Почетна Интервју

Интервју

Агатангел: Груевски со Договорот од Пржино е виновен за сите срамотии и страдања на македонскиот народ

Уредник
3
-1
2.74K
Владиката Агатангел синоќа беше гостин во „Отворено“ на ТВ Алфа, каде се дебатираше за последните политички случувања во Македонија. Според него, избеганиот екс-премиер, Никола Груевски има вина во страдањата на македонскиот народ. „Мислам дека со Договорот од Пржино почнаа сите трауми, сите страдања, страмотилаци и понижувања на македонскиот народ. Тука најголема вина има екс-премиерот, Никола […]

Да го чуваме сето она што е наше македонско

Уредник
0
0
381
Божиќно интервју со г.г. Стефан, поглавар на МПЦ-ОА Изминатата година беше мошне турбулентна на политички, но и на црковен план. Македонските владици во неколку наврати се изјаснија и за прашањето за референдумот што се случи минатата година, но и за евентуалната промената на името на државата, како и што би значело тоа за името на […]

Македонското новинарство е подлежно на политички влијанија

Уредник
2
-1170
811
Интервјуто со Митрополитот г. Петар. Т.Л: Владиката Петар, ужива голем авторитет, а тоа се покажува на секој чекор. За него многу може да се зборува, меѓутоа мојот впечаток е, дека е еден од ретките великодостојници во Македонија, кој има и горчливо и благородни искуство со новинарите. Митрополитот Петар е човек кој е секогаш во првите редови, кога […]

Чувајќи го христијанскиот, го штитиме националниот идентитет

Уредник
0
0
355
Разговор со отец Јаков, новиот владика во МПЦ Кротоста, мирот, милосрдието и верата се одлика на секој владика во црквата. Тие се вредностите што го обединуваат духот на повозрасните и на помладите епископи во Синодот на Македонската православна црква – Охридска Архиепископија. Вака епископот полјански Јаков одговара на тоа дали неговиот избор за викарен епископ, […]

Православната црква мора да има исти критериуми за сите народи

Уредник
0
-4
424
ИНТЕРВЈУ: Ѓоко Ѓорѓевски, декан на Православниот богословски факултет во Скопје Во битката за границите и териториите на православните цркви се занемарува вистинската мисија на црквата и, воопшто, на православието. Токму во оваа насока зборува теологот Ѓоко Ѓорѓевски, декан на православниот богословски факултет „Свети Климент Охридски“ во Скопје, во интервју за „Нова Македонија“, кој ги анализира […]

Автокефалијата е начин да се обезбеди единство на Црквата во рамките на државата, како и единство помеѓу локалните Цркви

Уредник
0
0
239
Интервју на Архиепископот на Телмис Јов (Геча) за Украинската автокефалија, кој вели дека автокефалијата е начин да се обезбеди единство на Црквата во рамките на државата, како и единство помеѓу локалните Цркви. Вселенската Патријаршија одговара на нападите на Руската Православна Црква. Процесот на подготовката за прогласување на автокефалија за Украинската Црква е веќе во тек. […]

Соживотот е начин на живеење, а не куртоазија

Уредник
0
0
149
Интервју: Реис-ул-улема Сулејман ефенди Реџепи, поглавар на Исламската верска заедница (ИВЗ) Искрено да се почитуваме, да го шириме добриот збор и заемно да си помагаме. Само така ќе им дадеме пример на младите и ќе сториме нешто што ќе влијае позитивно на иднината на оваа земја, која сите треба да ја чувствуваме за сопствена. Ова […]

Сотировски: Заев и МПЦ бараа признавање на автокефалноста

Уредник
1
0
263
Даријан Сотировски директор на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи во Република Македонија. Во интервју за МИА зборува за одбележувањето на 1000- годишнината од Охридската архиепископија, за барањето до Вселенската патријаршија за помош во решавање на прашањето за автокефалноста на МПЦ – ОА, за Извештајот на Стејт департментот за верски слободи, но […]

Да ги надминеме сите наши непријатности и да погледнеме нанапред

Уредник
0
0
283
Архимандритот Гаврил (Галев), игумен на манастирот „Свети Климент Охридски“ во Кинг Лејк во Специјалното интервју за „македонската православна младина во Асвтралија, отворено зборува за неговиот монашки живот, за неговата љубов кон миленичињата, за проблемите и предизвиците во мисијата при Австралиско-сиднејската епархија, за модернизацијата и напредокот на мисијата, за надминувањето и решавањето на проблемите. Со отец Гаврил, разговара […]