Почетна Коментар

Коментар

Одговор на лажните пророци кои го плашат народот

Уредник
2
-9
906
До редакцијата на Религија.мк, пристигна реакција на теолози  на МЦП-ОА и познавачи на црковните состојби, кои реагираат на ставовите изнесени од лидер на политичка партија, кој воедно е и лидер на протестантска организација, во однос на македонското црковно прашање. Реакцијата ја пренесуваме во целост. Деновиве во медиумите се јавува еден лидер на политичка партија, а […]

Ода за празничното лицемерство

Уредник
1
0
198
Христос се роди, навистина се роди! Ова е најчестата реченица што ќе ја слушнете овие денови, по големиот христијански празник, Раѓањето Христово – Божиќ. Со неа се поздравуваат православните христијани и тоа е реченица што е всадена во меморијата на луѓето, едноставно како некаков протокол. Некој ќе ви рече: „Христос се роди“, вие знаете дека […]

Насекаде гледа „Американци“ митрополитот Бачки, кој ја откри „Мајката Црква“ во Ерусалим

Уредник
0
0
459
Повеќе од три години после неговиот неуспешен обид да ја задржи Српската црква подалеку од Светиот и велик собор во Крит, водачот на групата „вазали“ на Руската црква, митрополитот Бачки Иринеј сега се впушти во напад без преседан против Вселенската патријаршија, која ја осудува за наклонетост кон „новопапизам“. Во своето интервју за српскиот весник „Печат“, митрополитот Иринеј […]

Фанар, Украина и Москва

Уредник
0
-18
364
За време на граѓанската војна во Југославија, Грчката црква емфатично застана на страната на Србите, кои успешно го промовираа митот дека Радован Караџиќ и Ратко Младиќ во Босна и во Хрватска се борат за заштита на „светињите на светите“ на Православието, кои се под закана од муслиманите и од папата. Тони хуманитарна помош и милиони, […]

Руската црква – пријател кој знае да се однесува само непријателски

Уредник
0
0
313
Ако луѓето што се кријат позади стратегијата на Руската црква имаа можност да ги прочитаат записниците на последното заседание на Јерархијата на Грчката црква за украинското прашање, или ако барем ги прочитале репортажите на orthodoxia.info на оваа тема, ќе сфатеа дека нивната стратегија е во најмала рака катастрофална. Во последниве денови цел ред на објави […]

Некаде ја изгубивме топката: Црногорскиот Амфилохиј отворено проповеда протестантизам

Уредник
0
0
356
Се информиравме со големо изненадување, секако непријатно, од страната на светата Митрополија црногорско-приморска дека во 21-от век, кога постои брзината на информациите и можноста за проверка на сите историски податоци и нивно пронаоѓање, дека постојат православни архиереи со изопачена еклисиолошка свест! Поинаку не може да се објасни отворениот протестантизам во последната изјава на Високопреосвештениот митрополит […]

Автокефалната надеж живее

Уредник
0
0
176
Државата оптимистички очекува почеток на пристапните преговори со Европската Унија, за да го трасира патот кон семејствата на европските вредности. Црквата, пак, гради надежи дека Вселенската патријаршија ќе опстои на ставот за решавање на македонското црковно прашање, за да стане рамноправна во православното семејство на автокефални цркви. Овие есенски денови македонската јавност ги поминува во […]

Киев: „Тројанскиот коњ“ на Москва за освојување на Константинопол

Уредник
0
0
432
Една од темите за кои Православните цркви со години дискутираа на ниво на комисии, но никогаш не стаса до конечната агенда на Светиот и велик собор, е онаа за начинот на објавување на автокефалиите. Текстот беше составен пред 26 години, во ноември 1993 година, и потенцијално ќе беше новиот начин на „создавање“ на автокефални цркви… […]

Каде исчезнаа ракописите од нашите манастирски библиотеки?

Уредник
1
0
277
„Од Бога заборавен и од луѓето, јас јеромонахот Никола го напишав ова дело“. Тоа беше најубавото дело, бисер на монашката литература. Но раката која го напиша е незнајна. „Ве молам, поправајте доколку има грешка, зошто го пишував во темнина. И не споменувајте го моето име, туку името на Оној за чија слава јас пишувам“. Ете […]

Крстовден-за бремето да се носи Крстот

Уредник
0
0
200
Тешка и претешка е нашата македонска судбина и голема е преголема е неправдата направена, и што сега се прави, кон нас како народ, Црква и земја! Велат, кога Исус го носеше крстот тешко бреме падна врз него, па тој рече: Боже мој, зошто ме напушти? Дури и тој, синот на семоќниот Бог се почувствува тешко […]