Почетна Коментар

Коментар

Црквата е должна да има мислење за сѐ што е поврзано со земјата и народот?

Уредник
2
-38
581
Прашањето е: која црква, која земја и кој народ? Прво, која црква? Дали се мисли на локалната епископална Црква? Ако одговорот е да, тогаш да се потсетиме дека повеќето епископи, и покрај својата добра волја, бидејќи не воделе правилен духовен живот и затоа немаат внатрешно духовно покритие за чинот што го носат – не се обожени, […]

Небулозите на еден “академик“

Уредник
3
0
225
(Реагирање кон изјавите на Митко Манџуков околу платформата на албанските партии) Во времето на најтешката политичка криза што некогаш е видена и доживеана во Македонија, во миговите кога таа е можеби токму на работ на внатретнички и меѓуетнички конфликти што се закануваат да ја разнебитат, во јавноста слушнавме едно злокобно претскажување на една птица кукавица […]

Имамот Исмаил: Вие сте Македонци и ја почитуваме вашата Македонска црква

Уредник
0
0
357
Музичарот и композитор, Златко Ориѓански на својот фејсбук сподели цитат од обраќањето на имамот Мухамер Исмаил од Иса Беговата џамија во Скопје. Религија.мк го пренесува во целост „Браќа, ние со Македонците немаме никаков проблем, ние сме еден од најкоректните народи на Балканот. Ви го кажувам ова бидејќи имаме навистина многу другари и комшии Македонци. Ние […]

Како човек од верата не можам да премолчам или да замижам пред неправдата

Уредник
6
-55
969
На некои од македонската јавност, а посебно на некои интелектуалци и јавни личности, и по 25 години независност и демократија се уште не им е јасно дека секој жител, односно граѓанин на оваа земја, без разлика на неговата професија, има право јавно да го искаже своето мислење во момент кога смета дека се загрозени правдата, […]

Едноставни совети за умно-срдечната молитва

Уредник
1
0
194
Многупати досега, по повод втората недела од Големиот пост, сум ви говорел за умно-срдечната молитва, пренесувајќи ви го учењето на светиот отец наш Григориј Палама, кој го познавам како мој личен застапник пред Бог, а со тоа и на Струмичката Епархија. Во оваа прилика сакам да нагласам дека посебни застапници на градот Струмица се Светите Петнаесет Тивериополски свештеномаченици, а […]

Бискупот Стојанов повика на разум и молитви за мир во Македонија

Уредник
1
0
179
Скопскиот Бискуп и Апостолски егзарх,  Киро Стојанов, повика на молитва и апел за мир во Македонија, по зголемените тензии како резултат на политичката криза. – Чувствуваме одговорност за животот во нашата Татковина – Македонија. И во оваа пригода истакнуваме дека и како граѓани и како верници повикани сме да ја почитуваме автономијата и суверенитетот на Државата, […]

Црквата е должна да има мислење за сѐ што е поврзано со земјата и народот

Уредник
0
0
320
Во пост­комунистичките традиционално православни земји, се создаде еден концепт, според кој, Православната Црква може да постои, но само ако е скриена во глувчешка дупка, некаде далеку, скришно од очите на јавноста, а може да се појавува само ако големците и политичарите имаат потреба од неа, за да се фотографираат со верските водачи, за да му […]

Ќе нè биде, само кротко

Уредник
1
-17
7.85K
Секој има свои пет минути во животот. Ако му се доволни, тогаш секоја чест. Му завидувам. Мене некако малку ми се, па еве години наназад, и јас си имам свои 10 дена во годината. Ги користам на почетокот на постите. Сум пишувал и друг пат за тие денови. Тоа се тие денови кога исклучувам телефони, мејлови, […]

Врнишковски бара СДСМ да ја поништи МПЦ и да го инсталира за легитимна црква во Македонија

Уредник
5
-8
3.37K
Јовановите приврзаници преку нивниот интернет блог, „Соборно православие“ го повикаа лидерот на СДСМ, Зоран Заев, откога ќе ја формира новата влада, да ја поништи Македонската Православна Црква, а потоа веројатно и пара Архиепископот Вранишковски да го инсталира за нова црква во Македонија. Досетливите стратези на ПОА смислиле и добар начин како тоа да го реализираат, […]

Границата на секуларизмот е во Библијата и во Куранот

Уредник
0
0
94
Владиката Агатангел го знам повеќе години. Најмногу по тоа што е човек што му припаѓа на својот народ и на својата црква и кои најискрено и најдлабоко ги сака. Знам дека неговите јавни истапи секогаш се мотивирани со таа љубов и таа грижа. Така беше и во 2002 година кога тој и тогашниот владика Кирил […]