Фото

Турција: Се реставрираат цркви уништени од терористите на ПКК

Уредник
0
0
76
Генералниот директорат за фондации врши реставрација на 11 историски објекти, од кои 2 цркви во подрачјето на Сур од областа Дијарбакир, кои се уништени од страна на терористите на ПКК, јавува Anadolu Agency (AA) Терористите на ПКК копаа дупки, поставуваа барикади и рачно изработени бомби на улиците на Сур, и го претворија градот во музеј […]

Фреските во Побожје добија нова светлина

Уредник
0
0
272
„Сега може во целост да се види фреската на патронот на црквата ’Св. Петка’, која во десната страна држи крст, а со левата е отворена кон верниците. До св. Петка е претставата на св. Никола, а до него е св. Сава. Се гледа и оригиналниот натпис на кој стои дека црквата е посветена на св. […]

ФОТО: Најчудните горбишта се во Србија

Уредник
0
0
242
Најчудните гробишта се наоѓаат во српското место Смољинац, непосредно до Пожаревац. Станува збор за гробни места кои повеќе наликуваат на викенд населба за мртви. Гробните парцели се изградени во форма на куќи, а некои се опремени и со мебел, телевизори и други технички апарати. Вредноста на некои од нив изнесува и до 15.000 евра. Погледнете […]

Верници бараат чудо во црквата „Св. Ѓорѓија“ во Дељадровци

Уредник
0
0
401
Верниците што го виделе големиот камен крст поставен во средина на една мала соба во дворот на црквата „Св. Ѓорѓија“ во селото Дељадровци велат дека влева страв, но и верба дека ќе се случи чудо, дека деца ќе оздрават, жените ќе станат мајки, пишува дневниот весник „Дневник“ во својата репортажа од Манастирот. „Дневник“ пишува дека […]

Цел Балкан оди на прспивање во острошкиот манастир

Уредник
0
-1
1.14K
Според кажувањата, слепи прогледале, неподвижни прооделе, болни од најтешки болести се излекувале и неплодни добиле деца откако стапнале и се помолиле пред моштите на св. Василиј Острошки, кои не се закопани, туку се чуваат покриени во отворен ковчег. Кој било дел од годината да отидете, без разлика дали е празник или делник, во Острошкиот манастир […]

Старите бомбони на слаткарџијата во чаршија будат носталгија кон старите Бајрами

Уредник
0
0
57
Кога се зборува за муслиманскиот празник Бајрам, најчесто луѓето, без разлика дали се муслимани или пак припадници на друга религија, ги асоцира на слатки и баклави, како нешто без што не може да се замисли прославувањето на празникот Бајрам, но и другите слатки производи, од кои некои со текот на времето исчезнале, додека пак, некои, […]

„Телеграф“: 25 значајни работи што не сте ги знаеле за Македонија

Уредник
0
0
133
Британскиот весник „Телеграф“ објави репортажа по повод Денот на независноста на Република Македонија. Во текстот насловен „25 значајни работи што не сте ги знаеле за Македонија“ објавен на веб страницата на „Телеграф“ се наведуваат 25 факти кои се помалку познати за пошироката британска и европска јавност. Таа е „Република Македонија“ за тебе Постојат контроверзи околу името на […]

Ватикан под силно обезбедување на прогласувањето на Мајка Тереза за Светица

Уредник
0
0
43
Се е подготвено за утрешното величествено прогласување на скопјанката Мајка Тереза за светица. За настанот кој има историско значење во Ватикан веќе пристигнуваат сите државни и црковни делегации од целиот свет. Македонија заедно со Албанија и Индија ќе има посебно место на плоштадот „Свети Петар„ во Ватикан, каде Папата Франциск утре ќе ја прогласи Мајка […]

Чудо во црквата Св. Ѓорѓија во Сингелиќ- најлон го спасил крстот стар 100 години од поплавата

Уредник
1
0
2.03K
Во црквата Св. Ѓорѓија во скопско Сингелиќ не можат да се изначудат како се нашол најлон од 40 метри врз малиот трошен крст стар над 100 години, кој успеал да го спаси да не го однесе поплавата на 6 август. -Божје чудо, за МИА, вели отец Драган Димишков. – Овој крст е посветен на Свети […]

Најмасовната светска литија на мирот го „освои“ Киев

Уредник
0
0
428
Откако беше забранет молебенот на Владимирскиот кеј, Поглаварот на Украинската православна црква – Московска Патријаршија, Митрополитот Онуфрије, заедно со архиереите и свештениците ја предводел неколку илјадната литија која била оформена од неколку страни на Украина кои од 3 јули тргнаа во голема мировна литија кон Киев. Според информациите на руските медиуми во литијата учествувале повеќе […]