајрами

Уредник
0
0
211
Кога се зборува за муслиманскиот празник Бајрам, најчесто луѓето, без разлика дали се муслимани или пак припадници на друга религија, ги асоцира на слатки и баклави, како нешто без што не може да се замисли прославувањето на празникот Бајрам, но и другите слатки производи, од кои некои со текот на времето исчезнале, додека пак, некои, […]

„Телеграф“: 25 значајни работи што не сте ги знаеле за Македонија

Уредник
0
0
347
Британскиот весник „Телеграф“ објави репортажа по повод Денот на независноста на Република Македонија. Во текстот насловен „25 значајни работи што не сте ги знаеле за Македонија“ објавен на веб страницата на „Телеграф“ се наведуваат 25 факти кои се помалку познати за пошироката британска и европска јавност. Таа е „Република Македонија“ за тебе Постојат контроверзи околу името на […]

Ватикан под силно обезбедување на прогласувањето на Мајка Тереза за Светица

Уредник
0
0
173
Се е подготвено за утрешното величествено прогласување на скопјанката Мајка Тереза за светица. За настанот кој има историско значење во Ватикан веќе пристигнуваат сите државни и црковни делегации од целиот свет. Македонија заедно со Албанија и Индија ќе има посебно место на плоштадот „Свети Петар„ во Ватикан, каде Папата Франциск утре ќе ја прогласи Мајка […]

Чудо во црквата Св. Ѓорѓија во Сингелиќ- најлон го спасил крстот стар 100 години од поплавата

Уредник
1
0
2.71K
Во црквата Св. Ѓорѓија во скопско Сингелиќ не можат да се изначудат како се нашол најлон од 40 метри врз малиот трошен крст стар над 100 години, кој успеал да го спаси да не го однесе поплавата на 6 август. -Божје чудо, за МИА, вели отец Драган Димишков. – Овој крст е посветен на Свети […]

Најмасовната светска литија на мирот го „освои“ Киев

Уредник
0
0
572
Откако беше забранет молебенот на Владимирскиот кеј, Поглаварот на Украинската православна црква – Московска Патријаршија, Митрополитот Онуфрије, заедно со архиереите и свештениците ја предводел неколку илјадната литија која била оформена од неколку страни на Украина кои од 3 јули тргнаа во голема мировна литија кон Киев. Според информациите на руските медиуми во литијата учествувале повеќе […]

Вредни бугарски цркви и манастири секојдневно се распаѓаат

Уредник
0
0
277
Голем број бугарски манастири и селски цркви се во распаѓање и никој не води грижа за нивната состојба. Бугарските медиуми посочуваат дека Црквата ги остава на забот на времето овие бугарски православни светилишта, кои секојдневно се распаѓаат иако имаат голема историска важност. Станува збор за заборавени манастирски објекти и цркви на територијата на цела Бугарија, […]

Жителите на Глуво сами изградија величествен манастирски комплекс

Уредник
0
0
755
Жителите на селото Глуво, на Скопска Црна Гора со свои раце и со свои средства, од темел до кров го изградиле манастирскиот комплекс „Свети Атанасиј Велики“. Во изградбата на некогаш малата селска црква се вложени повеќе од 80.000 евра, средства кои сами ги собрале верниците и жителите на селото. Градбата на овој, сега велелепен манастирски […]

МИЛЕ ГИНОВСKИ, KРИМИНОЛОГ ОД СKОПЈЕ: Во манастирот Согле ја видов мајката божја

Уредник
1
0
4.05K
Бев на 12-годишна возраст кога во живо ја видов Мајката Божја. Тоа се случи во трпезаријата на манастирот „Света Богородица“ во Согле, каде што вечеравме, тврди м-р Миле Гиновски, криминолог од Скопје во репортажата за дневниот весник „Дневник“ – Во моментот кога се прекрстивме, забележав како од мојата лева страна доаѓа светлина. За кратко светлината […]