Почетна Интервју

Интервју

Сотировски: Заев и МПЦ бараа признавање на автокефалноста

Уредник
1
0
247
Даријан Сотировски директор на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи во Република Македонија. Во интервју за МИА зборува за одбележувањето на 1000- годишнината од Охридската архиепископија, за барањето до Вселенската патријаршија за помош во решавање на прашањето за автокефалноста на МПЦ – ОА, за Извештајот на Стејт департментот за верски слободи, но […]

Да ги надминеме сите наши непријатности и да погледнеме нанапред

Уредник
0
0
272
Архимандритот Гаврил (Галев), игумен на манастирот „Свети Климент Охридски“ во Кинг Лејк во Специјалното интервју за „македонската православна младина во Асвтралија, отворено зборува за неговиот монашки живот, за неговата љубов кон миленичињата, за проблемите и предизвиците во мисијата при Австралиско-сиднејската епархија, за модернизацијата и напредокот на мисијата, за надминувањето и решавањето на проблемите. Со отец Гаврил, разговара […]

Ќе отвориме ново поглавје во меѓуконфесионалните односи

Уредник
0
0
162
ИНТЕРВЈУ: ДАРИЈАН СОТИРОВСКИ, ДИРЕКТОР НА КОМИСИЈАТА ЗА ОДНОСИ СО ВЕРСКИТЕ ЗАЕДНИЦИ И РЕЛИГИОЗНИ ГРУПИ Новиот директор на Комисијата за односи со верските заедници и религиозните групи, Даријан Сотировски најавува нова страница во меѓуверската комуникација во Македонија, со непристрасна улога на Комисијата како државно тело задолжено за медијација и конекција на државата со верските институции Сотировски […]

Руската црква повикува на дијалог МПЦ-СПЦ

Уредник
0
0
277
Шефот на руската црковна дипломатија, Митрополитот волоколамски Иларион Алфеев, во интервју за Спутник, многу кратко одговори на прашањето поврзано со МПЦ и идејата Бугарската црква да биде закрилник на македонската автокефалност. Алфеев, само посочи дека Руската црква е на став дека тоа прашање треба да се решава во дијалог со СПЦ, без притоа да дава […]

Владиката Агатангел жестоко против решение на спорот со Грција

Уредник
0
0
444
Повардарскиот митрополит Агатангел смета дека Македонската православна црква, исто како и Грчката треба активно да се вклучи во протестите во одбрана на уставното име на Македонија. Во, прилично острата изјава, тој ги оценува како штетни политиките на власта во преговориоте со Грција, сметајќи дека крајното решение на спорот ќе значи обезличување на државата и идентитетот […]

Митрополит Наум: Очекуваме сослужение со Црквата-Мајка, испративме братски повик до Патријархот Неофит

Уредник
1
-1
376
Следниот чекор е заедничко сослужение на светата Литургија / Евхаристија / и на тој начин заедно практично да ја исполниме одлуката на БПЦ, со која таа се согласи да биде Црква-мајка на МПЦ-Охридска архиепископија. Тоа, во изјава за Агенција БГНЕС го кажал Струмичкиот Митрополит Наум по повод следните чекори меѓу БПЦ и МПЦ-Охридска архиепископија. БГНЕС: Бугарскиот […]

Владиката Петар: Ниту се луксузираме, ниту возиме скапи џипови

Уредник
0
0
472
Ниту се луксузираме ниту возиме скапи џипови, тврди митрополитот преспанско-пелагониски, г. Петар, во изјава за порталот А1 он. Тој вели дека не се основани обвинувањата во јавноста оти свештениците живеат на висока нога, а додава дека возниот парк со кој располага неговата епархија не чини повеќе од 10 илјади евра. „Денеска е јасно како ден […]

Реџепи: Потребна е поголема религиска писменост која ги отвора видиците за големите сличности на различните религии

Уредник
0
0
159
Јасмин Реџепи, аналитичар и добара познавач на религиите, од невладината Легис, кој собра голем број позитивни реакции кај Христијаните, поради неговиот став да застане зад правото на слободно верско уверување на родителите и децата и нивната јавна манифестација преку Бадниковите поворки, во интервју за Прес24, вели дека децата се оние кои секогаш најмногу се радуваат […]

Професор Зајковски: СПЦ дели лекции по канони, а сослужува со непризнати цркви

Уредник
0
0
745
Профeсорот  д-р Драган Зајковски, медиевист(проучувач на средниот век) и црковен историчар од Институт за национална историја во Скопје, очекува дека од разговорите на комисиите меѓу МПЦ и БПЦ логичко е наскоро да произлезе и договр за меѓусебно сослужување, коа практично ќе значи и признавање на автокефалноста на МПЦ-ОА. Тој во интервју за бугарската агенција БГНЕС, […]

ОТЕЦ ПАРТЕНИЈ: СПЦ најсурово ја држи МПЦ-ОА во изолација

Уредник
1
-2
1.25K
Архимандритот Партениј во Божикно интревју за државната информациска агенција МИА, на 5 јануари 2018 лето Господово вели дека Српска Православна Црква најсурово ја држи МПЦ – ОА во изолација од Православниот свет, како ниту една друга црква во историјата. Отец Партениј потсетува дека СПЦ неосновано сака да се наметне како „Мајка Црква“ на МПЦ0-ОА, бидејќи […]