Почетна Политичка теологија

Политичка теологија

„Опус деи“ плати милион долари отштета поради свештеникот сексуален напаѓач

Уредник
0
0
96
Меѓународното конзервативно католичко друштво „Опус деи“ плати милион долари отштета, како дел од спогодбата околу тужбата за сексуална злоупотреба против католичкиот свештеник Џон Меклоски. Овој свештеник од САД е познат по подготовка на истакнати конзервативни политичари за преобратување во католицизам – поранешниот претседател на Долниот дом на Конгресот Њут Гингрич, како и директорот на Националниот […]

Дебата„Политика и религија“: Секоја власт секогаш кокетира со верските заедници

Уредник
0
0
146
Социолози, политолози, теолози и претставници од безбедносните науки денеска дебатираат на научната дебата на тема „Политиката и религијата“, во организација на Македонското политолошко друштво  и Православниот богословски факултет „Свети Климент Охридски“ во Скопје. Ректорот на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј во Скопје Никола Јанкуловски информира дека Македонија  уставно е декларирана како секуларна држава и додаде […]

Религијата и политиката – голема научна дебата

Уредник
0
0
195
Голема научна дебата за релациите на религијата и политиката организираат Македонското политолошко друштво и Православниот Богословски Факултет – Свети Климент Охридски. Станува збор за дебата со широк спектар на учесници, кои од различни аспекти ќе го анализираат македонското општество, кое структурално е дефинирано по Устав како секуларно, но исто време во самиот Устав се наброени […]

Какво е влијанието на религијата во македонското општество

Уредник
0
0
178
Интернет и медиумите се главниот извор за религиско информирање на верниците во Македонија. Истовремено, македонските граѓани за себе велат дека се религиски информирани. Ова го покажува најновото национално истражување што го спровеле Институтот за политички истражувања Скопје, интернет-порталот Религија.мк и фондацијата „Конрад Аденауер“, како дел од проектот „Македонија како мултиконфесионално општество“, со кој се анализира […]

Првите две муслиманки избрани во американскиот Конгрес

Уредник
0
0
139
Рашида Тлаиб од Мичиген и Илхан Омар од Минесота победија на вчерашните избори во САД и станаа први жени муслиманки кои се избрани во американскиот Конгрес, јавува Anadolu Agency (AA). Tлаиб како кандидатка на Демократската партија победи во изборната единица 13. Дистрикт во Мичиген, а станува збор за Американка со палестински корени која веќе шест […]

Спасеновски: помеѓу верските заедници во Македонија постои разбирање, но и проблеми

Уредник
0
0
118
Помеѓу верските заедници во Македонија генерално постои разбирање, но постојат и голем број проблеми. Република Македонија како етнички и верски хетерогено општетство постојано се соочува со различен тип предизвици. Меѓутоа добро е што постои согласност за комуникација, што постои една постојана меѓусебна комуникација. Ова го истакна денеска на Правниот факултет „Јустинијан Први“ доцент др. Александар […]

Утре меѓународна конференција за правото на верските заедници и за слободата на вероисповед на правниот факултет во Скопје

Уредник
0
0
84
Утре 6.11.2018 година, на Правниот факултет „Јустинијан Први“ во Скопје, ќе се одржи Меѓународна конференција посветена на правото на верските заедници и на слободата на вероисповед, во организација на германската фондација „Конрад Аденауер“ и Правниот Факултет. Настанот свечено ќе го отворат деканот на Правниот факултет „Јустинијан Први“, проф. д-р Горан Коевски и Хермут Ранк, раководител […]

Прв учебник за правото на верските заедници и слободата на вероисповед во Македонија

Уредник
0
0
217
Со поддршка на програмата за владеење на правото на германската фондација “Конрад Аденауер” од Букурешт, во издание на Правниот факултет “Јустинијан Први” од Скопје, излезе од печат книгата: “Прирачник за правото на верските заедници и за слободата на вероисповед на Република Македонија” од авторите проф. д-р Тања Каракамишева Јовановска и доц. д-р Александар Спасеновски, од […]

Саудиска Арабија: Поделени првите возачки дозволи на жени

Уредник
0
0
66
Историски чекор во насока на рамноправност: саудискиот крал Салман есеноска со декрет ја укина забраната за возење за жени, а сега се поделени и првите возачки дозволи. Возачки дозволи им се издадени на десет жени во Саудиска Арабија. Тие претходно положија „практичен тест“, соопшти државната агенција Сауди Прес Ејџенси. Министерството за информации би требало да […]

Секуларизмот и религиозната едукација – не е црно-бел поглед

Уредник
0
0
187
Европа со своите специфични континентални вредности, секуларноста како уставно начело и веронауката, односно религиозното образование во Европа со аспект на практиката во Македонија, беа тема на дискусија во рамки на Научната средба што во организација на Асоцијацијата на професори по етика во религиите „Просветление“ денеска се одржа во манастирскиот комплекс „Свети Наум“ во Охрид. Ѓоко […]