Почетна На иста страна

На иста страна

Како владиката Пимен и муфтијата Јашар застанаа На Иста Страна?

Уредник
1
-4
465
Утре во 11 часот на Телевизија Сител стартува првата емисија од серијалот насловен “На иста страна” која има за цел да ја промовира и поттикнува меѓусебната комуникација на верските заедници во Македонија. Во првата емисија гости се Муфтијата на Ресен Џујнет Јашар и Владиката Пимен, роден ресенчанец. Како тие го гледаат веѓуверскиот соживот, што за […]

Тетовскиот Муфтија го честиташе Божик

Уредник
0
0
83
Тетовскиот Муфтија, Ќани Несими испратил честитка до Митрополитот тетовско-гостиварски Јосиф, во која им ги честита божикните празници на православните христијани во неговата епархија. -Во име на Муфтиството на ИВЗ во Тетово и во мое лично име, на Вас на великодостојницте, свештениците, монасите и на сите православни верници на Тетовско-гостиварската епархија ви го честитаме големиот православен […]

Мултиетничко чествување на Бадник во СОУ „Перо Наков“ (фото)

Уредник
0
0
129
Средното општинско училиште „Перо Наков“ денеска беше домаќин на заедничката прослава на Бадник и Божиќ на учениците Македонци и Албанци, под мотото „Празниците зближуваат“. Прославата е во рамките на проектот „Безбедни училишта“ во соработка со Отсекот за превенција при Секторот за внатрешни работи Куманово и ОБСЕ, а истиот се одбележува од 2012 година. Имаме огромна […]

Отец Тодоров и Имамот Тахири – „На иста страна“

Уредник
0
0
1.43K
Интересна средба во духот на меѓусебна почит се случила во петокот во џамијата во Сарај. Отец Ивица Тодоров, свештеник на МПЦ, по петочната молитва ја посетил џамијата во општината. Негов домаќин бил имамот Шабан Тахири. Отец Тодоров и имамот Тахири разговарале за прашања кои се во духот на меѓуверската почит. До редакцијата на „Религија.мк“ пристигнаа […]

БИГОРСКИ: Македонците муслимани се наши браќа

Уредник
2
0
4.55K
Бигорскиот манастир и монашкото братство ја поздравува иницијативата и несебично го поддржува процесот на целосна интеграција на Македонците муслимани, (или мухамеданци, како што ги нарекуваат) во македонското општество, оценувајќи дека неправедно е да се смета дека тие се нешто различно од македонскиот народ. Архимандритот Партениј и монашкото братство, вчера беа дел од промоцијата на книгата […]

Меѓурелигискиот дијалог како одговор на зголемените закани од фундаментализам и тероризам

Уредник
0
0
62
Меѓурелигискиот дијалог треба да понуди решенија и за справување со актуелните состојби предизвикани од миграциите и бегалската криза, посебно во услови на зголемена закана од фундаментализам и тероризам, вели директорката на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи, Валентина Божиновска Меѓурелигиската конференција која втор ден се одржува во Битола има за цел да […]

БОЖИНОВСКА: Молитвата на сите ни е иста – мир, соживот, толеранција

Уредник
0
-3
160
Почна четвртата светска верска и меѓурелигиска конференција на дијалогот во Македонија, што годинава од 3 до 5 ноември се одржува во Битола. Конференцијата ја отвори Директорката на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи, Валентина Божиновска. -Желбата на одредени политички центри на моќ да завладеат и да го наметнат своето влијание во светот, […]

Конференција за религиски и меѓуцивилизациски дијалог од 3 до 5 ноември во Битола

Уредник
1
-7
212
Четвртата по ред светска конференција за религиски и меѓуцивилизациски дијалог ќе се одржи од 3 до 5 ноември во Битола во рамки на Глобалната агенда на Обединетите нации и УНЕСКО за дијалог меѓу цивилизациите и Декадата на УНЕСКО за помирување на културите. Ќе учествуваат повеќе од 150 претставници од сите светски религии, невладини организации, професори […]

Дервишот од Тетово во посета на Музејот на Холокаустот во Скопје

Уредник
0
0
81
Дервишот од Тетово Абдул Миталип Бегири и Дервиш Хајдари биле специјални гостин на Меморијалниот Центар на Холокаустот на Евреите во Македонија. Нивната посета предизвикала внимание, а претставниците на Еврејската заедница детално ги запознале со поставката во меморијалниот центар на Холокаустот на Евреите во Македонија: ГАЛЕРИЈА:

ДЕБАТА: Од Агнеза Гонџа до Света Мајка Тереза

Уредник
0
0
69
Во  „Отворено студио“ на ТВ НОВА, на тема „Од Гонџа Агнеза до мајка Тереза“ дебатираа монсињор Антун Циримотиќ и професорот Цане Мојановски. Тоа што таа била наша сограѓанка е наша гордост, но и тоа што таа го дала на светот. Како еден наш подарок. Мајка Тереза духовно созреа во Скопје, а доколку нејзиното опкружување не било такво, […]