Почетна Проповеди

Проповеди

Повик на покајание за злоупотребата на интернетот

Уредник
0
0
394
Слово на Неговото Преосвештенство, Епископот Антаниски и Игумен на Свештената Бигорска Обител г. Партениј, изговорено на Вечерната богослужба за празникот Усекновение на Чесниот Претеча, петок, 29 август/11 септември 2020 лето Господово Благоговејни и чесни отци, Преподобни браќа монаси на оваа Свештена Обител, Сепреподобни и чесни отци од наша братска и православна Грција, отец Матеј и […]

Да не си дозволиме потклекнување пред современите искушенија

Уредник
0
0
186
† СТЕФАН ПО МИЛОСТА БОЖЈА, АРХИЕПИСКОП ОХРИДСКИ И МАКЕДОНСКИ, ЗАЕДНО СО СВЕТИОТ АРХИЈЕРЕЈСКИ СИНОД, ДО СВЕШТЕНОСЛУЖИТЕЛИТЕ, ДО МОНАШТВОТО И ДО СИТЕ ЧЕДА НА МАКЕДОНСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА – ОХРИДСКА АРХИЕПИСКОПИЈА, А ПО ПОВОД ИЛИНДЕНСКИТЕ ПРАЗНУВАЊА, ИСПРАЌА МИР И БЛАГОСЛОВ ОД БОГА   Блажени се оние кои те видоа и оние кои со љубов се украсија… Возљубени […]

Да си биде епископ значи да се биде прв во служењето

Уредник
0
0
217
Ваше Блаженство, Ваши Превосходства, почитувани претставници на државната власт, Ваши Високопреосвештенства, Ваши Преосвештенства, Ваши Високопреподобија, Сепреподобни браќа монаси и себлагоговејни и чесни отци, Возљубени браќа, сестри и гости, Ви благодарам, Ваше Блаженство, за топлината со која архипастирски ми се обративте, како и за возвишените зборови што далеку ги надминуваат моите скромни сили и познавања. Честа […]

Продолжи ги богољубивите и родољубивите дела

Уредник
0
0
128
Преосветен владико, Денес, на празникот на светите првопрестолни апостоли Петар и Павле, со силата на Пресветиот и Животворен Дух, во заедничката молитва со присутниот народ Божји, и преку возложените раце на архијереите, ти постана епископ во Црквата Христова и приемник на апостолското служење. Епископите, во црковната традиција, се наречени приемници на апостолите и продолжители на нивното дело, со што се истакнуваат […]

„Kој верува во Мене, и да умре, ќе живее“

Уредник
0
0
551
Слово на Неговото Високопреподобие, Архимандрит Партениј, изговорено на Вечерната богослужба во Рајчица, на споменот на Светиот Великомаченик Георгиј Победоносец Размислувајќи, мили мои, за величието на нашата Божествена вера додека ги слушав прекрасните песнопенија и читања на оваа празнична Вечерна богослужба, моето срце не може а да не воскликне: слава и благодарност на нашиот Спасител, Кој го […]

Четирите триумфални појавувања на Господа

Уредник
0
0
646
Мили мои, веќе можеме да кажеме дека изминаа шесте недели од Светата Четириесетница, со што практично и завршува овој Свет и Велик Пост. Пред нас е уште седмата и најголема Седмица, на Христовите спасителни страдања. Оваа единствена по својата содржина Седмица започнува со празникот на свеченото Христово влегување во Ерусалим, или како што уште и […]

„Далечната земја“

Уредник
0
0
156
Mили мои, како и секоја година во подготвителниот период за Светата Четириесетница, денес Црквата повторно ни ја претстави Параболата за блудниот син и за милосрдниот татко (Лука 15,11-32). Оваа чудесна приказна, искажана од Божествената уста на Спасителот Христос, е една навистина неисцрпна тема. Во нејзините едноставни зборови, впрочем, се крие огромна духовна длабочина. Во неа, имено, […]

„Чувајте се од квасот фарисејски“

Уредник
0
-1
355
Мили мои, молитвата кон Бога е природна состојба на човекот. Таа е еден дијалог, едно наше соединување со Бога. Нашиот Отец Небесен сака човекот да беседи, да комуницира со Него преку молитвата. Првоначално, човекот бил создаден за да се наоѓа во едно непрестајно општење со својот Создател. Тоа го дознаваме уште од првите страници на […]

Да го чуваме тоа што ни е светост и посебност, да ја чуваме и живееме верата, да ги чуваме светињите

Уредник
0
0
135
† СТЕФАН ПО МИЛОСТА БОЖЈА АРХИЕПИСКОП ОХРИДСКИ И МАКЕДОНСКИ, ЗАЕДНО СО СВЕТИОТ АРХИЕРЕЈСКИ СИНОД, ПО ПОВОД БОЖИКНИТЕ ПРАЗНУВАЊА, ИСПРАЌА МИР И БЛАГОСЛОВ ОД БОГА ДО СВЕШТЕНОСЛУЖИТЕЛИТЕ, МОНАШТВОТО И ДО СИТЕ ЧЕДА НА МАКЕДОНСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА Да појдеме во Витлеем и да го видиме тоа што се случило… (Лк. 2, 15) Возљубени чеда во Господа, Денес е денот […]

Божикно послание на Владиката Методиј

Уредник
0
0
263
Возљубени духовни чеда, Срдечно ве поздравувам со Радосната Вест на раѓањето на нашиот Господ и Спасител Исус Христос – Христос се роди! Овој светол празник е предвестител на спасителните собитија преку кои Творецот го избави своето создание. Христовото Рождество ни ја најавува радоста на почетокот на божјата мисија за спас на човештвото. Кога се исполни […]